şükela:  tümü | bugün soru sor
 • peki bu bilgi gerçek hayatta ne işime yarayacak denilen bilgilerin en az olduğu iibf bölümü. mezunlarına hem özel sektörde hem kamu sektöründe oldukça fazla tercih hakkı sunar. dersler ise çok fazla zorayıcı değildir. diğer bölümlerde okuyanlar en çok geçiş yapmak* istedikleri bölümdür.
  (bkz: ekonometri)
  (bkz: iktisat)
 • tanrının yer yüzüne lütuf ettiği bilgilemdir, muhakkak tahsil edilmesi azami önemdedir.
 • okunduguna sukredilip yine de issiz kalinabilen bolumdur
 • hukuk matematik finans muhasebe psikoloji gibi pozitif bilimlerle direk ilgili oldugu icin micro ve makro olcekte en onemli meslek diyebiliriz... iktisat içinde aynı şeyleri söyleyebiliriz..ama işin garip yanı pazarlama marketing ve organizasyon dersleriyle dolu işletme bölümü işverenlerce tercih nedenidir...
 • kpss a grubundaki müfredatı bir inceledim. bir maliye mezunu mezun oldugunda zaten bu sınavda çıkacak konuların yüzde 75 80 ini görmüş olarak mezun oluyor. bu açıdan maliyeciler kpss de avantajlı konumda. 75 puanla falan gelir uzman yardımcılığı yazılı sınavına kabul ediliyorsunuz. sonrası size kalmış ama maliye son yıllarda iibf bölümlerinde baya öne çıkmış durumda üniversite tercihi yapacak olan yazar kardeşlerimizin aklında bulunsun bu.
 • ıibf lerde en fazla hukuk dersi alan bolum. bolum mezunlari bir hukukcudan cok daha iyi vergi hukuku bilir ve kendini bu alanda gelistirebilirse bir cok kurumsal firmanin ilgili birimlerinde rahatlikla is bulur.
 • iibf alanındaki hemen hemen tüm bölümlerin derslerinin harmanlandığı lakin diğer bölümlerden farklı olarak hukuk ağırlıklı programla 4 yıllık süreci dolu dolu yaşatan bölüm. tabi diğer bölümlerden zordur.
  (bkz: public finance)
 • türkiye'deki vasat bölümlerden biridir. esasında çalışma alanları devlette kilit noktalara odaklanır. (maliye/gelir idaresi, hazine, belki merkez bankası vb.)
  ama bunun önemi yoktur çünkü elinize meslek veremeyen bir bölümdür.
  eğer kpss'de uzmanlıklarına girmezseniz lisanslı düz memur olursunuz sadece.
  eğer özel sektörde lisans alamazsanız (genellikle mali müşavirlik lisansıdır bu) ticaret lisesinde muhasebe okumuş kişiyle aynı konumda çalışır, lisans mezunu olduğunuz için asgari ücret +100 +500 lira arası maaş alırsınız.
  mali müşavir olduktan sonra elbette çok şey değişebilir. bir hukuk mezununun avukat olmasına benzer yani kendi büronuzda kendinize çalışma imkanınız olur. eliniz kolunuzun uzun olması, siyasi bağlantılarınızın olması önem arz eder.

  kısacası maliye mezunu olarak girişimci ruhu olanlara, yaratıcılığı sevenlere ve fakir aile çocuğu olanlara önereceğim bir bölüm değil.

  çünkü hukuk bölümü de aynı çerçevede ve hiç değilse eziyet sonrası hukukçuluğun forsu çok daha fazla.
  hukuk okuyun, maliye yi yüzeysel bilin yeterli.
 • bölüm hakkında bilgisi olan, şu anda öğrenci olan ya da yeni mezun olan arkadaşlar yeşillendirirlerse sevinirim.