şükela:  tümü | bugün
  • akli basinda ve yeterince arastirma yapmis bir insanin asla tercih etmeyecegi, uzak durulmasi gereken bir durum.
  • maltaya sap olmak icin gereklidir.
  • yettim, sıcağı sıcağına yazayım.

1.maltalıların aksanı çok ağır.maltaca; italyanca ile arapçanın karışımı bir dil bi de bunların ingilizce konuştuklarını düşün
    2.hangi okula giderseniz gidin .sınıfınız ispanyol,güney koreli, türk ağırlıklı olacak bu oran hemen hemen sınıfın %72 si (küsüratlı oran verdim attığım anlaşılmasın)
    3.okuldan sonra çoğunlukla türkçe konuşuluyor.''baba türkler kendi aramızda da ingilizce konuşuruz ''geyiklerini çok duydum olmuyor
    4.maltalılar kesinlikle sıcak kanlı değiller,ülke sıcak olabilir,
    5.türkiyedeki dil acentaların söylediklerini büyük bölümü yalan .6 ay kaldım maltada, tecrübeliyim
    6.alkol çok ucuz inanamazsınız.çarşamba cuma ve cumartesi geceleri uyumayacaksınız ,hazırlanın
    7.koca ülkede birkaçtane plaj var onlarında en uzunu 50 metre.
    8.1/2 ingiltere formülünü uygulayın.yani 6 ay maltaya gitceğinize 3 ay ingiltereye gidin
    9.otobüs şöferlerine dikkat edin, bu kadar stressiz bi ülkede bu kadar sinirli olunabilir
    10.maltalılar haricinde herkesle kavga edebilirsiniz türklerden baya korkuluyor.ama siz yinede dikkat edin
    11.maltalı kızlar kısa boylu şişman esmer, bildiğin çirkinler
    12.okul ile evi birlikte ayarlamayın ,sadece okulun parasını ödeyin,ev kiraları ucuz ,mümkünse acentayı araya sokmadan okulla mailleşin
  • lise arkadaşımın yaptığı eylem. adamla uzun zamandır konuşmuyordum. geçen bi arıyım dedim. malta'daydım yeni geldim dedi. dil öğrenmek için gitmiş. bastım tabi kahkahayı lan ha malta'da dil öğrenmişsin ha türkiye'de dil kursuna gitmişsin. ingilizce konuşmuyor ki adamlar. konuşanları da anlamıyorsunuz. zaten o da dedi malta'lıların ingilizcesinden bir şey anlamadım kalem kağıtla dolaştım yazdırdım diye.
  • kendi gittigim okuldan mutlu döndüğüm, sorun yaşamadıgım ülkede dil ögrenmek. burada kendi sürecimi anlattım okuyun.
  • malta'ya gelip de ingilizce ogrenemedigini iddia eden arkadaslarin buyuk cogunlugunun dil ogrenme konusunda yeteneksiz oldugunu ya da gercekten ders calisip esas amacina hizmet edecek davranislar yerine kendini adanin eglencesine kaptirdigini dusunuyorum.

maltalilar esasen maltaca konustugu icin tabii ki kendine has aksanlari var ama inanin bana bir turk aksani kadar anlasilmaz degil. biz turkler hepimiz ayni aksana sahip oldugumuz icin birbirimizi kolayca anliyoruz ve aksanini anlamadigimiz insanlara bok atmasini cok cok iyi biliyoruz ama olay aslinda hic oyle degil.

bir ingiliz gelsin, maltali'yla ingilizce konussun bide turk'le ingilizce konussun. "hangisi daha anlasilir?" diye sorarsan maltali der cunku maltali dogdugu gunden itibaren etrafindan muhakkak ingilizce konusan en az bir kisi olmustur, okulda gercek ingilizce egitimi almistir ve tv'de ingilizce kanallar izleyerek buyumustur. turkiye'de de universiteye gelene kadar 7-8 sene ingilizce egitimi goruyoruz ama malum ingilizce seviyemiz "my name is mahmut"tan oteye gidemiyor.

neyse, dil okulu icin malta'ya gelmeyi dusunuyorsaniz ve bir kac aylik okul maceralari disinda anlatacak bir seyleri olmayan insanlar yerine uzun suredir malta'da yasayan birisinden tavsiye almak istiyorsaniz buraya tiklayabilirsiniz.
  • tamamen kişinin elinde olan bir şeydir. malta'dan 2 gün önce dönmüş ve 4 ay kalmış bir insan olarak eğer götü başı dağıtmayıp çalışırsanız gayet öğrenirsiniz. oraya gittiğimde how are you, my name is, where are you from seviyesinde olan ingilizcem 4 ayın sonunda bülbül gibi şakımasam da dünyanın neresine gidersem gideyim kendimi anlatabileceğim seviyeye gelmiş bulunmakta. ayrıca oraya gidip eğlendiğiniz günlerde yanınıza kardır. gitmeyi düşünen varsa gitsin, malta ile ilgili en kötü durum geri dönüş zamanı. hala istanbul'a döndüğüme inanamıyorum.

ayrıca malta'ya gidip neden malta'lılarla konuşuyorsunuz? yahu etraf turist kaynıyor, yoldan geçene merhaba desen hiç terslemeden seninle sohbet ediyor. gidin orada iskandinavlar var ana dili gibi konuşuyorlar, ispanyollar var, her milleten ırk var onlarla konuşun.

dil öğrenmek sizinle alakalı ülke ile değil.
  • nasil bir sey oldugunu merak edenler ve "gitmek istiyorum ama kafama takilanlar var" diyenler icin muthis bir yol gosterici oldugunu dusundugum bir yazi yayinladim surda.

http://birkucukulke.com/…a-dil-okullari-soru-cevap/

yardimci olan ve deneyimlerini benimle paylasan arkadasa da bir kez daha tesekkurler burdan. :)
  • bazı yurdum kezbanlarının ve kâmillerinin partner bulma amacıyla arkasına sığındığı bahanedir.