şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hem kapanırım, hem süslenirim, ''benden olur'' demektir.
 • ' babam zorla kapattı, ben de yüzümle kendimi ortaya çıkarma peşindeyim' gibi bir tür türbana içten isyan etme amacı da güdebilir.
  (bkz: çok dar giyinerek vücut şov yapan türbanlı kadın)
 • beğenilmektir.

  ne olursa olsun beğenilmek. kapansa da açılsa da, hanım da olsa orospu da olsa beğenilmek. şu kadın cinsinin genlerinden gelen davranışları bir kabul etsek sorun kalmayacak aslında.

  türban makyaj yapmakla çelişen bir durum değil ayrıca , aksine göz makyajının gelişiminde çarşaflı arap toplumunun bence çok büyük bir etkisi var. o sürmeler boşuna değil, kadının her yeri kapalı görünen tek yeri gözleri ve tüm dikkati gözlerine çekiyor, dünyada görülen en ağır göz makyajı islamiyeti seçen toplumların kadınlarında .

  e çünkü o bir kadın, ne kadar sınırlasan da doğasından gelen beğenilme arzusuna engel olamıyor.
 • çelişkili bir amaca sahip sanıyorum.
  sen sana bakılmasın diye, allah'ın emrettiği için kapanıyorsun sözde.
  dikkat çekmek istemediğin için kapanıyorsun ama makyaj yapıyorsun ya da parfüm sürüyorsun.
  biliyorsunuz bunlar yasak islamda. ılımlılaştırma politikasına girmeyelim lütfen.
 • türbansız ve makyaj yapan kadınla aynıdır...
  gözlerini ön plana çıkarmak dudaklarını parlatmak...
  yanaklarına gölgelendirme vererek yüzünü ince göstermek...
 • ülkemizde türban ve tesettür kavramı islamiyete uygun olarak şekillendirilmiyor eğer gerçek anlamda islamiyete uygun olacaksa bu kara çarşaflarla ve peçenelerle gerçekleştirilmelidir. dolayısıyla sadece türban takan bir bayanın amacı esasta islamiyete uymak olmadığından onun makyaj yapması ya da topuklu ayakkabı giyip güzel kokular sürünmesi yadırganmamalıdır. belki sadece aile, koca ya da çevre baskısı yüzünden tesettüre bürünmüş olabilir. ayrıca bunun altında dar bluejean ve topuklu ayakkabı giyenleri vardır hele bir de gözler renkliyse mini etekli hatundan daha yüksek seksapaliteye sahiptir.
 • değerlerin değişmesiyle alakalıdır. tesettür olmanın askariyete inmek, farklı ilgilere dikkatlere meze olmamak olduğunu kavrayamamıştır. aslında öyle birşeyin varlığından bile haberdar değildir. fetişleştirmiştir 'saç' kavramını 'put' laştırmıştır. olayın parçadan ziyade giyim kuşam hal tavır ile bir bütün olduğunu idrak edememiştir. aslında sosyoloji ve ekonomi okumuşlarca yorumlanası bir meseledir.
 • beğenilmektir. evet beğenilmektir fakat, saçın kapatılmasının bunu engellemeye yönelik bir amacı var diye biliyorum ben. bu yüzden saç kapalıyken yüzü daha çekici hale getirmenin sonucu oluşan çelişkiyi anlamış değilim.