şükela:  tümü | bugün
 • malta kökenli terrier çeşididir.tüyleri müdahele edilmediği sürece 22 cm kadar uzar.sahiplerine çok sadıktırlar* * *.evde uyumaları gereklidir,aksine dışarda son derece yırtıcı,parçalayıcı,oraya gidelim buraya gidelimci,ay bişey kaçırdım mıcı bir cinstir.ömürleri 18 yıl kadar olup bekçilik konusundaki yetenekleri aşmış hayvanlardır.
 • bunların bebek olanları sahibini ev arkadaşı sanmakta ve evin her yerini kullanmakta ısrarcıdır. tüm bebekler gibi pek nazlı ve sevimlidir, gecenin bir körü uyanıp oynamak ister. oynamayınca intikam almak için pedine değil halının ortasına marifetini yapar.
  çok akıllıdır ve eğitime açıktır. diğer köpeklerin tuvalet eğitimi 4-6 aya kadar uzayabilirken bunlarda 2 aylık olmadan işlem tamamdır.
  kitap köpeği olmak için fazla hareketlidirler. ben okurken o da uslu uslu dizimin dibinde yatsın, ara sıra tüylerini okşayayım, minnettar gözlerle bakıp yatmaya devam etsin diyorsanız, kenarları kemirilmiş ve salyadan erimiş kitaplardan başka bir şey elde etmeniz imkansızdır.

  sayın komşum eski hariciyeci eşlerinden xxx hanımteyze'ye göre türkiye'de yalnızca üç tane maltese terrier vardır; biri ondadır, diğeri nazmiye demirel'dedir. eh, bu mantıkla sonuncu da bendeki oluyor. bizimkilerin kardeşlerini misafir edenler ülkeyi terketmiştir...
 • zannimca türkiyedeki maltese diye adlandırılan köpeklerin hepsi bir şekilde melezmis. o nedenle o dümdüz tüylü tiplerden göremiyoruz. gerçi onlar fönlü diyen de var, hangisi doğru bilemiyorum, zerre umrumda da değil.

  neyse benim bebeğim de bunlardan, biraz şımarık ve ilgi bekleyen bi cins. ayrıca insan delisi, diğer hayvanlarla hiç ilgilenmiyor, ama insanların üstüne üstüne atliyo sevsinler diye. sokağı sevmiyor, çıktığımız andan itibaren tek derdi eve dönmek. evde herkese mavi boncuk dağıttığı için her dakika birileri tarafından pışpışlaniyo. görmezden gelindiğini hissederse ortalığı yıkıyor.
  işten eve gelme sebebim ya. bütün gün özlüyorum, fotoğraflarına bakıyorum ama yetmiyo.

  bu arada sahiplendigimden beri de travmalarini düzeltmeye, neselendirmeye çalışıyoruz. salak karının biri şımarık kızına hediye aldı ve bakamayıp attı diye. topla oynadı diye evde bayram havası esiyo.

  bu arada petshoptan hayvan almayın demiş miydim?

  (bkz: satinalmasahiplen.com)

  (bkz: mühye hayvan barınağı)

