• ilk donem genel muhasebe icinde sadece gelir tablosu icinde kucuk bir kalemmi$ gibi gorunse de bir sonraki donemde o kalemin buyuklugu ve tukenmezligi konusunda tatminkar olan bir derstir.ek olarak maliyet muhasebesi dersi kapsami icinde hammade maliyetleri, i$cilik maliyetleri, genel uretim maliyetleri v.s. gibi ba$liklar ile kar$ila$ilir ve de du$unuldugunun aksine kolay bir derstir.

(bkz: guler aras)
  • genel üretim maliyeti (güm) , direkt işçilik (di) gibi kavramların cok sık tekrarlandığı, güm yükleme haddi gibi kelimeleri duymaktan fenalık getirtecek, imalat mevkinde yanan lambanın değiştirilmesinin bile maliyete katılacak kadar psikopatlaştırıldığını bizzat gördüğüm muhasebe hedesidir.

istanbul üniversitesi işletme fakültesi öğrencilerinin ertuğrul burgazlıoğlu kişisini görüp ,sorduğu balıklı sorulardaki balıkları kafasına fırlatıp kaçasını getiren işletme derslerindendir.
  • iki yildir veremedigim tiksindigim ders. muhasebeyi sevmeyen insanlarin * icinin sistigi ders.
  • stok, işçilik, genel üretim (elektrik, bakım, doğalgaz, vs.) giderlerinin, üretilen yarımamul/mamullere, belirlenen dağıtım anahtarları yardımıyla, standardize edilmiş bir muhasebe yaklaşımı içinde dağıtılmasıdır.
  • üretim işletmelerinin ürettikleri mamulleri hangi tutara satacaklarını hesaplamak üzere toplam ve birim maliyetlerin hesaplanmasını sağlayan muhasebe dalıdır.
  • isletmenin dıs cevresini degil, ic unsurlarnı bilgilendirmeye yoneliktir. kayıtlar onceki donem, cari donem ve gelecek donem hareketlerini inceleme amaclıdır. muhasebe sisteminin iskeletidir bir bakıma. yonetim muhasebesi ve donem sonu islemler, maliyetlerin uzerine yapılandırılır.
  • salı günlerinin 3 saatlik kabusu....siz siz olun muhasebe sistemini kafanızda tam olarak oturtmadan maliyet muhasebesine girişmeyin...
  • endüstri mühendisliği öğrencilerinin de mantıklı olaraktan aldığı derstir.fakat yabancı dilde eğitim görmenin verdiği hüzünle olsa gerek aynı dersi gördüğüm türkçe eğitim veren okullarda okuyan arkadaşlarımla farklı muhasebe dersi alıomuş gibi hissetmeme sebep olmaktadr.yabancı dilde eğitimin zararları efem...
  • muhasebeden nefret eden öğrencilerin,nefretini ikiye katlayan ders.
hesabın var mı? giriş yap