şükela:  tümü | bugün
 • bir makine mühendisi olarak söylüyorum ki , bilgisayar mühendisliği silip* atar.
 • biri mekanik, diğeri elektronik; neden bir versusa konu olsun aq.
 • mekatronik mühendislerinin uzaktan bakarak gülümsediği versustur.
 • bilgisayar mühendisi internet cafe açar, makina mühendisi doğalgaz dükkanı.
 • ikisi de "ah ah kafamı skiyim tıp okumak varmış" derler, dururlar.
 • biri format atar,diğeri kapı kilidi yapar.
 • bir makine mühendisi olarak, tavsiyem bilgisayar mühendisliğidir.

  bunları maaşı 6 binin üzerinde 27 yaşında bir mühendis olarak yazıyorum. çok iyi bir mühendis miyim, hayır. çok özel yeteneklerim mi var, hayır. arkamda birileri mi var, hayır. bu seviyeye gelmem biraz şans, biraz da bölümümün pek tercih edilmeyen bir alanında çalışmak ve rakibimin az olmasından dolayı hızlı ilerleyebilmem.

  bu kısmı niye yazdım, çünkü her ne kadar birazdan makine mühendisliğini gömecek olsam da her meslekte bir şeyleri başarabilmenin mümkün olduğunu göstermek. ikinci sebep ise bu para makine mühendisliği için iyi bir maaş olarak sayılabilecekken bilgisayar mühendislerinin kısa sürede ulaşabileceği bir rakam.

  makine mühendisliği günümüzde malesef en aşağılanan mesleklerden birisi. mezun sayısının fazlalığı, 2008 yılında 42 binle girdiğim bu bölüme şu anda sıralaması 150 bin olan arkadaşların girebilmesi, kalitenin düşmesi ve tabi ki teknolojinin insan aklının yerini yavaş yavaş alması. işte bu nokta bilgisayar mühendisinin, makine mühendisini yendiği alan. bilgisayar mühendisliğini, yazılım/elektronik mühendisliği ile aynı potaya koyduğumun farkındayım ama bugün bilgisayar mühendisliği okurken yazılımla, donanımla ilgilenmeyen insan, isterse oxford'dan, stanford'dan mezun olsun yine de ondan bir halt olmaz.

  çalıştığım 3 şirkette de makine mühendisleriyle birlikte bilgisayar mühendisleri vardı. muamele makine mühendislerine "senden çok var" iken, bilgisayar mühendislerine karşı tavır "hadi koçum, hadi yiğidim" şeklindeydi.

  1- şu anda bir çok işletmede patron, genel müdür tayfası eski kafa olduklarından "ıt" elemanlarının ne yaptıklarını bilemiyorlar. işlerine de karışamıyorlar, çünkü neyi, ne kadar, ne şekilde isteyeceklerini bilemiyorlar. o yüzden önlerine ne gelirse gelsin, genel olarak herşeye şaşırıp olanla tatmin olabiliyorlar. makine mühendislerine ise tavır tam tersi. yılların tecrübesiyle, daha tam elektronik-yazılıma dönememiş tesislerde genç-tecrübesiz makine mühendislerinin canına okuyorlar.

  2- bir çok mekanik uygulama, artık elektronik ve yazılımsal destekle çalışmasını sürdürebiliyor. gözümüz gibi baktığımız, işimizin bel kemiği olan chiller sistemimiz geçen hafta aniden durdu. sistemin hiç bir mekanik problemi yoktu, sistem back-up'ı alınırken bir hata olmuş otomasyon bozulmuştu. mekanik hiç bir problem olmamasına rağmen günah keçisi mekanikçiler olurken günü kurtaran madalyayı alan, eski back-up'ı geri yükleyen ve otomasyonu resetleyen bilgisayarcı arkadaşlarımız oldu. (bu kısım 1. madde ile de bağlantılı)

  3- çoğu tıbbi cihaz, konveyör tesis, robotik tesisler, %60 elektronik ve yazılımsal, %40 mekanik şekilde çalışıyor ve bu oran giderek yazılım tarafına doğru kaymakta.

  4- yazılım alanının geleceği çok daha parlak, dikkat ederseniz dünyadaki en değerli 10 şirketin 4 ya da 5 tanesi yazılım veya türevi şirketler. (oran daha fazla da olabilir, listeyi tam hatırlamıyorum şu anda)

  5- makine sektöründe türkiye'de iş tatmini yaşamanız gerçekten zor, bilgisayar mühendisliğinde oyun alanı çok geniş, kariyeriniz her yere gidebilir, tekdüzelik yaşamak istemezseniz yaşamazsınız.

  örnekler çoğaltılabilir, anlatmak istediğim şu. devir teknoloji devri. nasıl ki 1800'lü yılların sonu 1900'lü yılların ortasına kadar mekanik alanı müthiş gelişmelere sahne olmuş, bir devre adını vermişse, bundan sonraki devir de elektronik ve yazılımın devri. (bkz: endüstri 4.0) gibi bir gelişme kapıda bekliyorken makinenin mi geleceği daha parlak yazılımın mı daha parlak diye tartışmak bence saçmalık.

  şu da unutulmamalıdır ki, emeksiz yemek olmuyor. üniversiteyi sadece vermeniz gereken 150 küsür kredi ve diploma olarak görürseniz, isterseniz mit'den mezun olun yine de başarısız olursunuz. gözünüz açık, biraz da ileriyi görebiliyorsanız her türlü başarılı olursunuz.
 • öncelikle bu iki bölümün birbirinden taban tabana zıt olduğunu tekrar hatırlatarak başlayayım. makine mühendisliği kendi içinde genel olarak 3 alan barındırır; ısı, mekanik ve kontrol. bu üç alan da birbirinden farklıdır bazı üniversitelerde ayrılır hatta. iyi bir okuldan makine mühendisi olarak mezun olmuş insanın her konu hakkında biraz bilgisi vardır dolayısıyla. iş kurmak konusunda makine mühendisliğinin daha avanajlı olduğunu düşünüyorum. çağımız teknoloji çağı olabilir ama sanayi bölgelerine gidin bakalım kimin borusu daha çok ötüyor.
 • bir makine mühendisi yazılımcı olarak elektronik mühendisliği dediğim karşılaştırma.
 • (bkz: kimya mühendisliği) diyorum ve siktirip gidiyorum.