şükela:  tümü | bugün
 • olay 2 ağustosta malatya park avm vatan bilgisayar şubesinde meydana gelmiştir!

  serebral palsi rahatsızlığı olan bir arkadaşım . kendisi bir kamu kuruluşunda bilgi işlem bölümünde çalışıyor. vatan bilgisayarın malatya park şubesine navigasyon cihazı almak için gidip reyon görevlisinden cihazlarla ilgili bilgi almak istediğinde reyon görevlisinin alay içeren ("sen bunun ne işe yaradığını biliyor musun ki, sana ne? ne yapacaksın? neden soruyorsun?) ifadelerine maruz kalmış. başka bir görevliden yardım istediğinde de benzer durumla karşılaşmış. mağaza görevlisi ile görüşmek istemiş ancak görüştürülmemiş. isimlerini almak istediğini onları şikayet edeceğini söylediğinde ise isimlerini vermedikleri gibi hakaret içeren sözler sarfetmişler. olayı kızkardeşi ile paylaştıktan sonra mağaza yöneticisi ile görüşülüp gerekirse olay saatindeki kamera kayıtlarının incelenerek ilgili kişilerin tespit edilmesi talep edilmesine rağmen 1.5 aydır herhangi bir geri dönüş olmamıştır.
  doğum sırasında yaşadığı bir şansızlık yüzünden bir takım zorluklarla karşılaşan ama pes etmeyip mücadele eden, yıllar süren fizyoterapi ve çeşitli eğitimler sonucu kendi ayakları üzerinde durmayı başaran arkadaşımın tek isteği kendisinden özür dilenmesi. yaşadığı bu olayı başkalarının da yaşamaması için ilgili personelin gerekli dersi alması gerektiğini düşünüyorum!!!

  edt: #vatanbilgisayarözürdile

  mağaza müdürü
  açıklama olarak personel vatandaşı anlamadığı için cevap veremediğini vatandasında sinirlendiği olayın bu şekilde vuku bulduğunu , ilgili personelin yazılı savunması alındığını söylemiş.

  soru 1- personel engelli vatandaşa " sen neden soruyorsun ki? anlıyor musun bunlardan? dedi mi? demedi mi?

  soru 2- birinin konuşmasını anlamadıgında; anlamadım bir daha söyler misin dersin? yoksa sen bunlardan anlar mısın? neden soruyorsun mu dersin? bu cümle kuruldu mu kurulmadı mi? navigasyon cihazı ile ilgili bilgi istendiğinde reyon görevlisi sen anlar mısın? neden soruyorsun dedi mi? demedi mi? bunu sadece münferit olarak bir kişi mi söyledi yada diğer görevli de benzer tavrı sürdürdü mu?

  soru 3- vatan bilgisayar gibi bilişim sektöründe yer alan ve avm de magzası bulunan bir firmanın mağazasının her noktası güvenlik kamerasının kayıtları altındadır. tartışma anı kameralara mutlaka yansımıştır. olay kendi anlattıkları gibi ise kamera kayıtlarını vatandaş girdiği andan çıktığı ana kadar olan kısmı, hiçbir kesinti uygulamadan yayınlayabılırler mi?

  soru 4- vatan bilgisayarın tüm telefon konuşmaları kayıt altındadır. ılgılı aileye hangi gün ve saat kaçta konu ile ilgili dönüş yapılmış? ne söylenmiş? acaba böyle bir arama ya da geri dönüş yapılmamış mi? ben tekrar sormama rağmen böyle bir dönüşün yapılmadığı söyledi.

  soru 5- yazılı savunma sonrasında karar olarak ne verilmiş?

  bu soruların yanıtları yok. şuan firma savunma durumuna geçti. bu da güzel. en azından hata yaptıklarını anladılar. en az zararla durumu kurtarmaya calısyorlar. ama gerçeklerı carpıtmak yerine keşke evet malesef böyle bir olay yaşandı. ılgılıler cezalandırıldı diye bilseler. ya da hayır böyle birşey yaşanmadı. olaylar şu şekilde oldu? bu da kanıtı denilse.
 • çözümünün ilgili çalışanların işten attırılıp ağızlarının burunlarının da kırılması olduğunu düşündüğüm rezalettir.
  yavşaklara bak ya.
 • rezaletin kralidir..
 • skeceksin bunları diyeceğim ama, terbiyesizliği gerçekten kendime yakıştıramıyorum. ayrıca çözümden ziyade zevke dönüşebileceğinden.. neyse
 • savcılığa başvurularak gerekli işlemlerin yapılması gereken durumdur. olay müşteri memnuniyetsizliğinin çok daha dışındadır. hatta insan hakları çerçevesindedir.
  umarım adalet yerini bulur.
 • vay arkadaş, 20 eylül 2016 d-smart servis rezaleti başlığını açmıştım ama gerçek rezalet buradaymış.

  mağdur "insanın ekmeğiyle oynamış olmayayım" düşüncesi ile özür yeterli olur demiş sanırım. böylelerinin ekmeğiyle oynayacaksın, işinden olacak, yaptığı hatayı anlayacak.

  başka bir ülkede olsak "dava açacaksın görecek gününü" derdim ama türkiye'de zor o iş.

  eğer merkeze bağlı bir şube ise (vatan nasıl çalışıyor bilmiyorum) vatan bilgisayar'ın o personelden başlayarak, onu koruyan en üst personele kadar gerekli işlemleri yapması lazım.
 • bu adamın bu saatten sonra bu meslekten para kazanmaması lazım.
  bunun için de ne gerekiyorsa yapılması lazım.
 • (bkz: orospu skyler)
 • her zamanki gibi popüler kültür ikonu ekşi sözlük'te insani bi refleks görememiştir. şimdi şurada ios 10 bokum gibi diye başlık açsan 40 kişi anana söver başlık gündem olur. alayınızın tipini sikeyim. eğer diktatör olursam 1990 sonrasında doğanları sicilyada kampa sürgün edeceğim. bıktım bunların z kuşağı sendromundan. hayreti mucip.
 • (bkz: hadi hep beraber sıradakini linç edip rahatlayalım)

  adam (yazar) bir hayal kırıklığını bir üzüntüyü bir yıkımı paylaşıyor. sonuç alınamadığı için haklı şekilde ifşa ediyor. biz ise "dövelim, gebertelim, işten atsınlar rooar.." şeklinde öfke kusuyoruz.

  bunun çözümü bu değil ki. engellilerin böyle aşırı bir sahiplenmecilikten kabadayıvari bir korunmacılıktan hoşlanacağını sanmıyorum.

  biraz daha ana meseleye odaklanalım. bu kabalığı yapanları dövmek veya işten atmak çözüm değil. bahsi geçen arkadaşın bunu isteyeceğini sanmam. şiddet can sıkıntımızı, başka şeylere karşı duyduğumuz öfkeyi kusmak için bir araç sadece.

  parçada anlatılmak istenen bu değil.