• bunların bebek olanları sahibini ev arkadaşı sanmakta ve evin her yerini kullanmakta ısrarcıdır. tüm bebekler gibi pek nazlı ve sevimlidir, gecenin bir körü uyanıp oynamak ister. oynamayınca intikam almak için pedine değil halının ortasına marifetini yapar.
    çok akıllıdır ve eğitime açıktır. diğer köpeklerin tuvalet eğitimi 4-6 aya kadar uzayabilirken bunlarda 2 aylık olmadan işlem tamamdır.
    kitap köpeği olmak için fazla hareketlidirler. ben okurken o da uslu uslu dizimin dibinde yatsın, ara sıra tüylerini okşayayım, minnettar gözlerle bakıp yatmaya devam etsin diyorsanız, kenarları kemirilmiş ve salyadan erimiş kitaplardan başka bir şey elde etmeniz imkansızdır.

sayın komşum eski hariciyeci eşlerinden xxx hanımteyze'ye göre türkiye'de yalnızca üç tane maltese terrier vardır; biri ondadır, diğeri nazmiye demirel'dedir. eh, bu mantıkla sonuncu da bendeki oluyor. bizimkilerin kardeşlerini misafir edenler ülkeyi terketmiştir...
  • geçenlerde sokakta gördüm sahipsiz, yeni terkedilmiş gibi çok çaresiz ve üzgün çöpü karıştırıyor yanından gelen geçen insanları kokluyordu.

bu hayvanları terkedenlerin anasını avradını yedi ceddini sülalesini sikiyim. susuzluktan geberin de bi yudum su bulamayın orospu çocukları.
  • zannimca türkiyedeki maltese diye adlandırılan köpeklerin hepsi bir şekilde melezmis. o nedenle o dümdüz tüylü tiplerden göremiyoruz. gerçi onlar fönlü diyen de var, hangisi doğru bilemiyorum, zerre umrumda da değil.

neyse benim bebeğim de bunlardan, biraz şımarık ve ilgi bekleyen bi cins. ayrıca insan delisi, diğer hayvanlarla hiç ilgilenmiyor, ama insanların üstüne üstüne atliyo sevsinler diye. sokağı sevmiyor, çıktığımız andan itibaren tek derdi eve dönmek. evde herkese mavi boncuk dağıttığı için her dakika birileri tarafından pışpışlaniyo. görmezden gelindiğini hissederse ortalığı yıkıyor.
    işten eve gelme sebebim ya. bütün gün özlüyorum, fotoğraflarına bakıyorum ama yetmiyo.

bu arada sahiplendigimden beri de travmalarini düzeltmeye, neselendirmeye çalışıyoruz. salak karının biri şımarık kızına hediye aldı ve bakamayıp attı diye. topla oynadı diye evde bayram havası esiyo.

bu arada petshoptan hayvan almayın demiş miydim?

(bkz: satinalmasahiplen.com)

(bkz: mühye hayvan barınağı)

(bkz: terriergiller)
  • bende var bir tane henüz 9 aylık ama kendine öyle bir alıştırdı ki eve gelirken o merdivenler çıkarken tek düşüncen o oluyor, hele eve girdiğinizdeki sevgi gösterisi günün bütün stresini, üzüntüsünü alıp götürüyor.

çok akıllılar kesinlikle konuşun, sohbet edin mükemmel dinliyorlar ve kelimeleri çok iyi öğreniyorlar. tuvalet eğitimi hiç sıkıntı olmadan sanırım 2 yada 3 aylıkken bitti. bizimkinin tek derdi yemek.. yemeğe bayılıyoruz elimize bişey aldırmıyor hemen oda istiyor.

şöyle bir anımı anlatayim geçenlerde olan ;

arkadaşlarla dışarı çıkılacaktır, giyinilir telefon, cüzdan vesaire kontrol edilir kapının önüne gidilir sevgili maltiz orada beklemektedir..

ben: b
    köpek: k

b; kızım ben gidicem ama gelicem tamam mı merak etme sen güzel güzel uyu
    k; gezmeye gitmek istediğinden kucağıma doğru zıplamalar..
    b; ama bak seni götüremem ki gelemezsin benimle.
    k; bunu duyar duymaz gider içeri ve dışarı çıkarken giydiği montunu önüme getirir ve oturur..

