• izlemek ve destek olmak için haydarpaşa'dan maltepe'ye pedallanacaktır.

detaylar için facebook etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/1044740792271767
  • ilk malt critler için yeni bir oluşumdur zamanla daha iyi olur dedik destekledik ama bu son malt critle birlikte artık bir ergenin hezeyanına dönüşmüştü. verilen yarış takvimine uyulmamış uyulmadığı gibi yarışmacılar ve seyirciler boş yere bekletilmiş haber verilmemiştir.
    son anda alınan bir kararla dünyada eşi benzeri bulunmayan bir şekilde bütün kategorileri aynı anda start vererek zekalarıyla geceyi aydınlatmışlardır. durum böyle olunca ödül töreni de son derece sikindirik olmuştur sadece ödül alanlar kalmış, küfür ederek ve hala tek parça oldukları için dua ederek ayrılmışlardır. profesyonel bisikletçilerin amatör etkinlikte yarıştırılmasını söylemiyorum bile.
    sonuç olarak bir sakatlık çıkmadan, organizasyonun adolesan fantezisi peşinde koşmayı bırakması veya işi bilen birilerine bu işi devretmesi gerekir.
  • amatör bir yarışa pro bisikletçi alınarak güya iyi birşey yapılmıştır. zeka ornegi 1

aynı kişi hem hakem, hem sunucu, hem itiraz makamı, hem kumanya dağıtan kişi, hem tur sayısını sayan kişi, hem son tur çanini calan kişi olursa bir bok olamaz iste böyle. herşeyi ben bilirim ben yaparım dersen böyle bok gibi yaparsın. üstün zeka ornegi 2

kuralları kafana göre istediğin zaman değiştirir, en iyi o bilir çünkü. süper zeka ornegi 3

400 metrelik veledroma dünyada eşi benzeri görülmemiş şekilde 63738339 tane bisikletçi almak ve yarıştırmak. . süper zeka ornegi 4

bak yanlış tur saydın diye uyarılmasına rağmen, sen ne bilirsin ben bilirim diyip, saygısızca tavırlar sergilemek, sonra da ikinci takım çıkınca ve kendisinden kotu takıma 40 saniye fark attığını görünce, got gibi kalmak. mega zeka ornegi 5

mikrofonu fazla tur atan sporculara uzatıp, kaç tur attın diye sormak ve 4 cevabını söyletmek, ama sonra da 5 tur degil, 4 tur zamanini baz alarak, o takımı 1. yapmak. esi görülmemiş zeka ornegi 6

hic bir açıklama yapmadan saatlerce insanları bekletmek, sonra da programın gerisinde değiliz diyerek, gelenleri gerizekalı yerine koymak. ustun zeka ornegi 7

ben o sponsorlara acıyorum, bu gibi organizasyonların böyle çapsız adamlara verilmesine acıyorum.
  • bir şöyle bir şey var.

http://www.velocity216.com/malt-crit-e-3/
  • şöyle de bir şey var. facebook'tan alıntıdır.

tartışmanın orjinalini şuradan okuyabilirsiniz.

silinmeden;

turkiye gibi bir ulkede bisiklet yarisi organize etmek, sponsor bulmak, kursudekilere odul dagitmak, velodromu o saatlerde belediyenin de izniyle genel kullanima kapatmak, butun isiklarin yakilmasini saglamak, ses sistemi ile muzik ve video yayini yapmak o kadar zor bir is ki, oncelikle bunun icin tebrik etmek lazim organizatoru.

fakat ucuncusunun duzenlenen bir yarista bazi seylerin daha sistematik ve kuralli olmasini beklerdik.

