şükela:  tümü | bugün
 • izmir'de okullar arası scrabble turnuvalarının yapıldığı askeri okul. her sene kendileri kazanır. (bkz: askeri lise)
 • bu okulda tuvalet veya wc yerine hela yazar.
 • ogrencileri diger askeri lise ogrencileri tarafindan okulun da kisaltmasi olan "mal" diye anilir.
 • kendileri ise me a le diye telafuz ederler.
 • kenan evren'in mezunu olduğu lise.
 • kankamın nasıl da atılmadan bitirebildiğine şaştığım disipliniyle kök söktüren, kankamın içindeki psikopatlıkların ortaya çıkmasına sebep olan, içinde hiç kız barındırmayan ve 1800 abaza harbiyeli adayının dört senesini geçirdiği ilim+irfan+disiplin yuvası.
 • izmirde bile kuleli öğrencisi sanılan insanların okuduğu güzide okul...
 • ortaokul mezunu erkek öğrencileri yazılı sınav ve mülakatla kabul eden, bir sene ingilizce hazırlık ve üç sene lise müfredatını çeşitli askeri eğitimlerle harmanlayıp, harb okullarına öğrenci yetiştiren eğitim kurumu.

  konumu izmir güzelbahçe'dedir. üzerinden geçen izmir-çeşme otobanının okula bakan tarafı ordunun isteğiyle yüksek beton bloklarla kapatılmıştı. okulun en güzel yeri güney tarafında, içinde ufak bir derenin bulunduğu yeşil vadiydi. bu vadiden okulun hiç bir binası görünmez. benim gibi askerlikle ilgisi olmayıp buraya düşenler için mükemmel bir kafa dinleme noktasıydı.

  eğitimi için söylenebilecek tek kelime : mükemmel. dersler hep doludur, hocalar yetkin ve iyi öğretmenlerdir. her türlü sporu yapma imkanın vardır. ben üç sene cimnastik yaptım. bir sene de tiyatro ile uğraştım.

  burada verilen eğitimle orta seviyedeki öğrenci istediği üniversitenin istediği bölümünü kazanabilir. örneğin ben burada öğrendiğim yabancı dil sayesinde odtü'nün hazırlık sınıfını okumadan atladım ve eğitimi sayesinde odtü'nün iyi bir mühendislik bölümünde okuyup mühendis oldum. ancak bu mükemmel eğitim yanında sunulan (pardon mecbur koşulan) askeri disiplin ve kişiliği yoğurma, bir kalıba sokma çalışmaları benim gibiler için bunaltıcı olabilir. bu durumda yapılacak şey iyi düşünüp taşınıp ne yapılacağına karar vermektir. ben babamı ikna edip gerekli parayı ödeyerek mezun olur olmaz askerlikle ilişiğimi kestim. bazı arkadaşlarım para durumları müsait olmadığı için devam ettiler ve subay oldular. bazıları ise bu işi gerçekten sevdi. işte burada bulunması gereken insanlar bunlar. bu işi severek yapacağına inananlar.

  tabii sorun da burada başlıyor. askeri liseler ortaokul mezunu öğrencileri alıyor. ve o yaşta çoğumuz eş dost akrabanın ya da ailenin önerisi ve yol göstermesiyle giriyoruz bu okullara. bir sene geçip te işin gerçek yüzüyle karşılaşınca bazılarımız için iş işten geçmiş oluyor. çünkü ödenecek para özel okullarla kıyaslanablecek seviyede.

  askeri lisenin en iyi taraflarından biri de burada hayatın gerçekleriyle çok erken tanışıp erken bir olgunluk dönemine giriştir. burada türkiye'nin her tarafından yüzlerce çeşit insanla yirmi dört saat birarada yaşama durumu insanı gerçekten çarçabuk pişirir.