  (bkz: terriergiller)
 • apartmanda yaşayanlar için en çok önerilen köpek türlerinden biridir. safkan olanlarının fazla tüy dökmediği söylenir. malesef ülkemizde safkan olanını bulmak biraz zordur. bu nedenle maltese terrier alırken dikkat etmek gerekir. bunun dışında çok sevimli bir hayvandır. bembeyaz tüylerinden dolayı uzaktan baktığınızda yürüyen pamuğa benzer. genelde insanları çok severler. mesela bir tanıdığımızda var bundan. eve gelen misafirleri kapıda karşılamaya bayılıyor.
 • bir tanesi de bizim evde ikamet ediyor. ismi vanilya .. kapıdan biri geçince durdurabilene helal olsun bu kızı.
 • sevgi dolu hayvanlardır. en azından benimkinden yola çıkarak söylemeliyim ki, eğer safkan ise hiç tüy dökmezler. evde bakımı çok kolaydır. daha önce köpek beslemediyseniz ideal. tuvaletini kolay öğrenirler. şuan evde pede alıştırdım. 1 hafta içinde öğrendi. ilk başlarda ufak olduğu içinde kaçırdığı oluyordu çişini fakat şimdi çok rahatız bu konuda. aşıları bittiği için dışarıya alıştıracağım. o zaman nasıl olur bilmiyorum. kucakta durmayı çok seviyorlar. sürekli sizle temas halinde olmak isterler. kardeşim ufak onunla arası çok iyi, çocuk görünce deliriyor. çocuk gibi oyuncaklarını alsın vermedikleri, yanına almadıkları zaman ağlamaları vardır:) havlamasıda çok nadirdir.

  ama petshop lardan almayın. illa alacaksanız iyicene araştırıp alın. benimki en ufak boydan ve 2 aylıkken ne kadar büyüklükte olduğunu biliyordum. petshopta maltese denk geldim ve merakımdan sordum. bana 2 aylık safkan olduğunu söyledi. 2 aylık dediği kocamandı yani orta boy yada büyük boy olabilirdi. teacup mı diyorum ufak boy mu evet deyip kakalıyorlar. sonrada insanlar alıp bakamayıp sokağa atıyorlar. o yüzden bilinçli hareket edilmesinden yanayım.
 • bende var bir tane henüz 9 aylık ama kendine öyle bir alıştırdı ki eve gelirken o merdivenler çıkarken tek düşüncen o oluyor, hele eve girdiğinizdeki sevgi gösterisi günün bütün stresini, üzüntüsünü alıp götürüyor.

  çok akıllılar kesinlikle konuşun, sohbet edin mükemmel dinliyorlar ve kelimeleri çok iyi öğreniyorlar. tuvalet eğitimi hiç sıkıntı olmadan sanırım 2 yada 3 aylıkken bitti. bizimkinin tek derdi yemek.. yemeğe bayılıyoruz elimize bişey aldırmıyor hemen oda istiyor.

  şöyle bir anımı anlatayim geçenlerde olan ;

  arkadaşlarla dışarı çıkılacaktır, giyinilir telefon, cüzdan vesaire kontrol edilir kapının önüne gidilir sevgili maltiz orada beklemektedir..

  ben: b
  köpek: k

  b; kızım ben gidicem ama gelicem tamam mı merak etme sen güzel güzel uyu
  k; gezmeye gitmek istediğinden kucağıma doğru zıplamalar..
  b; ama bak seni götüremem ki gelemezsin benimle.
  k; bunu duyar duymaz gider içeri ve dışarı çıkarken giydiği montunu önüme getirir ve oturur..

  sonuç : köpek almayı dert etmeyecek bir kafede buluşulur herkes çok sever bütün akşam ilgi onda olduğu için köpek de zevk manyağı bir şekilde eve döner...
 • malta kökenli olduğu söylenen bu minik dostlar ortalama 4-5 kilo civarında olurlar. eğitimleri çok kolaydır, iki bisküvi ile tuvaletini nereye yapması gerektiğini öğrenir. hatta bir süre sonra bisküvi için tuvaletini yaptığını belli etmek için türlü şaklabanlıklar yapıp size marifetini gösterir. aşırı derecede oyuncudur bu sevimli canlılar. uyku bir maltese terrier için çok önemlidir, doyana kadar uyuması gerekir. ama uykusunu aldıysa oyuncağını kaptığı gibi yanınıza gelip üzerinize atlar onunla oynamanız için.

  mama konusu ise biraz sıkıntılı. bir mamaya alıştırmak çok zordur, aç kalır hatta açlıktan fenalık geçirip bütün gün uyur ama yine de istemediği mamayı yemez. hatta maalesef mama yemeyenleri de mevcuttur. bu konu da hem üzülürsünüz hem de elinizden bir şey gelmez en sonunda ev yemeği vermeye mahkum olursunuz.

