şükela:  tümü | bugün
  • taze taze yiyiynce insanı bir hoş ve brucella eden, genellikle köylüler tarafından yapıldığı için hijyen konusunda sınıfta kalmış olan, arada bir haşlaması yapılınca coşkuyla yenilen ama titz insanların yanına yaklaşmadığı bir tür peynir..
  • istanbul'da bulmak isteyenlerin evime misafir olabilecekleri eşi benzeri bulunmayan, buzdolabımda her daim mevcut gıda... taze açık ekmek ve çayla inanılmaz bir üçlü oluşturur...
  • zeytin yağında kızartınca hellim peynirini kesinlikle aratmıyor. hatta daha lezzetli olduğu söylenebilir. mangalda şişe diz, bir sucuk bir peynir bir sucuk bir peynir, koy ekmek arasına.
  • açık ekmek, soğuk kavurma, biber turşusu ve tabiki demli de bir çay eşliğinde yenmesini tavsiye ettiğim peynir.karlıdağ markasıyla migroslarda da satılmakta uzun zamandır.
  • çok hassas bir konu.

çok ince veya çok kalın olmayacak şekilde dilimlenir ve hemen yenmek istiyorsa sıcak suda vakit varsa soğuk suda da bekletilebilir. tuzu alındıktan sonra yediğinizde gıcır gıcır olaması lazım yoksa hakiki malatya peyniri değildir benden söylemesi. ayrıca sıcak suda bekledikçe dağılma ya da yumuşama da olmaması lazım. yıllarca peynir yiyememiş biri olarak sadece malatya peynirini yiyebiliyordum. taze peynir olmamasına dikkat edin yani bir kaç ay dinlenmesi gerekiyor diye biliyorum yoksa burucella riski var. migrosta karlıdağ malatya yöresel peyniri satılıyor deneme fırsatım olmadı ama güzel olabilir ben direk malatya yeşilyurttan sipariş veriyorum. isteyen varsa link atabilirim.
  • çocukluğumun korkulu rüyası. pis kokulu "ıyyyy" peynir. tadı çok yoğun, lastik gibi, niye yendiğini anlamadığım bir peynir çeşidi. ağzına peynir koymayan ben, yıllarda -ilkokuldan liseye kadar- anneme yardım etmek amacıyla peynir bastım *. ellerim günlerce peynir kokardı. kendime ne zorum varsa artık, bir sonraki sene haziran gibi yine otururdum tepsinin başına. hala nefret ederim. böreğe konduysa böreği yemem, masada benden en uzağa iteklerim. gerçekten insanlar bunu neden yiyor anlamıyorum.