şükela:  tümü | bugün
 • kopenhag'a teknoloji harikasi bir kopru ile baglanan, stockholm'e gore cok ufak ama sevimli bir ortami olan isvec kenti.
 • havanin tam anlamiyla gece 2 falan gibi karardigi deh$et cennet mekan.
 • isv*. demir adası / demir ada.
 • stockholm ve goteborg'dan sonra isvec'in en buyuk sehridir. kopenhag'a tren ile 35 dk'lik uzaklikta olan kent ulkenin guneyinde yer alir. stockholm ve goteborg ile karsilastirildiginda nispeten daha kucuk olan sehir her yil agustos sonunda yapilan malmo festivalen sayesinde 1 hafta boyunca bol miktarda alkol tuketip renkli goruntulere sahne olmaktadir. tren istasyonundaki 2. peronda bulunan bank sabahlamak icin oldukca guvenlidir. ozallikle festival sirasinda sokaklarda bol miktarda gurbetci turk gencine rastlamak mumkundur.
 • çocukken hakaret etmek için "mal" ve inek sesi olan "mö"yü birleştirerek bulduğum benim için bileşik bir hakaret coğrafik olarak ise isveç'te bir kent
 • gocmen sayisinin cok yuksek oldugu isvec sehirdir. kopenhag ile arasinda sadece 18 km.'lik kopru bulunur. diger isvec sehirlerine gore cok daha ucuzdur. park sorunu yoktur, yiyecek ve icecek dusuk fiyatlarla satilmaktadir. gocmen sayisinin fazla olmasi bu sehrin halkini da baskalastirmistir sanki. sarisin kisi sayisi bariz sekilde azdir. sehirde her yil agustos ayinda unlu malmo festivalen duzenlenir.
 • kopenhag'dan gelen bir otobüsün girebilmek için aradaki paralı köprüye 152 euro verdiği güney isveç kenti
 • muhteşem bir köprüyle kopenhag'a bağlanmış ve bu nedenle gerçekten de kopenhag'ın banliyösüne dönüşmüş ufakca bir kent. güneyden* geliyorsanız dikkatinizi ilk çeken şey 5 ila on katlı apartmanlar oluyor ki bunlara bakıp iskandinav sosyalizmi denen şeyi yerinde görme fırsatı yakalamış olduğunuzu anlıyorsunuz zira danimarka dahil batı avrupa diyarlarında konut apartmanı görmek zor iş.

  gamla stan kısımları pek şirin olan bu kent, deniz kıyısında olmasında rağmen denizden bir hayli(500 metre kadar) içeride, arada da kocaman bir yeşillik alan var. bikinileriyle paten yapan 60+ kadınları görüp şoke olduğunuz bu alanın sonlarına doğru ise korkunç bir tecrübeyle öğrendiğim üzere çıplaklar plajı var (bkz: #7368624)

  bu yeşillik alanın kuzey tarafındaysa, yine deniz kıyısında eskiden sanayi olan bölgeyi boşaltıp geleceğin şehrini inşaa etmeye uğraşıyor malmölüler. turning torsonun taçlandırdığı, az katlı, akıllı, uslu, edepli, terbiyeli binalardan oluşan bu alan önemli bir deneysel mimarlık etkinliği sunuyor. ben orayı gezerken henüz inşaa aşamasındaydı, broşürlerden gördüğüm kadarıyla şu an süper bir yer haline gelmiş olması gerekiyor.

  ufak ve sevimli bir yer, kopenhag'dan günü birlik gezilip görülebilir. yalnız ağustos ayında bile deli soğuktu, kışın ne hale geldiğini kestirmek güç.
 • arap diyari isvec kenti.
 • malmo ff takımının şehri.