biliyorum, darbe girisimi yuzunden asil yapilmak istenen tarihte yapilamadi (ulan ulkeye bak, bisiklet yarisinin ertelenme sebebi, darbe girisimi o_o) ve bu tarihe mecburen kalindi. bu tarih de, gene geleneksellesen baska bir yarisin (edirne cumhuriyet yarisi) bir gun oncesine denk gelince, katilim beklenildigi gibi olmadi. dolayisiyla planlanan programda samalar oldu (on elemeler iptal edildi vs.) fakat daha en basta bu ertelemeler bile cok gec aciklandi. biz bos bos isinma turlari atarken, gidip hangi gorevliye sorsak 'hizir bilir, ben bilmiyorum' cevabi aldik. neden tek kisi biliyor yahu bunu? o biliyorsa da organizasyonun bir whatsapp grubu falan yok mu oradan duyursun? neyse saat 18:30'da baslayacak dendi. on elemeler kalkti, erkeklerde gruplar aciklandi, tur sayilari soylendi. tamam dedik. endisemiz vardi, biz yarisa gidecegiz gecikmesin bu is diye. en gec 21:30'da bitirmis olacagiz butun yarislari dedi organizator. neyse tamam diyip isinmaya devam ettik. ısinirken birden bir anons, "butun erkek yol bisikletleri ayni anda yarisa baslayacak" bu kadar. neden? kac tur? en arkadakiler elenecek mi? gorevlilere sorduk, cevap ayni: "hizir bilir" e sorun da soylesin, boyle is mi olur? sordular israrimin uzerine (kendisi devamli bir yerlere kostugu icin yakalayamadik, yakaladigimizda da tersleyip, kosa kosa biryerlere gitti zaten), 19:45'te herkes ayni anda baslayacak, 8+1 tur olacak. sonra saat 19:20 gibi aciklama geldi, "herkes ayni anda baslayacak, 15 tur olacak" e demin 8+1 denmisti? neyse 15 tur daha iyi en azindan dedik.

bu sirada bizim o kadar bekleme sebebimiz de kimsenin izlemedigi, umursamadigi bir video gosterimiydi.

yarisa 40 yarisci (37 de olabilir) ayni anda basladik, icimizde 2 profesyonel, 25 civari tecrubeli velodrom binicisi, 10 civari da oldukca acemi binici oldugunu dusununce, biri ciddi sadece 2 kaza olmasi bence bizim sansimizdi. o kadar kisi velodromda yarisilmayacagi o kadar asikardi ki. siz neden yaristiniz diye soracak olursaniz, aciz biz ac. yarismaya aciz, belki de kaza olmaz, simdi burdan cekilirsek bir daha nerede yarisiriz, zaten yilda bir duzenleniyor dedik. burasi bizim evimiz (velocity216 olarak) dedik ve yarisma karari aldik, korka korka yaristik.

yarista kaza yapanlara gecmis olsun, umarim iyilesmislerdir.

devaminda fixie kizlar, fixie erkekler, yol bisikleti bayanlar olacak dendi. araya bir de fixie bisiklet denge yarisi soktular. iyice gecikti program. tamam dedik, kadinlarda yarisan sporcumuzu hep beraber beklemeye basladik. 8+1 tur olacak dendi. biz de yanda bekliyoruz heyecanla. yaris basladi, 6. turun sonunda can caldi son tur cani. biz nasil olur daha 2 tur var dedik. aa evet, son tur degil diye mikrofondan anons yaptilar. sporcular dıger tarafta iken. tabi en ondeki dusra (velocity216 sporcusu) bunu duymamis, 7. turun sonunda sprint atti. once sevindi, sonra bir tur daha oldugunu anlayip tekrar asildi yarisa fakat 3. oldu. sonuc onemli degil, onemli olan yarisin adil olmadigiydi. ıtiraz ettik, hakem evet adil olmadi, farkindayiz haksizlik oldu dedi. tekrarlanmasini istedik, organizator, once yarismayan herkes disari ciksin ben sporcu ile konusacagim diyip bizi uzaklastirdi. (saygimizdan ciktik, derdimiz kavga degil cunku) dusra'ya sana mansiyon odulu verelim, bu seferlik boyle olsun diyip gecistirdi. neyse napalim boyle olsun dedik. siradaki takim takip yarisi icin beklemeye basladik.

