1. makine çocukca bir anlatımla hareket eden parçaları olan alettir. makina ise insanların üzerlerine saydırılan* bir erkek uzvudur.
  2. tdknın uygun gördüğü yazılım şekli makine olup, konuşma dilimize ses uyumu ile alakalı olarak makina yahut makine diye kullanılacak şekilde yerleşmiş olmasından zaman zaman yazımlarda da hatalar oluşur....
  3. bu konuda en cokaciceken makine muhendisligi ogrencleridir. yaklasik 10 sene oncesine kadar makina iken bir gecede makine ye donu$mu$, iyice bulanilan sinavlarin ortasinda hocaya "makina mi makine mi yaziyorduk" sorusu yoneltirerek ortamin yumu$amasini saglamaktan ileri gitmemekteyen sorunsaldir.
  4. sozlukte şu an itibariyle içinde 23 adet "makine" 27 adet "makina" geçen başlık bulunması sonucu kafa karıştıran sorunsal.
  5. sozlukte $u an itibariyle icinde 315 adet "makine", 244 adet ise "makina" gecen ba$lik bulunmaktadir. lakin sadece kelime bazinda bakacak olursak (yani kelime sonuna herhangi bir ek almadan), bu taktirde makine'den 54, makina'dan ise 60 adet ba$lik bulunmaktadir. bu istatistiki bilgi de gosteriyor ki, gecen 1 yil zarfinda sozluk kullanicilari ne yazik ki bu kelimenin dogru yazili$ini* ogrenememi$ler.
  6. ingilizcedeki machine kelimesinin kökeni latince machina (hani içinden hediye olarak deus vs. çıkıyor ya ara sıra, o iste) kelimesidir ki ki latinceye yunanca makhana, yani "alet edevat" anlamındaki " mekhane ile ilgili" kelimesinden girmis. köken latince olunca da ingilizceye de fransızca "machine" -guillaume le conquérant sag olsun- kelimesinden geçtigi asikardır. türkçeye italyanca macchina'dan, ses uyumuna az da olsa uyarak makine olarak geçmistir.

    türkçe isim tamlamalarında söylenilisi tamamen ses uyumuna baglıdır. fakülte ile devam edilecekse makina (fakülte kalın sesli ile baslar, dolayısyla kalın sesli ile biten makina kullanılır önünde, mühendislik ile devam edilecekse (mü- ince sesli) dolayısıyla makine denilmesini, her ne kadar tdk her kosulda "makine" kelimesinin kulanılmasını dogru kabul ediyorsa da, dogal karsılamak gerekir. ancak yazılı dilde bir uyum saglamak gereksinimi de yok degil.