• olay 2 ağustosta malatya park avm vatan bilgisayar şubesinde meydana gelmiştir!

serebral palsi rahatsızlığı olan bir arkadaşım . kendisi bir kamu kuruluşunda bilgi işlem bölümünde çalışıyor. vatan bilgisayarın malatya park şubesine navigasyon cihazı almak için gidip reyon görevlisinden cihazlarla ilgili bilgi almak istediğinde reyon görevlisinin alay içeren ("sen bunun ne işe yaradığını biliyor musun ki, sana ne? ne yapacaksın? neden soruyorsun?) ifadelerine maruz kalmış. başka bir görevliden yardım istediğinde de benzer durumla karşılaşmış. mağaza görevlisi ile görüşmek istemiş ancak görüştürülmemiş. isimlerini almak istediğini onları şikayet edeceğini söylediğinde ise isimlerini vermedikleri gibi hakaret içeren sözler sarfetmişler. olayı kızkardeşi ile paylaştıktan sonra mağaza yöneticisi ile görüşülüp gerekirse olay saatindeki kamera kayıtlarının incelenerek ilgili kişilerin tespit edilmesi talep edilmesine rağmen 1.5 aydır herhangi bir geri dönüş olmamıştır.
    doğum sırasında yaşadığı bir şansızlık yüzünden bir takım zorluklarla karşılaşan ama pes etmeyip mücadele eden, yıllar süren fizyoterapi ve çeşitli eğitimler sonucu kendi ayakları üzerinde durmayı başaran arkadaşımın tek isteği kendisinden özür dilenmesi. yaşadığı bu olayı başkalarının da yaşamaması için ilgili personelin gerekli dersi alması gerektiğini düşünüyorum!!!

edt: #vatanbilgisayarözürdile

mağaza müdürü
    açıklama olarak personel vatandaşı anlamadığı için cevap veremediğini vatandasında sinirlendiği olayın bu şekilde vuku bulduğunu , ilgili personelin yazılı savunması alındığını söylemiş.

soru 1- personel engelli vatandaşa " sen neden soruyorsun ki? anlıyor musun bunlardan? dedi mi? demedi mi?

soru 2- birinin konuşmasını anlamadıgında; anlamadım bir daha söyler misin dersin? yoksa sen bunlardan anlar mısın? neden soruyorsun mu dersin? bu cümle kuruldu mu kurulmadı mi? navigasyon cihazı ile ilgili bilgi istendiğinde reyon görevlisi sen anlar mısın? neden soruyorsun dedi mi? demedi mi? bunu sadece münferit olarak bir kişi mi söyledi yada diğer görevli de benzer tavrı sürdürdü mu?

soru 3- vatan bilgisayar gibi bilişim sektöründe yer alan ve avm de magzası bulunan bir firmanın mağazasının her noktası güvenlik kamerasının kayıtları altındadır. tartışma anı kameralara mutlaka yansımıştır. olay kendi anlattıkları gibi ise kamera kayıtlarını vatandaş girdiği andan çıktığı ana kadar olan kısmı, hiçbir kesinti uygulamadan yayınlayabılırler mi?

soru 4- vatan bilgisayarın tüm telefon konuşmaları kayıt altındadır. ılgılı aileye hangi gün ve saat kaçta konu ile ilgili dönüş yapılmış? ne söylenmiş? acaba böyle bir arama ya da geri dönüş yapılmamış mi? ben tekrar sormama rağmen böyle bir dönüşün yapılmadığı söyledi.

soru 5- yazılı savunma sonrasında karar olarak ne verilmiş?

bu soruların yanıtları yok. şuan firma savunma durumuna geçti. bu da güzel. en azından hata yaptıklarını anladılar. en az zararla durumu kurtarmaya calısyorlar. ama gerçeklerı carpıtmak yerine keşke evet malesef böyle bir olay yaşandı. ılgılıler cezalandırıldı diye bilseler. ya da hayır böyle birşey yaşanmadı. olaylar şu şekilde oldu? bu da kanıtı denilse.
  • çözümünün ilgili çalışanların işten attırılıp ağızlarının burunlarının da kırılması olduğunu düşündüğüm rezalettir.
    yavşaklara bak ya.
  • savcılığa başvurularak gerekli işlemlerin yapılması gereken durumdur. olay müşteri memnuniyetsizliğinin çok daha dışındadır. hatta insan hakları çerçevesindedir.
    umarım adalet yerini bulur.
  • vay arkadaş, 20 eylül 2016 d-smart servis rezaleti başlığını açmıştım ama gerçek rezalet buradaymış.

mağdur "insanın ekmeğiyle oynamış olmayayım" düşüncesi ile özür yeterli olur demiş sanırım. böylelerinin ekmeğiyle oynayacaksın, işinden olacak, yaptığı hatayı anlayacak.

