• yurdum insanı nın son harikası, müthiş yaratıcı bir iş modeli. adını maliye koydukları ve fakat gerçek maliye ile hiçbir alakası olmayan gazetelerini kapı kapı dolaşarak ve maliyeden geliyorum lafının baskısı ile 2 milyon liraya satıyorlar. bravo...
  • bugün tezahür eden bir konuşma:

- efendim merhaba hayırlı çalışmalar
    - * biz gazete almıyoruz
    - ama çok güzel mevzuatlarımız var bu ay *
    - yok biz almıyoruz
    - hayırlı çalışmalar
    - babayy
  • sabaha karşı kapıya "maliyeden geliyoruz diyerek adam çağırttanlarına "hassiktir lan" demek farzdır. bu eski ismi mi (ya da belki iki ayrı gazete çıkartıyorlardır) hatırlamıyorum ama son birkaç yıldır bana hep "mali haber gazetesi" denk geliyor.
    bir benzeri olan polis gazetesi de, polislikle alakası olmayan (en azından aktif olarak) kişilerce çıkartılıp, aynı "devlet dairesi korkusu" sistemi ile satılmaktadır.
  • gicir gicir takim elbiseli, elinde bond çantali adamin işyerinize gelerek satmaya çaliştigi gazete. adam içeri girip, karizmatik ses tonu ile “ iyi çalışmalar ben maliye haber gazetesinden geliyorum” diyerek söze girer. ama siz maliye kelimesinden sonrasını duymamışsınızdır zaten. sütten çıkmış ak kaşık olsanız bile, adam bunu öyle bir söylemiştir ki eliniz ayağınıza dolaşır. zaten peygamber olsanız farketmez, maliye niyeti bozduysa vergi levhan tozlanmış diye yersin cezayı. sonunda adam gözünüze gazeteyi sokup, gerçek niyetini anladığınızda başınızdan savarsınız. herşeye rağmen farklı farklı kişiler her ay düzenli olarak uğrayıp benzer stresi yaşatırlar. ama ben alıştım artık, kapıdan girerken anlıyorum tipinden, yok kardeşim istemiyoruz diyip gönderiyorum. bir gün gerçekten gelecek bir maliyeci, kovalıyacam adamı, o zaman göreceğiz tünelin sonundaki ışığı… *
  • spor sayfasını komple maliyesporun haberlerine ayıran gazete (http://www.maliye.gov.tr/…arliklar/kocaeli/spor.htm)
  • eskiden bu gazeteyi satan arkadaşlar apartman girişindeki zile basıp "maliyeden geliyoruz" der siz de tırsıp kapıyı açtıktan sonra yanınıza gelip "maliye gazetesinden geliyoruz" derlerdi, postalardınız. şimdilerde strateji değiştirmişler. yine zile basıp "maliyeden geliyoruz" deyip yanınıza geldiklerinde büyük bir hızla size "fbi" dercesine kartlarını gösterip içeri dalmaya çalışıyorlar. tabi benim gibi fazla amerikan filmi izleyen bünyeler bu durumu yemiyor ve "hop hop, bi daha göster bakayım o kartı" dediğinde apışıp kalıyorlar.
  • tam adı maliye haber olan ve "maliye, sigorta, bağkur mevzuatlarını içerek müstakil gazete". müstakil'e dikkat!

http://www.maliyehabergazetesi.com/
  • her geldiğinde satıcıyla aramızda şöyle bir diyalog yaşanmasına sebebiyet veren ne olduğu muamma gazete:

walk : aa ne bu?
    satıcı : maliye gazetesi.
    walk : kaç para?
    satıcı : 6 lira
    walk : yok almıycam.
    satıcı : neden?
    walk : ilgilenmiyorum. ilgimi çekmiyor.
    satıcı : bir okusaydın. (daha bir samimi artık)
    walk : patron yok.
    satıcı : sen al.
    walk : öğrenciyim ben.
    satıcı : iyi günler.

aynı adama defalarca aynı sorular tarafımdan sorulmuştur. ne o sıkıldı ne de ben... birbirimizi görmeden yapamıyoruz. bir süre ayrı kalıcaz ama kendisiyle. onu bile özliycem lan..
  • bu gazeteyi satan arkadaşları hemen göndermemek daha keyifli bence.

- iyi günler maliye bilmem ne bilmem nesinden geliyoruz
    - iyi günler
    - yetkili ile görüşebilir miyiz?
    - yetkili kişi yemeğe gitti. ben komşusuyum.
    - tamam. siz de yetkili sayılırsınız. biliyorsunuz vergi affımız geliyor...
    - aa çok güzel
    - evet. 12 ay taksit imkanı var.
    - kimler için geçerli.
    - vergi borcu olan herkes için..
    - çogzel. başka ne haberler var.
    - sigorta primlerini artık devlet.........
    - ....

(5 dk sonra)

- güzel bilgiler varmış keşke param olsaydı da alsaydım şundan 1 tane
    - ama hem vaktimizi alıp haberleri okudunuz. hem de param yok diyorsunuz!
    - ben zorla okumadım ki! siz gazeteyi uzattınız. ben de inceledim. param olsa alırdım da!
    - ...
    - ...
    - iyi günler beyefendi!
    - size deee
  • kazıklamanın ya da para vurmanın bambaşka bi metodu.

badem bıyıklı iki adam girdi az önce içeri " selamun aleyküm hayırlı ramazanlar " diye. biz de kabul ettik.

"maliyeden geliyoruz, sizin bu işlerinizi görünce gurur duyuyoruz, sosyal dayanışma vs" diye gaz verirken, çıkarıp masaya gazete koydu.

tanesi 6 liradan bi tomar gazete. arada gaz vermeye devam ediyor tabi " sizin gibi şirketler 100 tane alıp destek veriyor bize, zaten mehmet beyin de oğlunun sünneti ehehe ".

lann?

gönderdim. hiç param yok diye.

"ne zaman gelelim" diyorlar bi de. illa alacaklar o parayı.

gider de gösterebiliyormuşuz. rahatlattılar bizi sağolsunlar.
hesabın var mı? giriş yap