şükela:  tümü | bugün
  • yanardağın altında isimli romanıyla ün kazanmış ingiliz şair ve yazar. 48 yıllık hayatının sonunu muhtemelen alkol ve yüksek doz uyku hapıyla getiren lowry, çok fazla gezmiş dolaşmış, iki defa da evlenmiştir. eleştirmenlere göre hemingway'den iyi, joyce'tan sonra ikinci.
  • 1957 yılında 48 yaşında intihar ederek ölmüş. bu yüzden yaşamının tümünü intihara koşarak yaşadığı söylenmektedir. bazılarına göre bu yazar; alkolik olduğu için delirmedi, deli olduğu için alkole sığınmıştır. 1936-1944 yılları arasında yazmış olduğu yanardağın altında bir baş yapıt olarak çıkmış ve diğer kitaplarını gölgede bırakmıştır. kitap yazarın kendisini anlatmaktadır.
  • yanardağın altında'nın sonunda, lowry'nin yayımcısına (romanın yayımlanırken kırpılmak istenmesi üzerine) yazdığı uzun mektubu yer alır ki romandaki sert içkilerin üstüne "cila" etkisi yapar.
  • georges perec'in la disparation isimli romanının "güldürüp oyalayan düş gücü"yle ilgili kısımda adı geçen ingiliz yazar.

    "düş gücü çoğu zaman onu korkutsa da, ara sıra güldürüp oyalıyordu: bir çakalın pazar kahvaltısı, bir sıçanın tayını ya da bir akbabanın doyurucu sofrası olarak son bulmak (bunu mutlaka malcolm lowry'nin bir kitabında okumuş olmalıydı) konuklarına ikramda sınır tanımayan amphitryon'a yaraşır bir arzu olabilirdi."