şükela:  tümü | bugün
  • ekstansör tendonun (parmağı düzleştiren kiriş) parmağa yapştığı yerden (distal falanks) kopması sonucu ortaya çıkan durum. bu durumda kişi parmağın son kıvrımını düzleştiremez ve parmak kıvrık halde kalır. eğer açık yara yoksa parmağa uygulanacak çekiç parmak ateli ile 6 haftalık bir süreçte iyileşir. açık yara varsa cerrahi olarak onarım yapılmalıdır.
  • tendon kopması dışında kemik kırığı nedeniyle de oluşabiliyormuş. bendeki voleybol oynarken topun 2 gün üst üste aynı yere ters çarpması sonucu serçe parmağının ucunun birden bükük kalmasıyla oldu. zaten parmağın birden öyle kalması bir sakatlanma olduğunu gösteriyor, hiç de öyle acı yoktu aslında çıkmıştır diye oynadım bayağı bir eklemin ucunu tutarak ileri geri. tırnağın altının olduğu kısım yüzük gibi morardı iyice bir gecede, akşam bakmıştım internetten doğru tahmin etmişim kırık diye, sabah gittim doktora sordum kırık mı tendon kopması mı daha iyi diye tartışılır dedi açıkladı biraz, şimdi küçük bir parmaklık atel taktılar 6 hafta en az oynamayacak dedi doktor, belki hafif bükük de kalabilirmiş. acı macı yok da işte 6 hafta voleybol yok şimdi ona üzülüyorum bir.

olay da şöyle bir şeymiş:
    https://www.stgeorges.nhs.uk/…015/08/pla_mfi_01.pdf