şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: malkari)
 • eskişehir'de odun pazarı'nın girişine heykeli dikilmiştir. böyle isimli bir hatunun heykeli dikilirmi ayrı tartışma konusu.
  (bkz: her kavşağa bir heykel kampanyası)

  mal hatun kimdir?
  eskişehir yöresi, osmanlı imparatorluğu’nun beşiği ve doğu seferleri yolu üstündeki önemli merkezlerinden biridir. ertuğrul gazi’nin ölümünün ardından, yerine oğlu osman bey geçer. osman bey, karacahisar köyü’nde uç beyi olduktan kısa bir süre sonra kuvvetlenerek 1298 yılında, önce eskişehir’i, sonra inönü, seyitgazi ve sivrihisar’ı topraklarına katar. osman bey’in ahi reislerinden şeyh ede bali’nin kızı malhatun ile evlenmesi ile, eskişehir ve çevresi daha da kuvvetlenir. tarihi kaynakların müştereken belirttiğine göre eskişehir’de ahi teşkilatının kurucusu şeyh edebali’nin malhatun adında bir kızı vardır. osman gazi, şeyhin evinde misafir olduğu günler malhatun’u görüp babasından, yani edebali’den ister ise de, şeyh edebali, “osman gazi gibi bir emir’e kızını vermenin doğru olmayacağını” düşünerek bu isteği reddeder. osman gazi bir gece şeyh edebali’nin dergahında misafir iken, bir rüya görür. sabah olunca hemen şeyh edebali’ye koşup ona şöyle der:
  “şeyhim, rüyama girdiniz. göğsünüzden bir ay çıktı. yükseldi, yükseldi sonra benim koynuma girdi. göbeğimden bir ağaç büyümeye başladı. büyüdü, yeşillendi. dal, budak saldı. dallarının gölgesi bütün dünyayı tuttu. rüyam ne manaya gelir”
  şeyh, bir süre sustuktan sonra:
  “müjdeler olsun ey osman! hak teala, sana ve senin evladına saltanat verdi. bütün dünya, evladının himayesinde olacak, kızım da sana eş olacak” der.
  hemen nikah edip kızını osman bey’e verir.
  (bazı tarihçiler malhatun’un, şeyh edebali’nin kızı olduğunu bazı tarihçilerimizde edebali’nin kızının bala hatun olduğunu yazarlar. bunun fazla önemi yoktur. çünkü bu hatunların ikisi de türkmen boyundandır.)

  kaynak http://www.eskisehir-bld.gov.tr/
 • izmir menemende bu isimde bir lise vardir, baktim bi sure, iceri mal girip cikiyor mu diye, bir$ey bulamayinca motor teknik lisesine dogru yurumeye ba$ladim..
 • edebali'nin değil, ömer bey isimli birinin kızıymış. kaynak: (bkz: tarihin arka odası)
 • eskişehir'de odunpazarı'nda çok sık ismine rastlanan tarihi şahsiyet.
  mülkün yarısı kendindedir de ondan bu isme sahiptir.

  bence rüya oğuz budunundan birinin gördüğünü söylediği çok panteist ve şamanik bir rüya.. tutmuştur.

  "osman gazi bir gece şeyh edebali’nin dergahında misafir iken, bir rüya görür. sabah olunca hemen şeyh edebali’ye koşup ona şöyle der:
  “şeyhim, rüyama girdiniz. göğsünüzden bir ay çıktı. yükseldi, yükseldi sonra benim koynuma girdi. göbeğimden bir ağaç büyümeye başladı. büyüdü, yeşillendi. dal, budak saldı. dallarının gölgesi bütün dünyayı tuttu. rüyam ne manaya gelir” "

  osmanlı imparatorluğu rüyalarına değer veren bir boyun hayalidir.
 • heykelinin ve tarihi şahsiyetinin yanısıra eskişehir odunpazarı evlerinde bulunan sokaklardan birine de isim olmuştur aynı zamanda.

hesabın var mı? giriş yap