• 14 nisan 2015 fenerbahçe ülker maccabi maçına şu pankartla çıkmış takım. ilginç tabi. şurası ilginç, biz kendi içimizdeki spor çekişmesi nedeniyle birbirimizi gırtlayacak hale gelmişken bu heriflerin bu duyarlılığı göstermesi ders niteliğinde.
  • makkabi nedir ya ? yemin ediyorum basket takımını yorumlayacaktım vazgeçtim. istanbulda canlı izlemiştim hem de ben bunları, 2 sene üst üste. güzel analizlerim olacaktı, çok güzel bağlayacaktım yazımı. bok yazarım artık. bok bok bok. makkabi yazıyor hala ya, çıldıracağım.
  • fenerbahçe ülker taraftarları tarafından neden bu kadar küçümsendiğini anlayamadığım takım, sanki fener turow'la falan eşleşti... tamam fener çok iyi bir sezon geçiriyor, maccabi geçen seneki gücünde değil ama fenerbahçe ülker %95 turu geçer diye de birşey yok. birincisi; bu takımın asistan koçu ve takımın beyni olan kişi kim? avrupa tarihinin en önemli koçlarından biri olan pini gershon ikincisi; geçen seneki takımdan kim ayrıldı? hickman-rice-blu o kadar, pargo-ohayon-devin-sofo-tyus-randle o kadar da küçümsenecek bir kadro yok ortada... üçüncüsü; bir şampiyonun yüreğini asla küçümsememek gerekir, geçen sene milan da çok formdaydı ama maccabi saha dezavantajına rağmen milan'ı yenmişti, hatırlatalım...
  • euroleague'in yüksek rakımlarına alışkın takımdır, şampiyonlukları hiç de öyle büyük bir sürpriz değildir. bizim takımlar, rakım yükseldikçe sudan çıkmış balığa dönüyorlar. bu iş, biraz da camiaların kültürleriyle ilgili. mesela son sekiz oynayan panathinaikos'un tüm kadrosu bizim takımlardan birinde olsaydı, euroleague'de asla buraya gelemezdi. bu kadroyla türkiye şampiyonluğu bile olmazdı, o kadarını söyleyeyim.
  • yıllardır eurolig'in en çakal takımı. öyle dengeli bir para harcıyor ki 5 kuruşu boşa gitmiyor, öyle bir oyun oynuyor ki hata yaparsan kitleyip kaçıyor.
    ama bu yıl oynadıkları "az kuruşa çok köfte" tarzı "az yeteneğe bol sayı" basketbolu hafiften sarsılmış durumda.
    bunun başlıca nedeni de hıza dayalı hücumlarında guardları iyi tutarsan başta sofo, smith , ohayon ve alexander mıdır nedir o beyaz uzun statik kalıp kıvrak hareketler üretemiyor. zaman zaman kitleniyormuş görüntüsü vermeleri bundan. bir de pargo'nun üçlük savunması berbat. oyun kalitelerini düşüren temel unsurlardan biri de benchleri dandik, sofo'nun fazla oyunda kalamamasıyla fazla yorulmamak için hiç sevmedikleri temposuz oyuna dönüyorlar ki işte ben fener'in bu zaafları sayesinde turu atlayacağını düşünüyorum.
    tyus-pargo-smith ...üçü de hücumda baş belası üçü de kabiliyet...ama maccabi dediğin bu kadar..zisis işini yapar, semih tombiş sofo'yu biraz hırpalar, 3-5 blok üretirse bu takım maccabi imkanı yok 5 maç fener'in temposuna ve yüksek skoruna dayanamaz.
  • fenerbahçe ülker'in top 8'deki rakibi.
    eski fenerbahçeli devin smith en önemli oyuncuları. o oynamayınca gerçekten sıradan bir takıma dönüyorlar. ama sazı eline aldığı zaman da real'i, barca'yı, pana'yı yenebiliyorlar. büyük takımlara deplasmanda galibiyetleri yok bu sezon. hemen hemen her maç çift haneli fark yemişler. grup aşamasında cska'ya içeride dışarıda ezilmişler. istanbul'daki maçlar daha rahat geçecektir. evlerinde ise yukarıda saydığım takımları yenmişler ancak hepsi kafa kafaya giden, son topa kalan maçlar, 2-3 sayıyla gelen galibiyetler.
    pargo, randle ve sofo diğer önemli oyuncuları. sofo 15 dk ortalama ile oynayabildiği kadar oynuyor. pargo ve randle'ı da oyuna fazla sokmadan, deplasmanda alınacak bir galibiyet ile son maça kalmadan 3-1'lik seri ile final foura çok yakın olduğumuzu düşünüyorum.
  • 2014-15 sezonunda israil liginde şampiyon olmuş ve uefa şampiyonlar ligi 2015-2016 sezonunda 2. ön eleme turunda yer alacak takım.
  • fox grubuyla olan sponsorluk sözleşmesi bağlamında yıllık 1.5 milyon euro aldığını bugün öğrendiğim basketbol takımı. son yıllarda gerileme olsa da avrupa basketbolunun en önemli takımlarından birinden bahsediyoruz ve bahsi geçen sponsorluk anlaşması fenerbahçe ile doğuş grubu arasındaki anlaşmanın aynı türü. fenerbahçe'nin doğuş grubundan kazanacağı yıllık para 15 milyon euro. yani maccabi'nin sponsorundan kazandığının tam 10 katı.

bu paranın en az 5 milyon euro'su euroleague şampiyonluğu nedeniyle geliyor. birileri çıkıp diyordu ya milyon dolarlık kadro kuracağız ve yıl sonunda 1 milyon euro ödül kazanacağız, bu dolandırıcılıktır, diye. bu dolandırıcılık değil de sizinki düpedüz andavallık.
  • latin alfabesini kullanmayan bi ülkenin takımı olduğu için ismi türkçe okunuşuna göre değiştirilmiş israil takımı. fakat sözlük yönetimi de hangi ismi kullanacağı konusunda tam emin değil anlaşılan.

(bkz: maccabi)
    (bkz: makkabi)
    (bkz: makabi)
    (bkz: makkabi tel aviv)
    (bkz: makabi hayfa)

makabi mi, makkabi mi? ya da atilla mı, attila mı?*
hesabın var mı? giriş yap