şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlık ilk bakışta biraz garip gelebilir ama türkiye cumhuriyetinin maliye bakanlığında adeta abd'de yaşayan ve zenciler gibi ikinci sınıf muamele gören hatta bakanın bizzat kendisi dahil tüm üst düzey bürokratların dahi görmezden geldiği birimde çalışan memurlar "defterdarlık çalışanları" nam-ı diğer giderciler. sıradan bir vatandaş belki bu durumu farkedemeyebilir ama maliye bakanlığı 2005 yılında gelir ve gider olarak ikiye bölündü ve gelir bölümünde (gelir idaresi başkanlığında) çalışan personele hertürlü özlük ve sosyal haklar ziyadesiyle verilirken giderciler denilen defterdarlık personeli adeta görünmezlik iksiri içmiş gibi tüm bakanlık tarafından görmezlikten geliniyor. gelir idaresi başkanlığında görev yapan gelir personeli formaliteden yapılan sınavlarla bir gecede memurluktan uzmanlığa geçirilerek 3.000 tl civarında olan maaşları ortalama 4.500 tl ye çıkarılmış ve gelir uzmanı unvanı almışlardır. şimdi ise tbmm'de bakanlar kuruluna verilen yetki ile büyük ihtimalle gelir idaresi başkanlığındaki tüm memurlara hiç sınav dahi yapmadan seçim öncesi uzmanlık unvanı verilecek ve aynı bakanlıkta çalışan defterdarlık personeli ise halen yok hükmünde.....
 • zenci demişken tahsilatı bunlara yaptırıyorlar zannettim.
  demek orada da gelir gider dengesizliği mevcut.
 • türkiyede en fazla çalışma adaletsizliğinin olduğu bakanlıktır maliye bakanlığı, sadece ketum ve otoriter bir yapıya sahip olduğu için ne medya ne de siyasiler ne de vatandaş bu durumu asla farkedemiyor.
 • oradan aşağı kalır yanı olmayan sgk personeli de bu haktan istemektedir ancak musluğu elinde tutan maliye bu isteğe kulak tıkamaktadır.

  zaten bir çok kurumda saçmalıklar zinciri vardır. misal özel idare ve belediye ( yerel yönetimler ) sds diye bir ödeme yapmaktadır ve bin liraya yakındır .

  olan düz memura olmaktadır.
 • durum ilk entaride anlatıldığı gibi değil. gelir kısmı maliye bakanlığı'nın bağlı kurulusu. teşkilat şemasında dahi yeri yok. gelir uzmanlığı verildiğinde uzmanlar maas dışında bir kazanım elde etmezler. yetki almazlar. vuk'ta geçen yoklama yetkisini saymazsak ki saymanın bir anlamı yok. ama gider kısmında uzmanlığı herkese verirsen yani herkesi defterdarlık uzmanı yaparsan orada işler değişir. çünkü defterdarlık uzmanlarının teftiş yetkileri var. (yetkili yetkisiz ayrımına girmiyorum konu içinden çıkılmaz bir hal alır) defterdarlık uzmanlarının belli bir süre çalışma şartını sağlamaları durumunda defterdar yardımcısı olma hakları var. sen herkesi defterdarlık uzmanı yaparsan mudur yardimcisi, mudur vs yapacak kimseyi bulamazsın. gider kısmında unvan değiştirmeden maaş eklemesi yapılmalıdır ama. bu problem çıkarmadan çalışma barışının sağlanmasına katkı sağlayabilir.
 • mal-iye bakanlığıdır o.