  tüy bakımı çok önemlidir bu ırk için. mümkünse her gün taranmalıdır, ama uygun taraklarla acıtmadan yapılması gerekmektedir yoksa bir daha taramanıza izin vermeyebilir. uygun şampuanla yıkanmalıdır, banyodan sonra tüyleri yumuşacık olur. tüy konusunda zor taraf tüylerinin çabuk uzaması ve kesilmesi gerekmesidir. uzayan tüyler, özellikle göz çevresindekiler, minik arkadaşımızı rahatsız ederek çapaklanmaya ve göz akmasına sebep olur, aynı zamanda gözlerinin önünü kapatarak görmesini engeller. tüyleri kesilirken genellikle narkoz almaları gerekir, çünkü hareketli bir yapıya sahiptir. tüyleri gibi aynı şekilde tırnaklarının da kesilmesi gerekir.

  bacak, eklem rahatsızlıkları görünen bir türdür. dikkat edilmesi gerekir. veterinerin bir problem yok dediği sorunlar bile geçmeyebilir maalesef. bacak zorlandığında hayvan rahatsız bacağına basmadan yürür. bir de anal kese problemi görülebilir bu ırkta. yani anüse göre 4 ve 8 yönünde iki adet anal kese bulunur ve zamanla bu keseler dolarak hayvanı rahatsız eder. yere yapılan kızak hareketi ve anüsünü şiddetli bir şekilde kaşımasıyla ortaya çıkar. kimi zaman antibiyotikle geçerken kimi zaman veteriner tarafından müdahale edilerek basit bir sıkma yöntemiyle keseler anüsten boşaltılır.

  ama kim ne derse desin çok ama çok akıllı ve tatlıdır bu minikler. söylediklerinizin çoğunu anlar, hatta anladıklarıyla sizi şaşırtır ve sizi dinler. ama çoğu zamanda sevimlilikleriyle yelkenleri suya indirmenize sebep olurlar*
 • can dostum paşa ile aynı soydan gelen can dostlarımız
 • evde kolay bakılabilen köpek cinslerinden biri.

  küçük olanları makbul olan bu cinsin koku ve tüy dökme sorununun olmaması oldukça güzel.

  tüy dökmediği için antialerjik özellikli olarak tanımlanıyor (tabi idrarındaki proteinlere alerjiniz varsa ona yapacak bişi yok imiş).

  evde yaşamaya uyumlu minikler ama inanılmaz hareketliler yani sürekli bir koşuşturmaca olacak ev içinde, buna hazırlıklı olmak gerek.

  tuvalet eğitimi daha hızlı / kolay verilebiliyor çünkü sesinizi biraz yükseltmenizle hemen geri adım atıyorlar. inat edip kendi istediğini yapmaya diretmiyorlar ki bu da eğitimini kolaylaştırıyor.

  agresif değiller ancak fazla bağlandıklarından olsa gerek misafirlerinizden bile sizi kıskanabilirler.
  hatta bazılarını sadece sahibi sevebiliyor bile diyebilirim.

  sahiplenmek bence en güzeli tabiki, ancak olur da seçme şansınız olursa çok ürkek olanlarındansa* biraz daha girişken olanların tercih edilmesi öneriliyor.

  tek rengi var, o da beyaz.

  minikler ama dayanıklılar, öyle çok fazla veterinere gitmenize gerek kalmıyor.

  ömürleri 15 yılı geçiyor, 20'yi görenler var.

  'maltiz bakamayan başka bir köpeğe bakamaz' deniyor, yani o derece uyumlu, bakımı kolay köpekler.

  tabi hepsi safkan olması halinde geçerli.

  son olarak, tüyleri inanılmaz yumuşak, insanın sevdikçe sevesi geliyor.*