şükela:  tümü | bugün
 • bir firmanın hesaplarını düzenleyen kontrol eden gelir ve giderlerini yasal şekilde tutan muhasebecinin üstü.(bkz: muhasebe)
 • serbest ve yeminli olanlar var.yeminliler acaip para kazaniyor ama herseyden sorumlu olduklari icin en kucuk biside gume gidebiliyorlar.
 • mehmet ali musavir'in kısaltılmıs hali
 • yeminlisi makbul olan hesap kitap adamı.
 • sahip olabilmek için bir dizi sürecin tamamlanmasını gerektiren ünvan.
  önce gerekli üniversite bölümünden mezun olunur. ardından bir mali müşavirlik firmasında iş bulunur, orada iki yıllık çaylaklık dönemi tamamlanır. akabinde 7 ayrı sınava girilir, çıkılır.
  yeminli mali müşavir olabilmekse, çok daha çileli bir iştir. olmak isteyenlere başarılar dilenir.

  edit: staj suresi 2 degil, 3 yilmis artik.
 • yaptığı işler arasında gelir giderleri firma için değil devlet için tutmak bulunan, aylık dönem zarflarında katma değer beyannamesi, 3aylık dönemler için muhtasar beyannamesi hazırlamak ve gerekli tahakkuk fişini almak, firmaya ödetmek (ödetmediği veya fişi almadığı taktirde; muhasebeci'den farklı olarak kendisi de suçlu bulunur ve yasal işleme mahruz kalır, muhasebecilerde ise bu yoktur. bundan ötürü muhasebeciler'in aldıkları aylık ücret risk taşımamasından ötürü ve de yüküm azlığı sayesinde daha azdır) gecici gelir beyannamesi vs gibi işleri de bunlar yapmaktadır. ltd şirketlerinden aldıkları ücret bireylerden talep ettikleri ücretin minimum 4 katından başlamaktadır.
 • akıl karı olmayan bir mesleğin ünvanı.
 • tabelelerında büyük m üzeri küçük m şeklinde bir amblemleri olan şahsiyetler. tabelaya bunu yazmak zorunlu olsa gerek, hepsinde var çünkü.
 • telefonla konuşurken:
  - iyi günler ben altesortman , mali müşavir...
  - buyrun sayın müsteşarım
  şeklinde konuşmalara maruz kalabilen meslek mensubu..
 • tam adı serbest muhasebeci mali müşavir olan ünvandır. türkiye'de alınması en zorlu ünvanlardan bir tanesidir.

  4 yıllık üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olunduktan sonra öncelikle staja başlama değerlendirmesinden 60 puan almak gerekir. bu sınav verildikten sonra 2 yıllık staj süreci başlar. staj boyunca tesmer tarafından hazırlanan 6 adet e-use eğitim cd seti vasıtası ile zorunlu eğitim süreci başlar. her cd'nin sonunda internet üzerinden en az 60 alınması gereken değerlendirme sınavlarına girilir ve toplam 5 tanedir.

  staj ve zorunlu eğitim tamamlandıktan sonra 7 adet sınava girilir. sınav konuları:

  meslek hukuku
  hukuk
  vergi mevzuatı ve uygulaması
  maliyet muhasebesi
  mali tablolar analizi
  finansal muhasebe
  denetim'dir.

  2 yıl içinde toplam 5 defa sınava girilir ve başarılı olunursa serbest muhasebeci mali müşavir unvanı alınır. başarılı olunan dersten tekrar sınava girilmez ancak 5 defada bu şekilde derslerin tamamı verilemezse 2 yıl beklenir ve tekrar bütün derslerden sınava girilmeye başlanır. hiçbir dersten 50'nin altına düşmemek şartı ile bütün derslerin ortalamasının en az 60 olması sınavlarda başarılı olma şartıdır.

  bu sınavlara ek olarak staj yaptığınız işyerinden uygulama notu almanız gerekir ve genelde bu not 100'e yakın olarak verilir.

  maliyeti çok yüksektir. genelde stajyerler maaş bile almadıkları gibi sigortalarını bile kendi ceplerinden ödeyenler vardır.