sonuç : köpek almayı dert etmeyecek bir kafede buluşulur herkes çok sever bütün akşam ilgi onda olduğu için köpek de zevk manyağı bir şekilde eve döner...
  • köpek demenin zekasına hakaret olduğunu bilmeniz gereken ırk.
    sahip olmadan önce okumanız gerektiğini düşündüğüm bir anım var kendisiyle. beyefendiye tahsis ettiğimiz oturma odasında tavana kadar bir kütüphanemiz var. hiç boşaltma gereği duymadık çünkü bir kaç koklama dışında kitaplar ilgisini çekmedi. yaklaşık 1.60 a denk gelen rafa da ödül mamasını koyuyoruz. odada bir adette kafes bulunmakta, kafes dediysem kapatmak için değil kendisi paylaşmak istemediği oyuncaklarını saklasın diye, yavruyken aldığımız altıgen çitten kafes yaptık köşede duruyor. neyse esas konumuza dönelim. bu ırk köpekler evde uzun süreli yalnız bırakılmamalı kuralını sahiplenmeden çok önce okuduk ve bizimle geçirdiği süre boyunca evde 1-2 saatten uzun hiç yalnız bırakmadık. yine böyle bir akşam üstü eve geldiğimizde bir de ne görelim! kafes kütüphanenin önüne çekilmiş. kafesin (yaklaşık 80 cm) üstüne erişebilmek için yatak da kafesin yanına çekilmiş. kafesin üstüne destek amaçlı bir kaç peluş oyuncak arkadaş yerleştirilmiş ve sonuç olarak ödül maması kutusuna erişilmiş. neyse ki oğlumuz kendisini çatlatmadan 2-3 ödül kemiği sonunda biz evdeydik.
    neye sahip olduğunuzu ya da olacağınızı iyi bilin ve kendisini asla küçümsemeyin.
  • "edinmek" isteyenlerin yaklaşık olarak 3-8bin tl karşılığı edinebileceği köpek cinsi. google'dan çok rahat bulabilirler. ha yok hem cins olsun hem bedava olsun çünkü hayvan alım satımına karşıyımcılar pek gerçekçi değiller haberleri olsun.
  • sevgi dolu hayvanlardır. en azından benimkinden yola çıkarak söylemeliyim ki, eğer safkan ise hiç tüy dökmezler. evde bakımı çok kolaydır. daha önce köpek beslemediyseniz ideal. tuvaletini kolay öğrenirler. şuan evde pede alıştırdım. 1 hafta içinde öğrendi. ilk başlarda ufak olduğu içinde kaçırdığı oluyordu çişini fakat şimdi çok rahatız bu konuda. aşıları bittiği için dışarıya alıştıracağım. o zaman nasıl olur bilmiyorum. kucakta durmayı çok seviyorlar. sürekli sizle temas halinde olmak isterler. kardeşim ufak onunla arası çok iyi, çocuk görünce deliriyor. çocuk gibi oyuncaklarını alsın vermedikleri, yanına almadıkları zaman ağlamaları vardır:) havlamasıda çok nadirdir.

ama petshop lardan almayın. illa alacaksanız iyicene araştırıp alın. benimki en ufak boydan ve 2 aylıkken ne kadar büyüklükte olduğunu biliyordum. petshopta maltese denk geldim ve merakımdan sordum. bana 2 aylık safkan olduğunu söyledi. 2 aylık dediği kocamandı yani orta boy yada büyük boy olabilirdi. teacup mı diyorum ufak boy mu evet deyip kakalıyorlar. sonrada insanlar alıp bakamayıp sokağa atıyorlar. o yüzden bilinçli hareket edilmesinden yanayım.
  • apartmanda yaşayanlar için en çok önerilen köpek türlerinden biridir. safkan olanlarının fazla tüy dökmediği söylenir. malesef ülkemizde safkan olanını bulmak biraz zordur. bu nedenle maltese terrier alırken dikkat etmek gerekir. bunun dışında çok sevimli bir hayvandır. bembeyaz tüylerinden dolayı uzaktan baktığınızda yürüyen pamuğa benzer. genelde insanları çok severler. mesela bir tanıdığımızda var bundan. eve gelen misafirleri kapıda karşılamaya bayılıyor.
  • malta kökenli terrier çeşididir.tüyleri müdahele edilmediği sürece 22 cm kadar uzar.sahiplerine çok sadıktırlar* * *.evde uyumaları gereklidir,aksine dışarda son derece yırtıcı,parçalayıcı,oraya gidelim buraya gidelimci,ay bişey kaçırdım mıcı bir cinstir.ömürleri 18 yıl kadar olup bekçilik konusundaki yetenekleri aşmış hayvanlardır.
  • bizde de var bi tane.

otururken gelip bacaklarımızı tırnaklarıyla tırmalaması olmasa güzel köpek aslında. o tırnak çıkarıp tırmalasını nasıl engelleyecekler bilemedim (köpek benim evde değil)

efsane enerjiye sahip. evde bununla oynasan rahat 3 kilo verirsin ay başına.

ama 1 saatlik hareketten sonra enerjisi biter uykuya geçer.

çok tipsiz aşırı tatlı bir köpek bu ya. özledim yine bak.
hesabın var mı? giriş yap