başka bir ülkede olsak "dava açacaksın görecek gününü" derdim ama türkiye'de zor o iş.

eğer merkeze bağlı bir şube ise (vatan nasıl çalışıyor bilmiyorum) vatan bilgisayar'ın o personelden başlayarak, onu koruyan en üst personele kadar gerekli işlemleri yapması lazım.
  • gece gece sinirlendirmis ama sasirtmamis olan rezalet. ınsanin yuzune bakmayip agzindan zorla laf alinan calisanlara sahip bi magaza malatyadaki.. gecenlerde bir telefon isi icin bi kac tanesiyle muhattap oldum ne mal olduklarini oradan biliyorum. hatta bu rezaleti yapanin hangisi olduğunu bile tahmin edebiliyorum. ınsallah bi karsilik bulur burada yazilanlar da magaza daha secici davranmaya baslar ise alim konusunda.
  • necip milletimizin tıyneti yine ortaya serilmiş. malatya'nın avm'sindeki elektronik eşya zincirinde üç kuruş maaşa çalışıp ibm'in ar-ge'sinin başındaymış gibi tavır yapabilmek de yine ülkeyi baştan aşağı kavuran cehaletimizin şirin bir dışavurumu adeta.

engelli insanla alay etme kısmına girmiyorum bile zaten. ha benim çomarıma...
  • rezaletin kralidir..
  • it muamelesi görmeyi hak eden çalışanlara sahip mağzanın rezaletidir.

hani ülkecek cinnet eşiğinde yaşıyoruz ya, böyle bu işler. sonra soranasokanyus neden asabi, neden gergin.

keşke durumu kibarlık ile, 1 buçuk ay bekleme ile, kişisel rica ile çözmeye çalışmasaydınız. savcılığa gidip suç duyurusunda bulunsaydınız bak o kamera görüntüleri nasıl geliyordu.

ben anlamıyorum, mesela mağzaya gidiyorsun sana bakmıyor kendi aralarında laklak ediyor personel. mağza da müşteri dolu, şantiyede bağıran işçi gibi yok mu bu tarafa bakan diye bağırıyorsun milletin içinde hop yanındalar. yalandan yere ürün soruyorsun,
    aç bakalım diyorsun, anlatırken daha yarıda başka ürüne geçiyorsun, gözünün içine baka baka bir ürüne elin çarpıyor yanlışlıkla düşürüyorsun.

işte sonra kavga olay çıkınca gazetelere; "mp3'ü yere düşüren müşteriyi dövdü" ya da "mp3'ü yere düşürünce kendisini uyaran mağza görevlisine yumruk attı" diye haber oluyor.

ah denk gelmiş olsaydık da feriştahını sikeydim o personelin orda ben.
  • sırf uplamak için ekşiye giriş yaptığım rezalet gibi rezalettir.

malatya'da yaşıyorum.

yarın bi ton işim olmasına rağmen akşam 5-6 gibi gidip, tüm ürünleri tek tek inceleyip, adamların dili damağı kuruyana kadar konuşturtup, en ucuz ürünü alıp müşteri memnuniyet anketinde de herşeye en kötü notu vereceğim kurumun rezaletidir.

artık bu tip itoğlu it, hayvanoğlu hayvanlar yüzünden yaşayamıyorum amk. trafiğinden tut paramla ihtiyacımı karşılarken bile paramla rezil olmaktan bıktım artık.

tabi ki en son olarak "nasıl, iyi işletişim kurduk mu sizle" dediğimde olayı anlayacaklardır. haberlere çıkarsak temiz don falan getirin; avmye bile silahsız girmiyorum çünkü. inşallah 3ü 5i birden bana dalar. temizliğe bi yerden iyi bi oranla başlamış oluruz belki?
  • rezaleti tum kuruma mal etmek istemem ama ortada kurumun da gormezden gelme durumu mevcut olan rezaletin daniskasidir. kendinize cevap veremeyecek ozel gereksinimli bir bireye yapilan hadsizlik, terbiyesizlik, insaniyetsizliktir. 1, 5 aydir da ozur dileyen olmamis, herhalde yerli bilgisayar uretmek gibi cok muhim islerle mesgul olduklarindan donus yapamamislardir diye dusunmek istiyorum.
    hayir nereden geliyor bu insanlara bu cesaret hic anlamiyorum, sanirsin ki kendileri silikon vadisinde muhendis ki gerek de yok sanirsin ki okul okumus demem de yeterli, zira okula gitmis gelmis gunlerini tamamlamis bunlar sadece mezun olmamis tahliye olmuslar sonra da ... yani efendi gibi, insan gibi "kardesim ben bu cihazi bilmiyorum" da demiyorsun , hiyar gibi, okuz gibi dalga geciyorsun. beyninize sicayim. bu beyin kisitlilari koruyan magaza mudurune da ayrica bir curuk yumurta...
hesabın var mı? giriş yap