şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ekonomik kriz sonrası bir anda ortaya çıkmış incelemelerdir.

  adsense'den gelir elde etme olayı dün ortaya çıkmadı yıllardır devam eden bir olaydı. ben r10'daki arkadaşlar gibi 400-600 bin lira falan kazanamasam da bundan bir 9-10 sene önce toplamda 1500-2000 dolar civarı bir kazanç elde etmiştim tabi o zamanlar dolar kuru da düşüktü 1500-2000 dolar para bile değildi.

  şimdi bunca site sahibi adsense'den yıllardır gelir elde ederken vergi daireleri ölü taklidi yapıyordu, bir anda hayırdır bu kazançlar niye dikkat çekti? para lazım gençler para. sineğin yağını çıkartacaklar bunlar daha başlangıç.

  edit: gittigidiyor satışlarıyla bunun bir ilgisi yok, oradan yaptığın mal satışının vergisini zaten ödeyeceksin eşek gibi. adsense kazançlarının vergilendirme mantığı çok farklı.
 • youtube hesaplarına yönelik bir şeymiş gibi duruyor. sonuçta youtube olunca google'ı kapsama almışlar. diğer yayıncıların etkilenmeyeceğini düşünüyorum kaldı ki zaten google ödemeyi vergiyi keserek yapıyor diye bir durum var. youtube ölücüleri çok göze battığı için google göte gidiyor.
 • serbest meslek faaliyeti, sermayeden çok şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari niteliği olmayan işlerin işverene bağlı olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır.her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır. serbest meslek faaliyetinde faaliyet kişisel sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılır. bir işverene tabi olarak yürütülmez. (işverene tabi olursa ücrettir.)serbest meslek faaliyetinin devamlılık göstermesi gerekir.

  kdv kanunu açısından bakıldığında ise turkiye'de yapılan ticari, zirai ve mesleki faaliyetler kanun kapsamında ele alınmaktadır. hizmetten türkiye'de yararlanılması ve hizmetin türkiye'de icra edilmesi türkiye'de yapılması manasına gelir. çifte vergilemeyi önleme anlaşmaları gereğince yabancı ülkede ödenen vergi vb. tutarlar , türkiye'de ki ödenecek vergilerden belli şartlar dahilinde mahsup edilebilir, ancak kdv açısından hükümranlık hakkı , hizmetin türkiye'de yapılması ve yararlanılması gereğince tc maliye bakanlığı'nindir.

  incelemeyi müdürler yürütmez, vergi müfettişleri yapar. çünkü iş arızi ve öyle kimsenin uğraşmayacagi tarzda küçük tutarlı değil binlerce kişinin elde ettiği milyonlarca tl vergisiz kazancı ilgilendirmektedir.

  ödenecek cezaya gelince ; 7143 ve 6736 sayılı af kapsamında değildir, çünkü süre geçti. en fazla amme alacaklarının tahsil usulü hakkında kanun gereğince taksit yapılabilir.( sadece gelir vergisi için , kdv için taksit yapılmamaktadır)

  bahsedilen kitle ağırlığı yutuber denilen kişilerden oluşmaktadır. bunların bir kısmı vergi idaresi yaptırımından korkup beyan vermektedir. çoğu ise vergisiz iş yapar, özellikle 500k ve altı kazanç sahipleri.

  idarenin eli güçlü çünkü somut tespit var. bankadan elde edilen havale dökümleri vergi tarhiyatı için yeterlidir.

  ödenecek cezaya gelirsek, gelir vergisi ve kdv istenir. bu vergi asıllarına vergi ziyaı ve usulsüzlük cezaları eklenir. uzlaşma yolu açık olsa da ciddi indirimler eskisi gibi mümkün değil bunu da belirtelim.

  tarhiyata karşı dava yoluna da gidilebilir, tabi elde sağlam ve somut başka deliller olması gerek.

  kaçarak , görmezden gelerek , duymayarak bir yere varılmaz, hele maliye ile hiç uğraşılmaz. bizim devlet öyledir böyledir ama unutmayın ki çok pis kayıtçıdır. bu yüzden bir an evvel isin aslı ne ise öğrenmek gerekir, aksi halde bir mahkeme emri ile polis kapınızdan sizi alıp savcının karşısına dikebilir.

  (bkz: sikerler kamil hepimizi sikerler)

  not : enekdarlar goltuğun altında galıp beni ara danla biliç.
 • atlatması kolay iş. yurtdışında bir hesap açılır. o hesaba ait bir kredi kartı alınır. harcamalar onun uzerinden yapılır. atm den para onun uzerinden cekilir. gunde 3000 dolar cekim limiti olan kartlar var. yetmesse swift gonderirsin. aman para olduktan sonra dertmi var allahaskina.
 • parayı yurtdışı hesabı yardımıyla türkiye'ye sokmadan aşılabilecek durumdur. irlanda'dan bir hesap açarsın para irlanda'dan dışarı bile çıkmaz. hem irlanda güzel ülke.