  uzun sözün kısası, subay olmak istiyorsanız harb okulundan orduya giriş yapmayı yeğleyin. çünkü askeri lise insanın geleceğini çizeceği bir olgunluk döneminde gelmiyor karşınıza. benimle birlikte başlayan her dört kişiden birinin askeri liseden ayrıldığı düşünülürse bu gerçek daha net anlaşılır. ama gerçekten kararlı iseniz asker olmaya, burası sizin için biçilmiş kaftandır.
 • marşı , diğer askeri liselerin (kuleli askeri lisesi , ışıklar askeri lisesi) marşlarıyla karşılaştırıldığında daha bir günümüz türkçesiyle yazılmış gibi durur. bu da son açıldığı tarihi (21 ekim 1983) takip eden dönemde öğrenciler arasında yapılan yarışma neticesinde beğenilip okul marşı olarak seçilmesinden kaynaklanmaktadır.

  maltepe marşı

  maltepem ey benim şerefli yurdum,
  ben senin koynunda ülkümü kurdum.
  senin toprağına türklük kanımı,
  kattım da kendimi asker yoğurdum.

  ey büyük mektebim, bilgi vatanım,
  maltepem, namusum, şerefim, şanım.

  maltepe ikinci vatandır bana,
  vurgunum işlenmiş al bayrağına,
  şehit oluyorken gözümden mutlak,
  maltepe yıldızı güler vatana.

  ey büyük mektebim, bilgi vatanım,
  maltepem, namusum, şerefim, şanım.

  kahraman maltepe göğün, denizin,
  ortasında durur büyüklük izin.
  gün olur görürüz tanyerlerinde,
  beliren yüzünü biz gazimizin.

  ey büyük mektebim, bilgi vatanım,
  maltepem, namusum, şerefim, şanım.

  e peki bunun melodisi nasıl diyenler için ;

  http://www.maltepe.kkk.tsk.mil.tr/docs/maltepe.mp3
 • disiplini, sert hocaları, okulun muhteşem deniz manzaralı konumu, kapalı-açık yüzme havuzları ve çeşitli şehir efsaneleri ile bilinen okuldur.
  oysaki aslında çok ilginç bir okuldur. askeri okul olmasının verdiği dışa kapalılık ve disiplinin içinde, bütün zorluğuna rağmen çok keyiflidir içerisi. son derece zeki, esprili, çoğu oldukça yakışıklı üniformalı gençlerin okuludur. ilginç bir şekilde sanata ve sanat eğitimine çok değer verir, öğrencilerin isterlerse rock grubu kurabilecekleri isterlerse ney çalabilecekleri bir ortamı vardır. çok güzel bir tiyatro salonuna sahip olmaları boşuna değildir, her sene tiyatro klübü en az bir oyun sergiler ve her sene bu oyun için gerekli kız öğrenciyi farklı bir okuldan temin ederek öğrencisini de kızlardan en azından tamamen kopartmamayı başarmıştır. her sene kız öğrencilerin ilk gelişleri okulda belli bir çalkalanma yaratır. ama asıl çalkalanma onları nelerin beklediğini bilmeyen kız öğrencilerde okula ilk ayak bastıkları anda olur. henüz tam olarak olgunlaşmamış, hala çocukça sulu şakalar peşinde kızların eteğini açmakla abesle iştigalde olan kendi lisesindeki oğlanlardan sıyrılmış, gerek zeka ortalamasıyla, gerek eğitimin verdiği bedensel gelişimle, gerek edebiyat ve sanat okumaları vasıtasıyla beyinsel gelişimle olgunlaşmış adamların arasına düşmüştür. üstelik bu adamlar üniforma da giymektedir. durum aman allahım mertebasine zaten ulaşmışken, bu gençler hatunların değerini belki de fazlasıyla bilmekte tam bir centilmen gibi davranmaktadırlar. maltepe askeri lisesinde bir tiyatro oyununda yer almak her izmirli, lisesi genç kızın rüyasıdır, son derece keyiflidir.