şükela:  tümü | bugün
  • dış borç konusunda, özür dileyerek, boka battığımız bu zamanlarda hürriyet gazetesinin geçtiği haber. bu tür haberlerin algıyı yönetmeye yönelik olduğunu düşünüyorum. benzer bir örnek, 17-25 aralık sırasında fetö medyasının geçtiği "japonya'da iktidar rüşvet iddiası yüzünden istifa etti" şeklindeki haberdi.

her neyse malezya'da dış borcun ödenmesi için fon oluşturulmuş. ülkenin toplam borcu 252 milyar dolarmış. bunca dış borcun nasıl yapıldığı açıklanmamış. acaba bizdeki gibi bir tür para yedirme şebekesi mi kuruldu. anladığım kadarıyla devlet aygıtı şu an bizde bu iş için var çünkü. her neyse, seçimde sürpriz olmazsa pamuk eller cebe gidecek gibi görünüyor bizde.

--- spoiler ---

malezya hükümetinin, ülke borçlarını ödemeye yönelik halkın desteğini öngören "ümit fonu"nu faaliyete geçirmesiyle toplanan para bir haftada 9 milyon dolara ulaştı.

ekonomi bakanlığından yapılan açıklamada, ümit fonu ile ülke borçlarının ödenmesi için halktan 9 milyon dolar toplandığı belirtildi.

malezya halkı, bir hafta önce faaliyete geçen fon için sadece ilk gün 1,76 milyon dolar bağış yapmıştı.

malezya'nın, eski başbakan necip rezak döneminden kalan yaklaşık 252 milyar dolar borcu bulunuyor.

"ümit fonu"nu faaliyete geçiren başbakan mahathir muhammed, 9 mayıs'ta genel seçimleri kazanarak göreve geldiğinde ülkeyi yeniden inşa etme çağrısında bulunmuştu.

--- spoiler ---

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/…=https://zen.yandex.com
  • zamanlaması manidar bir haber paylaşımı olmuş.
  • (bkz: ümit fonu)
  • bu hızla giderlerse 500 seneye kapatırlar (hesapladım)
    252 milyar dolar borç için 1 haftada 9 milyon dolar toplamışlar
  • haber doğru ise yayınlanması da gayet doğal. böyle bir haber her mecrada kendine yer bulur. sorun nerede anlamadım?
  • yani kusura bakmayın ama sikeyim öyle fonu. 252 milyar dış borç var toplanan para 9 milyon dolar..

kısa bir hesap yaparsak hiç eksilmeden aynı bağış hızında devam edilse ;
    1 haftada 9 milyon dolar , 1 yılda 468 milyon dolar , 100 yılda 46,8 milyar dolar ,500 yılda 234 milyar dolar , 538 yılda ise borcun tamamı umut fonunda toplanır demektir.

538 yıla o fonu 500 kere hüpletirler , kaldı ki borcun artış hızını bu hesaba katacak olsak sonsuza yakınsar ödeme süresi .

ne demişler , elinle yıktığını götünle toplayamazsın ..
  • kızım sana söylüyorum gelinim sen anla.
  • ülkeyi borç batağına sokan devlet başkanı gittikten sonra yerine seçilen yeni başkanın çağrısıyla kurulan fondur. olabilir, hele bir yeni başkan seçilsin de.
  • bir ülkenin özel sektör dışındaki borçlarını devlet öder. peki devlet parayı kimden toplar? tabiki uzaylılardan.
  • sözlükte sinyalleri takip eden yazarları gördükçe ümitleniyorum be.