şükela:  tümü | bugün
 • tavuklu sebzeli bi tür yemek
 • bir kiz ismi degil bir yemektir maklube (makluba degil). gayet encrypted bir yemektir yalniz. devasa boyutlarda pi$irilir ve sunulur "bir kisim" cemiyetlerde. karmakari$ik bir pilav olarak du$unulebilir. konuyla ilgilenenler icin anahtar kelime:
  (bkz: isti$are)
  anlamayanlar icin bonus:
  (bkz: isparta)
  hala anlamami$lari sonraki entrylere havale ediyorum.
 • ışık evler'in en has taamı.
  sözcük ters çevirmek gibi bir anlama gelmektedir. zaten yapılan yemek de bir tencerede patates ve et katmanının üzerinde pişirilen pilavın, bir sininin üzerine yıkılması ve çevresine bilumum salata nebatatı ile yoğurtun döşenmesinden sonra tencerenin kaldırılıp pilavın kalıp halinde bırakılması ile servis edilir. bir sininin çevresine ilişivermiş bir sürü kişinin araplar gibi yemeğe yumulması ile mideler şenlendirilir. tabi bu ne derece hijyenik bir durumdur akıl ve izanınıza kalmış. bir ibadet coşkusu ile maklubelerini yiyip işkembei kübralarını şişiren zatlar ise bunun bir gelenek olduğunun aralarındaki uhuvveti artırdığını iddia edebilirler.
 • harika bir pilav böyle içine kuş üzümü , badem , kuşbaşı et ve patlıcan ve tarçın konulur . yanında kesin cacık olmalıdır , o zaman işte her şey durur , siz ona bakarsınız o size iki sn sonra kocaman ters çevrilmiş pilav tabağında sadece küçük patlıcan dilimleri kalır .
 • kendini akıllı zanneden tiplerin, sadece pilavın dibini kaşıklamaları sayesinde tüm yemeği kendi önlerine devirmeleri gibi trickler yaptıklarına tanık olunmuştur.
 • orta dogu yemegidir denebilir. guneydogu'da mardin de bol bol yapılır. akıllara ziyan yemek kulturunun bir parcasıdır, arap kokenli olmanın dayanılmaz guzelligi yemeklerin vazgecilmezlerinden. suriye'de urdun'de lubnan'da ve filistin'de ki kardeslerimiz tarafından da yapılır. kendine gore cevirenler de vardır ama patatesle cok agır oluyor kanaatindeyim. en guzeli tavuktan yapılan ve icinde bir de patlıcan ihtiva edendir bana gore. bir de yurtdısından donusumde anneme ilk yaptıracaklarım listesindedir. arapcada ters dondurmek demektir aynı zamanda, pilav konusunda tek rakibi bir diger guneydogu yemegi olan perde pilavıdır.

  (bkz: perde pilavı)
 • üstü yufka kaplanarak servis edilen versiyonu da vardır. perdeli maklube denir kendisine.
 • bol enerji verir, kafayı çalıştırır, beyni temizler...
 • tadını merak ettiğim yemek. zira alemlerde bir "mit" olma yolunda ilerliyor, etraf maklubeyi bilenler ve bilmeyenler şeklinde ayrılmış durumda.

  yalnız bir yemeğe uhrevi anlamlar neden ve nasıl yüklenir, ayrı bir muamma.
 • evet, doğrusu o ışıklı günlerde bu yemeği yapmasını bile öğrenmiş ve bir iki kez de girişimde bulunmuştum. ilk maklube macerasını o zamanlar daha çok dersane denen bir ışık evinde gecenin geç bir saatinde yaşamıştım. kıç kadar mutfağa sığışmış kolları dirseklerine kadar sıvalı 3 üniversiteli abinin (orta bir'li yaşlar) o tatlı telaşından tatlı bir an yaşayacağımı düşünmüş, içten içe keyiflenmiştim. mutfakta maklube pişiyor, içerde sözler'den bir terennüm başlıyordu. gecenin karanlığı almış başını gitmiş önce ruha sözden bir gıda, sonra bedene etten ve pirinçten bir lezzet inmişti.

  maklube doyurucu, eğlenceli ama bir o kadar da sabır isteyen bir taamdır. pilav seyahat, et vuslattır.

  ama malum evler dışında diğer evlerde yapıldığını nedense göremedim. maklubenin özelliği sohbettir, ağır ağır pilavı dibinden kaşıklayarak yiyeceksin, bir yandan da muhabbete adabınla eşlik edeceksin. tepede yığılı patatesli ete pilavı eşe eşe ulaşacaksın...
hesabın var mı? giriş yap