şükela:  tümü | bugün
 • gectigimiz gece el nusra yamyamlarinin once bomba yuklu bi' aracla giristeki savunmayi yardiklarini daha sonra ise envai cesit bomba, rpg ve uzun namlulu silahla koye saldirdiklarini bildiriyor kaynaklar. koydeki kilise atese verilmis, bati basini 8 olu var diyor. ama suriyeli kaynaklar 25'den fazla olu oldugunu bildiriyor. isin kotusu kontrol halen isbu yamyamlarda.
 • takip ettiğim kadarıyla el kaide bağlantılı örgütler bu köye girdikten sonra, suriye hükümeti biraz da onur meselesine büründürüp köyü geri almak için ciddi, ancak çok dikkatli bir operasyon düzenledi.

  şu an itibarıyla köy tarihi tüm dokusunu bozulmadan koruyor ve %98'i suriye hükümetinin elinde. el kaide unsurları vadi içindeki köyün tepelerinde çok küçük bir alanda sıkıştırılmış durumda ve tümüyle köyden çekilmiş haldeler.

  suriye ordusu köyün içine kalabalık biçimde yerleşmiş durumda. rejim bu köyü onur meselesi haline getirmiş. normal şartlar altında, o küçük jandarma savunması kırıldıktan sonra, işgale uğrayan bir köyü geri almak için belki haftalar, belki aylar sonra (stratejik önemi varsa) bir operasyon düzenlenirdi.

  ancak tarihi önemi nedeniyle baas rejimi bu köye fazlasıyla önem veriyor. köy yıkılmadan, bombalamadan, tarihi yapıya zarar vermeden köyü geri aldılar. bunun için de oldukça ciddi bir gücü köye konuşlandırdılar.
 • şu an çatışmaların hakim olduğu bu topraklarda, daha yakın zamana kadar hıristiyan ve müslümanın nasıl kardeşçe yaşadığını özetleyen bir belgesel var. sanırım bbc tarafından çekilen bu belgeselde, genel olarak aramice konu edilse de, hoşgörünün o toprakların mayasında olduğu görülüyor.

  edit: http://alkislarlayasiyorum.com/…usuldugu-yer-malula
 • akp destekli katillerin katliamlara ve yıkıma devam ettiği 30 bin yıllık bir köydür.

  [http://www.maloula.org/ http://www.maloula.org/]
 • aleviler tabuta hıristiyanlar beyrut'a sloganını şiar edinmiş insanlık için bile tehlikeli olan, sözde müslüman özde selefi sapıklardan oluşan teröristlerce tekrar saldırıya uğramış, yaşayan tarihe ev sahipliği yapan köy.
 • savaştan önce gittiğim ve nedendir bilmem herkes yapıyor diye bir yarığın içinden 400-500 metre yürüdüğüm köydür.
 • suriye ordusu'nun teröristleri temizleyerek tekrardan ele geçirdiği cennet.

  haber
 • belgeselde tanıdığım güzel kasaba. en çarpıcı özelliği aramicenin konuşulduğu,nesillere öğretildiği,canlı tutulduğu tek yer olması.
  5 bin nüfus yarısı hristiyan yarısı müslüman. iki dilli bir yaşam var,birbirine saygılı insanlar köyün güzelliğine güzellik katıyor.

  https://www.izlesene.com/…uldugu-yer-malula/8815962

  2011 de başlayan iç savaş sonrası bir dönem el nusranın eline geçti ancak suriye devleti tekrar aldı burayı. şimdi ne haldedir bilmiyorum ama şu kısa belgeseldeki güzelim köyü koruyamayan bir insanlığı ancak ölüm paklar.
 • 2010 yılında ziyaret ettiğim mardine benzeyen çok faklı bir havası olan kilise ile caminin yan yana olduğu suriye'de bulunan aramice konuşulan köydür.haberlede köyün şimdiki halini görünce gözlerim doldu.