• edit: gün geçtike rezilleşen salondur havuzun kapalı olduğu zamanlar bir mesaj bile atmazlar her seferinde dalga geçer gibi sözde numarayı güncellediklerini bundan sonra mesaj geleceğini söylerler ama yine gelmez. daha fazla sıkıştırısanız havuzun kendi sorumluluklarında olmadıklarını söylerler ama iş o havuzu kullanıp reklam yapmaya gelince mangalda kül bırakmazlar spordan soğumak istmeyenlerin keinlikle uzak durması gereken bir yerdir
  • sözde eğitmenlerinin yan gelip yattığı spor salonudur. salondaki bankoda sabahtan akşama kadar muhabbet ederler. hareketi nasıl yapacağınızı sorduğunuzda bankonun orada size tarif ederler, zahmet edip barı eline alıp göstermezler. -sırt düz olacak, karnına kadar barı çekmelisin gibi uyarılar yoktur-
    fakat sporu biliyorsanız geçmişiniz varsa, kimseye ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız, mekan ve aletler olarak güzel yer.
  • yakınlık, ucuz fiyat ve havuz sebebiyle iki hafta önce gidip kayıt olduğum yer. kadronun tamamı değiştirilmiş. yeni başlayanlar da şimdilik bankoda değil salonda çalışanların arasında dolaşarak yardımcı oluyorlar. hocaya devamlı soru soran bir tip değilim ancak şu ana kadar tüm hareketler aletlerin başına giderek gösterildi, anlatıldı. bu da benim için yeterli. anlaşılan bu konularda uyarılmışlar. havuzu henüz denemedim ancak çok kalabalık olduğunu görmedim hiç. antrenman yapmak için ideal bence. bu arada havuz için idrar testi istemeleri güzel ancak havuza girişte herhangi bir kontrol gözükmüyor. kimin verip kimin vermediğini kontrol ediyorlar mı bilmiyorum. spor salonuna giriş için elinizi sisteme tanımlıyorlar, bence ikinci bir izin de havuza girerken olmalı ve sadece belgesini getirenler girebilmeli.pazartesi ve salı yoğun oluyor akşam saatlerinde ancak ilerleyen günlerde gözle görülür bir azalma var. bu milletin antrenman mantığını anlamış değilim. grup derslerinin saatleri bana pek uymadığı için katılmayı düşünmüyorum. o konuda bir bilgi veremeyeceğim. otoparkta her zaman yer bulunuyor. ve son olarak spor salonu klasiği olan müzik sesi çok yüksek. kulaklık ile müzik dinlemek imkansız.
  • anlamsız bir stratejisi olan spor salonu. içerisi tıklım tıklım insan kaynıyorken bile, onlarca kampanya yapıp halâ kayıt almanın derdindeler.
    saat 22 30 kapanma saatinden 45 dk önce gelseniz bile, halâ sıra beklersiniz.
  • müziksiz saatler belirlemesi gereken fitness merkezi. kütüphane gibi spor salonu olsun istiyorum.
  • mfc ye üye olan varsa son 1-2 aydır bu spor salonu ne durumda bilgilendirebilir mi acaba?
  • bu salon yanlış hatırlamıyorsam 2013 sonbaharında açılmıştı. açılışta ilk üyelerinden biri bendim. ilk zamanlar aletler -marka kalitesi olarak üst düzey olmasa da- en azından yeniydi. çevre sitelerden v.b. kadın-erkek birçok insan üye olmuştu. nezih bir ortamı vardı. yeni olmasının da getirdiği bir temizlik vardı.

havuz kısmını belediye işletiyordu. havuz temizdi ve sıkı kullanım kuralları vardı. üye sayısı henüz çok olmadığı için kullanılabilirlik yüksekti.

kozyatağı'nda arkadaşlarım olduğu için, zaman zaman kozyatağı'ndaki bir spor salonuna gidiyordum. yol yapmaktan sıkıldığımda, yine buraya dönüyordum. yani mfc'deki üyeliğim sürekli devam ediyordu.

sonra bu arkadaşlar garip kampanyalar yapmaya başladılar. 15 ay xx lira diye bir anda fiyatları düşürdüler. sonra 15 aydan üye olanlar bir baktı ki aynı fiyata 18 ay teklif ediliyor v.b.

bu arada salonun hiç durmadan telefonunuza mesaj atması ve üye olduğunuz halde yeni ve daha ucuz kampanyaları gözünüze sokması da bence büyük bir amatörlük.

salonun ilk senesi hariç, hiç bir dönem personelin müşteriye yaklaşımını beğenmedim. böyle asık suratlı, bir şey soracak olsan seni dövecekmiş gibi bakan spor hocalarından nefret ediyorum. selam vermezler, nezaketen selam versen burnunun ucuyla cevap verirler, garip bir güruh.

bir ara sanırım bu konudaki şikayetler ayyuka çıkınca, tüm spor hocaları komple değişti. üst satırlarda bir arkadaş buna değinmiş. ancak yine de çok bir şey değiştiğini sanmıyorum.

salona 2013 ile 2015 arası oldukça sık gittim. son iki senedir ara sıra gidiyorum. ancak gözlemlediğim kadarıyla aletler çok eskidi. soyunma odası hijyen açısından iyi değil. tuvalette başlangıçtan beri ellerini temizlemek için havlu rulo varken, şimdi el kurutma makinesi koymuşlar. bir yerin hizmet olarak kendini geliştirmesi beklenirken, böyle geriye gitmesi çok tuhaf. hem de çevrede bunca rakibi varken...

