şükela:  tümü | bugün
 • sözlükte eksik olan versuslardan sadece biri.

  özellikle bölüm öğrencilerinin, mezun olup hali hazırda çalışan ve iş hayatında tecrübeli yazarların yorumlarını merak ediyorum. okumasından iş imkanına, bölüm harici kendini farklı disiplinlerle geliştirme imkanı tanımasından gelecekteki durumuna kadar analiz edilirse tercih dönemi öğrencileri için çok faydalı olacaktır. evet ikisi de bambaşka bölüm ancak siz de takdir edersiniz ki bir insan ikisine de ilgi duyabilir.

  makine mühendisliği kendi işini kurmak konusunda daha zayıf ve maddi güç isteyen bir bölümken bilgisayar mühendisliği ve yazılım yaşadığımız çağın en öncü bölümlerinden biridir.
 • bir makine mühendisi olarak söylüyorum ki , bilgisayar mühendisliği silip* atar.
 • biri mekanik, diğeri elektronik; neden bir versusa konu olsun aq.
 • mekatronik mühendislerinin uzaktan bakarak gülümsediği versustur.
 • bilgisayar mühendisi internet cafe açar, makina mühendisi doğalgaz dükkanı.
 • ikisi de "ah ah kafamı skiyim tıp okumak varmış" derler, dururlar.
 • her iki konuya da tam hakim olamayan mekatronikçilerin gözü yaşlı izlediği versus.

  oldu olacak mekatıphukuktronik okuyun amk.
 • biri format atar,diğeri kapı kilidi yapar.
 • bir makine mühendisi olarak, tavsiyem bilgisayar mühendisliğidir.

  bunları maaşı 6 binin üzerinde 27 yaşında bir mühendis olarak yazıyorum. çok iyi bir mühendis miyim, hayır. çok özel yeteneklerim mi var, hayır. arkamda birileri mi var, hayır. bu seviyeye gelmem biraz şans, biraz da bölümümün pek tercih edilmeyen bir alanında çalışmak ve rakibimin az olmasından dolayı hızlı ilerleyebilmem.

  bu kısmı niye yazdım, çünkü her ne kadar birazdan makine mühendisliğini gömecek olsam da her meslekte bir şeyleri başarabilmenin mümkün olduğunu göstermek. ikinci sebep ise bu para makine mühendisliği için iyi bir maaş olarak sayılabilecekken bilgisayar mühendislerinin kısa sürede ulaşabileceği bir rakam.

  makine mühendisliği günümüzde malesef en aşağılanan mesleklerden birisi. mezun sayısının fazlalığı, 2008 yılında 42 binle girdiğim bu bölüme şu anda sıralaması 150 bin olan arkadaşların girebilmesi, kalitenin düşmesi ve tabi ki teknolojinin insan aklının yerini yavaş yavaş alması. işte bu nokta bilgisayar mühendisinin, makine mühendisini yendiği alan. bilgisayar mühendisliğini, yazılım/elektronik mühendisliği ile aynı potaya koyduğumun farkındayım ama bugün bilgisayar mühendisliği okurken yazılımla, donanımla ilgilenmeyen insan, isterse oxford'dan, stanford'dan mezun olsun yine de ondan bir halt olmaz.

  çalıştığım 3 şirkette de makine mühendisleriyle birlikte bilgisayar mühendisleri vardı. muamele makine mühendislerine "senden çok var" iken, bilgisayar mühendislerine karşı tavır "hadi koçum, hadi yiğidim" şeklindeydi.

  1- şu anda bir çok işletmede patron, genel müdür tayfası eski kafa olduklarından "ıt" elemanlarının ne yaptıklarını bilemiyorlar. işlerine de karışamıyorlar, çünkü neyi, ne kadar, ne şekilde isteyeceklerini bilemiyorlar. o yüzden önlerine ne gelirse gelsin, genel olarak herşeye şaşırıp olanla tatmin olabiliyorlar. makine mühendislerine ise tavır tam tersi. yılların tecrübesiyle, daha tam elektronik-yazılıma dönememiş tesislerde genç-tecrübesiz makine mühendislerinin canına okuyorlar.

  2- bir çok mekanik uygulama, artık elektronik ve yazılımsal destekle çalışmasını sürdürebiliyor. gözümüz gibi baktığımız, işimizin bel kemiği olan chiller sistemimiz geçen hafta aniden durdu. sistemin hiç bir mekanik problemi yoktu, sistem back-up'ı alınırken bir hata olmuş otomasyon bozulmuştu. mekanik hiç bir problem olmamasına rağmen günah keçisi mekanikçiler olurken günü kurtaran madalyayı alan, eski back-up'ı geri yükleyen ve otomasyonu resetleyen bilgisayarcı arkadaşlarımız oldu. (bu kısım 1. madde ile de bağlantılı)

  3- çoğu tıbbi cihaz, konveyör tesis, robotik tesisler, %60 elektronik ve yazılımsal, %40 mekanik şekilde çalışıyor ve bu oran giderek yazılım tarafına doğru kaymakta.

  4- yazılım alanının geleceği çok daha parlak, dikkat ederseniz dünyadaki en değerli 10 şirketin 4 ya da 5 tanesi yazılım veya türevi şirketler. (oran daha fazla da olabilir, listeyi tam hatırlamıyorum şu anda)

  5- makine sektöründe türkiye'de iş tatmini yaşamanız gerçekten zor, bilgisayar mühendisliğinde oyun alanı çok geniş, kariyeriniz her yere gidebilir, tekdüzelik yaşamak istemezseniz yaşamazsınız.

  örnekler çoğaltılabilir, anlatmak istediğim şu. devir teknoloji devri. nasıl ki 1800'lü yılların sonu 1900'lü yılların ortasına kadar mekanik alanı müthiş gelişmelere sahne olmuş, bir devre adını vermişse, bundan sonraki devir de elektronik ve yazılımın devri. (bkz: endüstri 4.0) gibi bir gelişme kapıda bekliyorken makinenin mi geleceği daha parlak yazılımın mı daha parlak diye tartışmak bence saçmalık.

  şu da unutulmamalıdır ki, emeksiz yemek olmuyor. üniversiteyi sadece vermeniz gereken 150 küsür kredi ve diploma olarak görürseniz, isterseniz mit'den mezun olun yine de başarısız olursunuz. gözünüz açık, biraz da ileriyi görebiliyorsanız her türlü başarılı olursunuz.
 • bir makine mühendisi olarak yazıyorum, kariyerim çılgın atıyor hatta öyle söyleyeyim, makine yazan kafama sıçayım bilgisayar mühendisliği havada karada sokakta makine mühendisliğinin eline verir.

  ayrıca bilgisayar mühendisi herkes olabilir diyen bilgisiz cahiller dikkate alınmaması gerekir. kod yazmakla mühendis olunmuyor, bilgisayar mühendisliği onu da barındırır ama daha ötesidir.

  bu mantıkla teknik resim çizen herkesi de makine mühendisi yapalım öğrenmesi 1 ay alır en fazla. türkiye'de makinecinin aşağı yukarı yaptığı şey de buna benzer zaten. hoş eğer itü'den aşağıdaki üniversiteler için soruluyorsa, soran arkadaş hiç sormasın çünkü istisnalar hariç teknisyen olup çıkacaksın her türlü.