şükela:  tümü | bugün
  • malassezia cinsinin maya formları insan derisinde pityriazis versikolor, malassezia (pityrosporum) foliküliti, seboreik dermatit ve kepek, atopik dermatit, psoriazis ve—daha seyrek olarak— belirsiz ve retiküle papillomatoz, onikomikoz ve geçici akantolitik dermatoz gibi dermatolojik birçok hastalıkla ilişkili bulunmuştur.

    malassezia mayaları normal mikrofloranın elemanı olduğu halde, bazı durumlarda yüzeysel deri enfeksiyonuna neden olabilirler. malassezia türlerinin klinik önemi konusunda yapılan çalışmalar etkenin in vitro ortamda zor üremesi ve etkeni izole etme, işleme alma ve tanımlama konusunda karşılaşılan güçlükler nedeniyle çelişkilidir. 1996 yılında yapılan ve yedi türün tanımlandığı taksonomik revizyonu takiben birkaç yılda birçok çalışma gerçekleştirilmiştir. son zamanlarda iki yeni tür tanımlanmıştır, bunlardan biri atopik dermatitli hastalardan izole edilmiştir.
  • kafamdaki seboreik dermatitin sorumlusu olan lanet olasıca mantar türü. sebamed anti dandruff ve konazol ikilisi bende güzel sonuç verdi. amme hizmeti olarak buraya iliştireyim bunu. ayrıca bu illetten muzdaripseniz kafanızı kuru tutmak zorundasınız.
  • furfurdur efendim.