şükela:  tümü | bugün soru sor
  • artık işlemlerini istanbul'da ki kendi konsolosluğunda yapmaya başlamış malta'nın giriş için bizlerden istediği vizedir.

dışişleri bakanlığının konuyla alakalı yazısı;

"italya’nın ülkemizdeki büyükelçiliği, malta’nın istanbul’da bir başkonsolosluğunun açılması nedeniyle, ülkemizdeki italyan temsilciliklerinin konsolosluk şubelerinin vatandaşlarımıza artık malta’ya yapacakları seyahatler için vize ita etmeyeceğini bildirmiştir.

malta’nın ülkemizdeki başkonsolosluğunun iletişim bilgileri aşağıda sunulmaktadır:

adres: aydede cad. no: 16/11, 80090 taksim- istanbul
    tel: (212) 311 12 12
    faks: (212) 311 12 00
    e-posta: maltaconsulate.istanbul@gov.mt "

kolay vizedir efendim ayrıca. evraklar tam oldum mu kolaylıkla edinilebilir.
  • vize almaya gelen insanların bu isteklerini burunlarından getiren bir konsolosluktur efenim. istedikleri evrakları tamamen getirmiş olsanız bile illa biryerden bişey bulup bunun şuyu eksik , şunun bilmemnesi yok diye listede olmayan götten sallama evrak isterler. en komik örneği de, bir okulda öğretmen olan bir müşterimizin okul müdürü imzalı çalışma belgesine bakıp, imzanın altında mühür ünvan olarak okul müdürü yazmasına rağmen, okul müdürünün bu imzayı atma yetkisi olup olmadığının belgesini istemişlerdir.

ayrıca ispanya konsolosluğundan öğrendiğime göre, shengen ülkeleri birbirlerinin vizelerini iptal edebilmelerine rağmen, malta konsolosluğu 10 saniyede yapabileceği bir iş için beni 2-3 gün konsolosluklarda gezdirmiş sinir etmiştir. gerçi ispanya konsolosluğu da başka ülkelerin vizesi için gidin ordan iptal ettirin diye gönderiyormuş. bi sorunları var heralde iptal etmiyorlar.
  • başvuru sonrasında günde elli kere telefon ederek "şu da eksik", "bunu da gönderin", "niye gidiyorsunuz ki malta'ya?" diye diye insana "aha bu sefer red geliyor!" korkusunu yaşattıktan sonra, bir haftalık vize başvurusuna karşılık üç yıllık schengen'i gönderen leziz bir konsolosluk tarafından verilir. yirim onları ben.
  • başvurudan sonra sizi arayıp garip sorular sorarlarsa hiç şaşırmayın ve paniklemeyin. türkçesi biraz kırık, sert mizaçlı birisi hesap sorar gibi sorular soruyor ve telefonu kapattıktan sonra size kesin red gelecek duygusu yaşatıyor. daha sonrasında ise eksiksiz evrak verdiyseniz mutlu sona ulaşıyorsunuz. tavsiyem; paniklemeden, kendinden emin şekilde konuşup telefon görüşmesini sonlandırmak.
  • 1 aydır çalışma vizesi için 80 tane şey isteyen her evrağın noterli onayını da talep eden vize türüdür. yeminle evrak başına 130 tl verdim yeminli çevirip notere onaylatmak için. araştırmadığım çeviri bürosu da kalmadı. bir de boş sayfaya 3 adet vesikalık foroğrafı koyup onun renkli fotokopisini çekip notere onaylattır diyorlar ama öyle bir şey olmadığını noter dalga geçercesine 100 kere dedi ve nüfüs sureti onaylı resimli verebiliriz dedi. gönderin inceleyelim dediler bir de dalga geçer gibi para dağıtıyoruz her evrağa 150 tl amk neredeyse. hayırlısı olur mu bilemem ama bu evrak süreci çok yordu umarım yolunda bitiririz herşeyi de çıkar izin.
  • bir dunya evrakla dun basvurdugum ulke. sonrasinda arayip guzel bir sorguya tuttular. daha once iki red yemistim nedenlerini sordular ve malta uzerinden avrupaya'mi gecmek istiyosun diye soru sordu kadin sert bir sekilde tabikide hayir. ne kadar zormus bu vize islemleri, biktim artik bu da cikmazsa artik kesinlikle uzun bir sure avrupa meraki falan kalmiycak bende. sonuclarini bekleyip gorecegim.
  • son zamanlarda turist vizesi alan yesillendirsin. ne kadar sureli veriyorlar? biri yukarda yazmis telefon ile arayip soru soruyorlar vs diye bu halen gecerlimi ?
  • d tipi olanına sahip olduğum vizedir.

ancak vizenin üzerinde etats schengen yerine "malta" yazıyor. ayrıca vizeyi de multi vermişler.

velhasıl, bu vizeyle diğer schengen ülkelerine girip giremeyeceğimi merak etmekteyim.

bilgi sahibi yazarlar yeşillendirirse nefis olur.
  • yukaridakiler gibi bir telefona vs. maruz kalmadan 1 haftada vize alabildigimi yazarak ilgili yazarlarin merakini gidereyin istedim. dovizin durumu buyken artik 1000 tl verip basvuru yapan kalir mi emin degilim gerci ama...

dikkat edilmesi gereken noktalar:

1. diger schengen vizelerinden fakli olarak malta, planlanan donus tarihinden sonra 15 gun daha gecerli olan sigorta istiyor.
    2. 18 yas ustu herkesten sgk dokumu isteniyor. an itibariyle ogrenciyim vs. diye dusunmeyin bir tikla bastirin mutlaka.
    3. eger kurye secenegini secmezseniz, pasaportunuzu merkezden sadece siz teslim alabiliyorsunuz (birine noter onayli vekaletname vermemisseniz)
    4. son olarak vfs global’de buyuk harflerle “vize basvuru durumu sorgulamak icin malta konsoloslugu kesinlikle aranmamalidir” uyarisi var. arayanlara ne yapiyorlar merak etmedim degil.