• 1924 yılında mustafa kemal atatürk'ün talimatıyla kurulmuş, yıllarca maliye bakanlığı'na orta seviyede personel yetiştirmiş, ankara, izmir ve istanbul'da şubeleri bulunan, istanbul'daki şube siyasi nedenlerle kapatılan, daha sonra da ankara ve izmir maliye meslek liselerinin faaliyetlerine son verdiği güzide bir yatılı okul. şu an maliye okulu mezunları derneği okulun tekrar faaliyete geçirilmesi için çalışmalarına devam etmektedir.
  • fiiliyatta kapatılan fakat meclis kararıyla kurulduğu için resmiyette kapanması için de meclis kararı gereken şu an izmir maliye meslek lisesi ve mesleki eğitim kurs müdürlüğü olarak faaliyetine devam eden,hali hazırda okul müdürü, müdür yardımcısı bulunan okul.

    bir zamanlar kurumlar sınavı vardı orta okul sonunda yapılan, işte o sınavla anadolunun dört bir yanından başarılı öğrencileri alır, 3 yıl yatılı olarak eğitir, öğretirdi. oss kazanma oranı %100, oys kazanma oranı %80-90 dı (valla). hatta yatılı öğrenci alımına son verilmesi kararı da alınan 94 ekonomik tedbirlerinden 3 yıl sonra liseler arasında eşit ağırlık türkiye 2. si olmuştur bu okul ( bu başarı başarılarından yalnızca biridir- örnek olarak verilmiştir).
  • mezunları aşağıdaki adreste iletişim halinde olan okul.

    http://www.maliyeokulu.com/