• her yil bir kere yapılıyor bu, işe girerken verdiğin beyanla karşılaştırılıyor, bakıyorlar acaba hırsızlık yapıp bir yıl içinde ev, araba, yat, motor aldın mı diye.
  • devlet memurluğuna girilirken, milletvekili olunca verilen beyan. uygulanması kayıtdışılığa karşı savaşta en önemli silahtır.
  • bir de nahos olanı vardır bunun.. (bkz: mal beyanında bulunmamak)
  • (bkmynz. #9062227)
    yukarıda bakınızı verilen entry ayarı alınca silindiği için bakmayınız
  • havaların ısınmasıyla birlikte şehrin en işlek caddelerinde, sütyensiz renkli cıvıl cıvıl bodylerin, beyaz astarsız pantolonların giyilmesi ve podyumda yürür misali turlama faaliyeti ile yapılan hede.
  • şu form ile yapılır: (görsel)

yıllar evvel kamu görevine başladıktan bir süre sonra birgün bize bu formları dağıttılar. sonu 0 ve 5 ile biten yıllarda mal beyanında bulunmak zorundaymışız.

benim o yıllar aklım bir karış havada, işim gücüm kakara kikiri. çoluk yok, çocuk yok, dert yok, tasa yok, akşama kadar makara yaptığımız okul bitmiş, işe başlamışız ama daha mevzunun farkında bile değiliz. hayat umrumuzda değil. istanbul tutuşsun, yansın ibneler alayı, su veren itfaiyenin hortumunu sikeyim modundayız.

işte bu formu da o günlerde dağıttılar. baktım iş arkadaşlarımdan (çok sonraları öğrenebildiğim kadarıyla rant çarkının göbeğindeki) birkaçı harıl harıl dolduruyor. evler, arabalar, arsalar falan yazıyorlar, formu parsel parsel dokuyorlar.

bende ise hiçbir şey yok. kamu görevlisi sıfatına sahibim ama malım yok. benim bütün mal varlığım kotlarım, tişörtlerim, iç çamaşırlarım, çorap ve ayakkabılarım. bir de 1 adet takım elbisem var, onu da annem lazım olur diye almış. o durumdayım. zaten istanbul'da ev tutana kadar sadece anam değil babannem bile ağlamış. (#17212305). yani malı mülkü bırak harbiden perişanım. bir don bir gömlek sahibiyim. neyse öyle boş boş forma bakarken birden şöyle bir yazıya denkgeldim:

~
    . "formun 4 - 8. bölümlerine kaydedilmesi gereken her türlü kara, deniz ve hava taşıt araçları, traktör, biçer döver, harman makinası ve diğer ziraat makinaları, inşaat ve iş makinaları, hayvanlar, kolleksiyon ve antika ev eşyaları ile haklar, alacaklar, borçlar ... beyan edilir."
    ~

dedim ya genciz, güzeliz, kan kaynıyor, ulen dedim yapayım bi fırlamalık. ki eğlence olsun. bu amaçla formun 8. bölümündeki "haklar ve beyanı gerekli görülen diğer servet unsurları" kısmına bir adet keçi yazdım. evet bildiğin keçi. yanına da parantez içinde "(dişi ve hamile)" diye ekledim.

iş arkadaşlarımla güldük eğlendik aq.

sonra altına damga pulu yapıştırıp imzalayıp teslim ettim. ve günübirlik bu eğlencemi de unuttum gitti.

ulen üç dört gün sonra, tahmin ediyorum formlar ilgili birim tarafından inclenmeye başladıktan sonra, bütün kurum beni aramaya başladı. benim bağlı olduğum kişi ödleğin teki, her çağrılışımda adam bunalımlara giriyor, panik yaşıyor. niye bu derece endişendiğini de sonradan anladım. herif her defasında acaba hangi gayrimeşru icraatım patladı diye panik yapıyormuş.

durumum şu, birtakım üst adamlar beni çağırttırıyorlar, önce fırça atıyorlar, sonra birden gülmeye başlıyorlar.

ve ısrarla keçi'nin yanına, yani biricik mal varlığımın yanına niye parantez içinde "(dişi ve hamile)" yazdığımı soruyorlar. ben de cevaben: "keçim dişi ve hamile olduğu için" diyorum adamlar sandalyeden düşüyorlar. gülmeleri bitince de "ileride parayı bulduğun zamanlardaki haline yer mi yapıyorsun" diye soruyorlar.

ama anlayamıyorum mevzuyu. çünkü daha bilmiyorum konuyu. tertemizim. pırlanta gibiyim. ne yeri, ne parası diye düşünüp duruyor, bir mana oluşturamıyorum.

bu hal yaklaşık bir hafta devam etti. sonra unutuldu gitti.

velhasıl sözün özü, resmi belgeyle taşşak olmazmış arkadaşlar. dikkat edelim.
  • devlet memurlarında ilk işe girerken, yeni bir mal, mülk edinildiğinde, 0 ve 5 rakamlı yıllarda verilmesi zorunlu beyandır. gümrük muhafazada çalışanlar için bu süre her yıldır.
  • çok güzel örnekleri vardır.

http://postimg.org/image/7daps3ld1/
hesabın var mı? giriş yap