şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: olmayın)

  ciddiyim.
 • (bkz: makine mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler)
  (bkz: makine mühendisliği okuyacaklara tavsiyeler)

  mühendis, araştırmacı olur. işini sistematiğe göre yapar. mesela başlık açmadan önce aramak gibi:)

  bence güzel bir tavsiye oldu.
 • http://www.iskur.gov.tr/ şimdiden kaydınızı yaptırın. 6 senede anca iş bulursunuz. yani mezun olunca işiniz hazır olur. bu arada evet 4 değil 6 sene makine.
 • derslerine odaklanmak ve gerçekten öğrenmeye çalışmak 1. adım olmalı. ders geçme odaklı çalışılırsa fayda sağlamayacak, zevk vermeyecek anca diploma kazandıracak bir bölüm olur.
 • maalesef ki teorik eğitim hiç bir şeye yaramayacaktır. kimse sana şantiyede veya fabrikada çentik darbe deneyi nedir, akma gerilmesi nedir, malzeme mukavemeti ne manaya geliyor gibi sorular sormayacak. yukarıdaki arkadaşın da belirttiği gibi işin mantığını kavramanı öneriyorum. mutlaka ve mutlaka bir konuda uzmanlaş. daha doğrusu nerede çalışmak isteyeceğine, hangi sektöre yöneleceğine 3. sınıfa gelmeden karar vermeye çalış. ne iş verirlerse yaparım, diplomayı alır karar veririm diye düşünme. kesinlikle yabancı dilin iyi olsun. istanbul'da da olsan, van'da da olsan mutlaka sana artısı olacaktır. stajlarını kaliteli şirketlerde yapmaya çalış. stajda tanıştığın abilerin ablaların ile bağını koparmamaya çalış çünkü bir şirketin stajyerini işe alması olasıdır. benden şimdilik bu kadar. bir şeye ihtiyacın olursa da sormaktan çekinme.
 • atomu parçalayıp,sanayi 4.0'ı da hallettikten sonra bozulan tost makinasını altını açıp temassızlık olan yerin vidasını sıkıştırmayı da öğrenin.komşular ,hısım,akraba arkanızdan;senin okuyacağın makine mühendisliğinin ben taa ... diye laf yapmasın.
 • termodinamik öğrenin.

  değil makine mühendisi, su ürünleri mühendisi dahi olsanız termodinamik öğrenin. hatta ve hatta tarihçi, arkeolog, müzisyen de olsanız termodinamik öğrenin.

  termodinamik sadece termodinamik değildir.
 • olmayın ulan, sakın az daha çalış git tıpçı ol! 3 yıllık mezunum olma sor bana
 • evet teorik bilgi işe yarıyor. hatta gerçek mühendislik vida sıkabilmek değil teorik bilgiden geçiyor. bunu ciddi seviyede arge si olan bir yere girdiğiniz zaman anlarsınız.
 • makine mühendisi yani mühendis olacaklara tavsiye istendiği için öncelikle teori bir işe yaramıyor diyenlerin tavsiyelerini dikkate almayın. türkiye'de mühendislik yapılmadığı için evet teori pek kullanılmıyor ama mühendise mühendis gibi tavsiye vermemek mühendisliğe yakışmaz.
  teoriyi ne kadar iyi öğrenebiliyorsanız öğrenin arkadaşlar. iş hayatında karşılaşacağınız sorunlara çözümünüz daha kolay ve güzel olur. ingilizce öğrenin, teoriyi pratikteki karşılıklarıyla öğrenmeye özen gösterin. matematik ve fizik bilginiz iyi olsun. mesleğinizle ilgili kimya ve elektrik bilginizi de geliştirmeye çalışın. ilgili cae ve cad yazılımlarını kullanabilin.