velhasıl, mfc'nin benim gözümde son durumu: oldukça hesaplı bir yer. ucuz olmasının sonucu çok kalabalık ve müşteri hizmetleri yetersiz. aletler ciddi anlamda eskimeye başladı.

en son bench press makinesinin ayak desteği yoktu. insanların omuzlarını sakatlama riskine rağmen uzun süre tamir etmediler. bilenler bilir, bench press'i serbest bar ile değil de, makine ile süper set yapıyorsanız, ayakla stop edebilmek için destek şart. yüksek kilolarda, küt diye bıraksanız olmaz. tutsanız omzunuz tehlikeli bir biçimde esneme yapar.

kendi adıma salondan soğudum ve canım hiç gitmek istemiyor. o yüzden alternatiflere göz atıyorum.
  • bu adla kötü bir ün kazanınca mfc sports fitness gibi ciks bir ad kullanmaya başlayan uyanık işletmecidir. halbuki mfc'nin açılımında zaten fitness geçiyor; sonrasına niye bi daha fitness ekliyorsun? neyse. mfc sports fitness diye aratanlar da bu sayfaya ulaşsın diye yaptım bu girizgâhı.

90'lı yıllarda askerliği doğu illerine düşen ve ktm'lerde kalan askerlerden biri sorsa bana burayı "diyarbakır ktm'yi bildin mi tertip?" derdim. gençlere ise en azından kafalarında canlandırabilmeleri için "mesai saatindeki metrobüs gibi" diyoruz.

spor yapmak istemiyor ama vicdanınızı rahatlatmak istiyorsanız buraya yazılın. zaten birkaç gün sonra tiksinecek ve sporu ebediyyen bırakacaksınız. içinizi rahatlatacak sebepleriniz olur.

yine de çok istiyorsanız 1 veya 3 aylık bir üyelik alın. 12-16 aylık kampanyaların büyüsüne kapılıp atlamayın. son gün, son kampanya derler, yemeyin. beni de 1 yıl önce öyle kandırdılar, hâlâ fiyatlar aynı. 1 ay sonra baktınız memnunsunuz; alın 16 aylığı. daha da bi şey demiyorum size.

gerçi bu işin en doğru yolu; hareketlerin doğru yapılışını internetten (tonla videolu kaynak var. youtube bile türkçe gayet açıklayıcı, yeterli anlatımlarla dolu. spor salonlarındaki hocalar size bunun onda birini öğretmez) öğrenip, 200 liralık malzeme alıp bu işi evde yapmaktır.

(bkz: evde spor yapmak)
  • maltepe kaymakamlık'a beş dakika mesafedeki sikimsonik spor salonu.

üniversiteyi bitirip askere gitmeye karar verdiğim dönem, "kısa dönem askerlik kalkıyor" geyikleri ayyuka çıkmıştı. bu yüzden de bizim dönem -kaçtı hatırlamıyorum- ekstra curcunalı geçti. o kadar kalabalıktık ki askerliğin ilk gecesi bizi yatıracak yer bulamadılar örneğin. gece yarılarına kadar alayda bekledik, gecenin bir yarısı bölüklere serpiştirdiler. 30 kişilik bölük koğuşunda ilk gece 75 kişi yatıyorduk ve 45 tanemiz kısa dönemdi. gecenin ilerleyen saatlerinde nöbeti bitip de koğuşa dönen bir uzun dönem "ohhh mis gibi tahsilli taşşağı kokuyor" demişti.
    işte maltepe fitness center'ın soyunma odasına her gittiğimde o günleri hatırlıyorum. oturacak yer yok, boş dolap yok -olanlar da bozuk-, sıçmaya yer yok, duş almaya yer yok, kantinde bile sıra var amk. salona giriyorsun, koşu bantlarının tamamı dolu, dolu olduğu yetmezmiş gibi koşan / yürüyenlerin arkasında da sıraya girmiş insanlar yığını... ben kayıt olduğumda şubat ayıydı ve kaydeden arkadaş "son 6 kontenjan, hadi yeni iyisin" demişti. o günden sonra instagram hesabıma 4 kere falan reklamları düştü bunların. son gün 1 mart, son gün 12 mart, son gün 31 mart derken şimdi 15 nisan falan diyorlar. içeride adım atacak yer yok lan. benim kaydolduğum fiyattan çok daha düşük fiyata reklam veriyorlar. kendimi enayi yerine konmuş hissediyorum. kayıtlar devam ediyor. dün koşu bandındaydım ki 8 kişiye daha salonu tanıttıklarına şahit oldum. akın akın geliyorlar, durduramıyoruz. bu arada taşşak kokusu demişken, ortamın erkekten geçilmediği iddialarına katılmıyorum, kadın oranı da epey yüksek ama mevzu o değil. ortam çok kalabalık. spor yapamıyoruz ve yönetim hiçbir şikâyeti ciddiye almıyor. yakında, çok övündükleri yarı olimpik havuza birileri sıçmaya başlayınca ne olacak hep beraber göreceğiz.
hesabın var mı? giriş yap