şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: olmayın)

  ciddiyim.
 • (bkz: makine mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler)
  (bkz: makine mühendisliği okuyacaklara tavsiyeler)

  mühendis, araştırmacı olur. işini sistematiğe göre yapar. mesela başlık açmadan önce aramak gibi:)

  bence güzel bir tavsiye oldu.
 • http://www.iskur.gov.tr/ şimdiden kaydınızı yaptırın. 6 senede anca iş bulursunuz. yani mezun olunca işiniz hazır olur. bu arada evet 4 değil 6 sene makine.
 • maalesef ki teorik eğitim hiç bir şeye yaramayacaktır. kimse sana şantiyede veya fabrikada çentik darbe deneyi nedir, akma gerilmesi nedir, malzeme mukavemeti ne manaya geliyor gibi sorular sormayacak. yukarıdaki arkadaşın da belirttiği gibi işin mantığını kavramanı öneriyorum. mutlaka ve mutlaka bir konuda uzmanlaş. daha doğrusu nerede çalışmak isteyeceğine, hangi sektöre yöneleceğine 3. sınıfa gelmeden karar vermeye çalış. ne iş verirlerse yaparım, diplomayı alır karar veririm diye düşünme. kesinlikle yabancı dilin iyi olsun. istanbul'da da olsan, van'da da olsan mutlaka sana artısı olacaktır. stajlarını kaliteli şirketlerde yapmaya çalış. stajda tanıştığın abilerin ablaların ile bağını koparmamaya çalış çünkü bir şirketin stajyerini işe alması olasıdır. benden şimdilik bu kadar. bir şeye ihtiyacın olursa da sormaktan çekinme.
 • atomu parçalayıp,sanayi 4.0'ı da hallettikten sonra bozulan tost makinasını altını açıp temassızlık olan yerin vidasını sıkıştırmayı da öğrenin.komşular ,hısım,akraba arkanızdan;senin okuyacağın makine mühendisliğinin ben taa ... diye laf yapmasın.
 • bir yerden başla ücrete bakma, başladığın veya devam ettiğin yer iyi bir yer olsun.
 • termodinamik öğrenin.

  değil makine mühendisi, su ürünleri mühendisi dahi olsanız termodinamik öğrenin. hatta ve hatta tarihçi, arkeolog, müzisyen de olsanız termodinamik öğrenin.

  termodinamik sadece termodinamik değildir.
 • makine mühendisi yani mühendis olacaklara tavsiye istendiği için öncelikle teori bir işe yaramıyor diyenlerin tavsiyelerini dikkate almayın. türkiye'de mühendislik yapılmadığı için evet teori pek kullanılmıyor ama mühendise mühendis gibi tavsiye vermemek mühendisliğe yakışmaz.
  teoriyi ne kadar iyi öğrenebiliyorsanız öğrenin arkadaşlar. iş hayatında karşılaşacağınız sorunlara çözümünüz daha kolay ve güzel olur. ingilizce öğrenin, teoriyi pratikteki karşılıklarıyla öğrenmeye özen gösterin. matematik ve fizik bilginiz iyi olsun. mesleğinizle ilgili kimya ve elektrik bilginizi de geliştirmeye çalışın. ilgili cae ve cad yazılımlarını kullanabilin.
 • - dil öğrenin. öğrenmezseniz işsiz kalırsınız demiyorum. ama her gün işe küfür ederek gidersiniz.

  - öyle mezun olduktan sonra dersler hiçbir işimize yaramayacak demeyin.

  - her şeyden önce kendinizi iyi tanıyın. eğer tanımıyorsanız johari penceresi gibi envanterleri kendinize uygulayın. kendinizi tanımadan seçeceğiniz bölüm ne kadar kazançlı olarak bilinirse bilinsin eğer size göre değilse başınızın belası olacaktır.

  - öyle bir mühendis olmayı hedefleyin ki o işi hem sivas’ta hem new york’ta hem stockholm’de hem de şırnak’ta yapabilin. türkiye’de o kadar bilmeye gerek yok demeyin.

  johari penceresi hakkında
 • önce hedefinizi belirleyin.

  memur olup sabah 9 akşam 5 mi çalışacakasınız:

  bunu hedefliyorsanız derslerin bi bok önemi yok cc dd basın basın geçin kpss'ye kastırın.

  akademik kariyer mi hedefliyorsunuz:

  sabah akşam inekleyin. hocaların götünü iyi yalayın. hiç yanlarından ayrılmayın. arada asistanlarla deneye falan kalın. dersleri falan aa çakın hep.

  özel sektör mü hedefiniz:

  derslerine ortalama asılın. bütün gayretinizi çevre edinme ve dil öğrenmeye verin. ne kadar çok adam tanır ne kadar çok dil bilirseniz o kadar çok fırsatı yakalayabilirsiniz. okulda öğrendikleriniz büyük ölçüde işinize yaramayacak üstün körü hatırlasanız yetecektir. okurken part time bir yerde çalışmaya başlayın.

  kendi işimi kuracağın diyenler:

  iyi şanslar işini batırınca görüşürüz.

  son olarak ne olursa olsun fakirseniz büyük ihtimalle 4 yıl elizabth takılacaksınız.ayrıca bölümdeki 2-3 bıyıklı kız ile kız düşürürmeye çalışırlen bulacaksınız kendinizi. hayırlı olsun.