takim takip demisken, malesef sadece velocity216'dan 1 takim (4 kisi olarak) basvurdugu icin takimi 2'ser kisiye dusurme karari alindi, daha once takima basvurmayanlari almacagiz dedigi halde (almasinda sorun yok, biz de 2. bir takim olusturup daha fazla katilim olsun diye onerdik fakat bize olmaz dedi organizator hizir) torku takimini da takim takibe aldi. (bence guzel oldu, sonucta sadece 2 takim olsa kursu bile dolmayacakti, tebrikler) torku basladi yarismaya, ben rakiplerimizin zamanini bizim takim yarisirken bildirmek icin tutmaya basladim. 4. turun sonunda cani yeni caldilar ve 5 tur attirdilar. ben elimde zamanlarla birlikte hakemin yanina gittim, abi 5 tur attilar, bak bende zamanlar var, burdan yararlanabilirsiniz dedim. hakem bey, ben yanlis mi sayicam 4 tur attilar aha bak deftere yazdim dedi. :d yahu zaman tuttum, sen gibi deftere centik atmadim diye gosteriyorum, yok ben ona inanmam dedi. tama diyip arkami donup cikarken, arkamdan "cik disari" diye bagirdi organizator. derdi ne bilmiyorum fakat birazcik kendine benzeyen birine rastlarsa buyuk dayak yer. arkami donup duzgun konus diyince geri vitesle cikarmisin, yarismiyorsan diye duzeltti kendini. zaten cikiyordum. bu sirada torku'ya kac tur attiniz diye sordu, cocuklar 2,4km surmusuz dedi (1 tur soguma ile birlikte 6 tur eder) sonra mikorfonu kapatip bisiler konustu, tekrar sordu, cocuklar 4 tur dediler. vay efendim umarim herkes gormustur kac tur oldugunu falan ergence tavirlar. devaminda cikan 2. takima 4 tur attirdilar ve 2. takim torku'ya 30sn civari fark atinca kafalarina dank etti. 2. takimin suresini aciklamadilar, 6-7 dk kadar orda hesap kitap yaptilar. hicbirsey soylemeden bizim takimi cagirdilar. bizim takimin surelerini tuttuk tabi ki, ama buyuk sok simdi geliyor. 4. turun sonunda biz bitti derken gene canlari caldilar ve son tur dediler. bizim takima da 5 tur attirdilar. buyuk rezalet cikacak sahaya girsek. umursamadik. sonra odul toreninde bizim takimi 2. torku'yu 1. ilan ettiler.

son yarisin bitisi 22:30 civari oldu. odul toreni vs. oradan ayrilisimiz 23:30 oldu malesef. 2 saat uyku ile edirne yarisina yola ciktik.

sonuc olarak, sayi saymayi bilmeyen, ergen tavirlarindan vazgecmeyen, herseyi tekbasina yapmaya calisan, takim sporu olan bisiklette takim oyununa tamamen kapali birinin duzenledigi, sponsorlarin destegiyle bir sekilde katilimin fena olmadigi bir organizasyon. bir daha katilmayi dusunmuyorum. fakat umarim her sene tekrar duzenlenir, tek dilegim ise duzenlerken tek ergen duzeninden cikilip, bir organizasyon takimi olarak duzenlenmesi.

son olarak, duzenleyen, gelen herkesin eline ayagina saglik. ıyi veya kotu bisiklet organizasyonlari cogaldikca farkedilecegiz, cogalacagiz.
  • ertelendiği 22 ekim 2016 tarihi de bir kez daha ertelenmezse bu cumartesi maltepede gerçekleşecek güzide bisiklet yarışımız.
hesabın var mı? giriş yap