şükela:  tümü | bugün
 • gebze yüksek teknoloji enstitüsündede olan bölüm...(bkz: gyte)
 • anadolu üniversitesinde, eski seramik mühendisliğinin adı değiştirilerek açılan bölüm.
 • bu bölümün öğrencileri, diğer birçok bölümde de olduğu gibi, hakkında eğitim aldıkları - araştrma yaptıkları onca şey dal arasından çok azı ve en az ihtisas yaptıklarından iş olanağı bulabilmektedirler. fakat bunun haricinde dünyanın bir çok yerinden iyi üniversitelerden yüksek lisans ve doktora kabulleri almaktadırlar.

  neticede akademik hayat için fazlasıyla olanaklar sunan fakat iş olanağı konusunda metalürji ve malzeme mühendisliğini geçemeyen bir bölümdür kendileri.
 • bitirmesi güç anlaması çok daha bir güç olan bölümdür.

  -okuyomusun
  -evt.malzeme bilimi ve mühendisliğinde
  -aa bak sen nalbur olmak içindemi artık diploma almak gerekiyo
  -@#$%
 • ülkemde de nanoteknoloji araştırmalarının yapılmaya başlanması ile (bkz: bilkent ulusal nanoteknoloji araştırma merkezi) fizik bölümüyle birlikte çıtasını ve öğrenci profilini "bakın biz ne yaptık" larla yükseltmeye çalışacağını düşündüğüm mühendislik dalı
 • türkiye' de bir tek anadolu üniversitesi bünyesinde bulunan mühendisliktir. öğrenim dili ingilizce olması bölümü cazip ve puanını yüksekte tutan bir etmendir.

  yer itibari ile eskişehir anadolu üniversitesinin iki eylül kampüsünde bulunmaktadır. kurdun ürediği, kartalların uçuştuğu, kuzuların ve ineklerin otladığı çayırlık bir mekanda eğitim yerleri mevcut olup diğer mühendisliklere eşlik etmektedirler. anadolu üniversitesi malzeme bilimi ve mühendisliğinin birim sayfasında bulunan bölümün içeriğini anlatan tanım ise şöyledir;

  "malzeme bilimi ve mühendisliği seramik, metal, polimer ve kompozit malzemelerin çalışıldığı disiplinlerarası bir bilim dalı olup fizik, kimya ve biyoloji gibi temel bilimlerin yanı sıra kimya ve makine mühendislikleri ile de güçlü bir ilişkiye sahiptir. malzeme bilimi ve mühendisliği programında önerilmekte olan derslerde mikroyapı-özellik-performans ilişkisi ve kullanım esnasında malzeme davranışını etkileyen faktörler üzerinde özellikle durulmaktadır.

  tasarım çoğu zaman malzemelerin özellikleri tarafından sınırlandırıldığından dolayı malzemeler tüm mühendislik dalları için önem taşımaktadır. malzeme alanındaki gelişmeler yeni tasarım kriterlerini beraberinde getirmekte ve yeni ürünlerin ortaya çıkmasına olanak sağlamaktadır. bundan dolayı mühendislik fakültelerindeki programların çoğunda malzeme bilimi ve mühendisliği ile ilgili en az bir ders bulunmaktadır."
 • nalburluk yüksek okulu tanımı maalesef 1 asır öncesinde kalmıştır. daha önce de belirtildiği gibi bütün mühendislik ve bilim dalları kullanılan malzemelerin niteliğiyle kısıtlandığı için malzeme mühendisleri birçok konuya bulaşabilir. kimi zaman da başka dallardan malzeme mühendisliğine kayılır. ülkemizde hala 'ne malzemesi hele anlat yeğenim' mantığından öteye geçemediğimizden maalesef üniversite sınavlarında giriş puanları kişisel görüşüme göre hak ettiğinin bayağı altında. bir de nanotenoloji zaten kaçınılmaz olarak neredeyse her çalışma alanına bulaştı dolayısıyla nanoteknoloji öğrenmem gerek diye zaten kendinizi kasmayınız, direk kendinizi içinde bulacaksınız. bugün yeni bir malzeme tasarlarken zaten moleküler seviyede düşünmemek/çalışmamak artık demode olmuştur.
 • genel anlamda halk arasında pek bilinmemesiyle birlikte; iç sesim bu mühendislik dalının önümüzdeki yıllarda bir patlama yaşayıp popüler mühendisliklerden biri olacağını söylüyor.

  ayrıca 'a' harfi biraz kalın telaffuz edildiğinde sıkıntı oluşuyor.