• statik dinamik termodinamik ten kurtulamayıp bi türlü alamadıgım aslını soylemek gerekirse cok ta almaya hevesli olmadıgım ders

çooook sonra gelen edit: makine elemanları makineyi bıraktıktan sonra makineden eski arkadaşlar anlamına gelmeye başladı
  • bölümün en tembel öğrencilerinin, proje sınavını sallamayan, zaten sonunda ff ile de kalacak insanların bile kabusu olacak, rüyalarına girecek bir derstir. bir kaç yüz kiloluk kayaları kıran bir makinenin projesinin sınavından önceki gece, tembel öğrencimizin rüyası:

ıslık çalarak, neş'e içinde bölüme doğru yürüyen, sınava girmeye hazır gencimiz bir anda park yerinde kamyon büyüklüğünde makinalar ve başlarında uğraşan arkadaşlarını görür, ne olduğunu şaşırır:

- abi bunlar ne??
    - proje işte abi, dün gece uyumadık, anca yetişti zaten, ama iyi de oldu haa.
    - hassiktiiir, kağıt üstünde değil miydi lan proje?!
  • bir mühendis için yağlamadan sokmak ibaresini hayata taşıyan, akışkanlar mekaniği ile aynı dönem alınmasının bünyede kalıcı hasarlar bıraktığı rivayet edilen bilgiler bütünü.
  • ford otosan ile yaptığım iş mülakatında en sevmediğin ders sorusuna düşünmeden verdiğim cevaptır kendisi. bu cevabı duyunca benimle mülakat yapan iki mühendisten birinin yüzü ekşimiş, odtü makina mezunu olansa bizim bölümdekileri canından bezdirir o ders ben de çok zorlanmıştım zamanında alırken fakat bizim işimiz gereği çok fazla yapısal analiz, stres dağılımı vs. hesapladığımızı biliyorsun değil mi diyerek bana pas vermiş ben de tabi ki yapısal analiz kısmını seviyorum, sevmediğim kısmı rulman,kayış, zincir vida vs. gibi ezber gerektiren yerleri diyerek cevabı toparlamıştım.
    o yüzden mülakatlarda size en sevmediğiniz ders sorulduğunda cevap verilmeden önce iki kere düşünülmesi gereken derstir.
  • makine mühendisliği için öğrenilecek çok fazla ''yeni bir şey''in olmadığı, zaten öğrenilmiş olması gereken makine parçaları üzerinde statik, mukavemet ve dinamik bakış açısı ile işlem yapabilme kabiliyetini sınayan derstir.

--- spoiler ---
    bir civata için toplam moment, civata-somun dişleri arasındaki direnç momenti ile somun-parça arasındaki sürtünme direncinin toplamına eşittir.
    --- spoiler ---
  • odtu'de okutulan derste(me307, me308), bizim zamanımızda (98 yada 99'du galiba), dönem ortasında bir proje verilir konuya uygun. bu projeyi bi grup halinde sınav gününe kadar deliler gibi çözersin. tabi her gün değişen sorudan dolayı çıldırmazsan. sınava girmeden önce a4 kagıtların dört bir tarafını 1 cm içerden çizersin çünkü öyle istenmiştir. konuyu anlatan bi baslangıç yaparsın, discussion bölümünü hazırlarsın, hatta rakamların değişmesi halinde değişmeyecek kısımları bile yazar hazırlarsın bir güzel, özene bezene. bunları sınava gelmeden önce evde yaparsın ki bu genelde coğu öğrenci için sabahın 4 bilemedin 5'i demektir. sabah gelir d bloktaki isminin olduğu salondaki çizim masalarının yüzeyi düzgün olanlarında birini seçer oturursun. sana verilen projenin sayılarını değiştirip tekrar çözmeni isterler bu 4 saatte. çözdüğün proje zaten önündedir, istediğin tüm kitaplar ve defterlerde açılmıştır düzgünce koca cizim masasına. casio fx 5500de açılmıştır. aslında olaya hakimsen yapamaman için bi neden yoktur. verilen soruya güzelce kasmışsan, sınav genelde bir problem yaratmaz. genelde zamanında yetiştirmek zordur. en büyük hazzı da o sınavdan çıkınca alırsın. bi anda kafanın içinden geçen bi sürü soru, bir seyler unuttum mu len endişesi bitiverir. rahatlarsın, huzur bulursun. sonucları da yaklaşık bi karşılaştırırsın arkadaşlarınla ama fazla sorgulamazsın, şimdi yanlış falan çıkar moral bozmayalım diye.
    hadi kortlara piyasaya gidelim muhabbetleri baslar birden...

ulan insan o sınavları bile özler mi bee...
  • civataydı rondelaydı vidaydı çarktı çurktu dişliydi dişsizdi derken kafa şeeden bir ders.
    öte yandan makina eğitimi gören elemanların topuna bu isim verilir.
  • dünyanın en orrrrrrrrrrr hocasından alıp, tekrar aldığım derstir. dersle problemim yok, birbirimizi sevdik. 4 yıl hiç ayrılmadık. çocuklar bende kaldı. nafaka vermeden anlaşmalı olarak ayrıldık. emeği geçenlerin amk.
  • 15 senelik okul hayatımda en nefret ettiğim dersin adı.
hesabın var mı? giriş yap