şükela:  tümü | bugün
 • bundan daha önemli olduğunu düşündüğüm bir konu var, lütfen itü ve bilgi üniversitesi öğrencilerinin sesine kulak verin:

  itü'de yaşananlar

  bilgi'de yaşananlar
  ---
  ankara mamakta bedelli asker yapan bir grup askerden gelen mesajı sizinle de paylaşmak istiyorum. mesajda verilen isimleri açık yazmak hukuki olarak sorun çıkarabileceği için özel isim kullanmadım. avukat arkadaşlar bilgi verirse, isimleri yazabilirim.

  cimer üzerinden başvuruda bulunmuşlar, başka ne yapılabilir yeşillendirin lütfen.

  gelen mesaj:

  21 aralık - 10 ocak tarihleri arasında bedelli askerlik yapan bir kişinin(meşhur bir firmanın sahibinin oğlu, burada kendisinden torpilli bedelli diye bahsedeceğim) bir albay tarafından açıkça kayrılması olayıdır.

  olaylar:
  1- torpilli bedelli ilk günden itibaren içtimalara katılmamıştır. bu yüzden 400'e yakın asker ankara soğuğunda dışarda saatlerce bekletilmiş zaman zaman cezalandırılmıştır. hatta son zamanlarda iş abartılmış olup askerler ceza alırken torpilli bedelli sivil kıyafeti ve elinde çayla olayı gülerek izlemiştir. (askerlerin çoğu ilk hafta sonunda hastalanmış, yüksek ateşle faaliyetlere katılmak zorunda kalmıştır.)
  2- geldiği günden itibaren tüm askerlerin günlük olarak yapmak zorunda olduğu mıntıka temizliği ve temel askeri eğitimler gibi askerlik faaliyetlerin hiçbirine katılmamıştır.
  3- torpilli bedelli yılbaşı günü akşam saatlerinde albayın siyah renault clio askeri makam aracı ile bölük binasının önünden alınmıştır.
  4- 3 ocak 2020'de hastaneye sevk e gidecek askerlerin arasında adı olmadığı halde (sevke gidecek askerler bir gün önce kışla doktoru tarafından yapılan muayene de belirleniyor) kendisi ve bir arkadaşı revirden sorumlu komutanın yanına gelip ben albaydan yetkiliyim, şimdi gidip sevk alacağım ben de hastaneye çıkacağım demiştir. bunu üzerine hastaneye gitmesi gereken hasta askerler bu kişinin işlerinin halledilmesi için dışarıda sabah soğuğunda saatlerce bekletilmiştir. hastaneye gidecek otobüs torpilli bedelli olmadığı için toplanma alanına gelmemiştir geldiğinde ise otobüste torpilli bedelli ve arkadaşı oturur vaziyettedir (hastaneye gidecek otobüse binmek = zincirlikuyu metrobüs durağında metrobüse binmek)
  5- hastane dönüşü akıllı telefonu ile kışlaya girmek isterken fark edilmiştir telefonu sokmasına izin verilmemesi üzerine nöbetçi askerlere zorluk çıkarmış albayın kartını masaya koymuş şimdi albayı ararım 5 dakika sonra buradan aldırırım telefonu demiştir
  6-diğer tüm askerler mıntıka temizliği yaparken torpilli bedellinin kahvaltısı yasak olduğu halde erbaş gazinosuna getirilmiş olup bir grup asker gazinoyu temizlerken kendisi kahvaltısını yapmıştır.
  7- yine eksik çıkan bir içtima sonrasında kendisini çıkılması yasak olan koğuştan çıkarmak isteyen nöbetçi subaya "son 5 günüm kimse benim canımı sıkmasın ben de kimsenin canını sıkmayayım demiştir".

  edit : normal askerlik yapan askerlerimizle karşılaştırmak zaten saçma, onların yaptığı gerçek askerlik ama burada eleştirilen 3 hafta tatil gibi askerlik olan bedellide bile torpil yaptıran zihniyet.
  diğer askerlerin değerini bilmek ayrı birşey.

  edit2: benim olayla bir alakam yok yukarıda dediğim gibi gelen bir mesajı paylaştım.

  edit3: arkadaşlar lütfen isim sormayın. mesajı iletenler askerlik dönüşü sosyal medyadan açıklama yaparlar.

  edit4: başka yerlerde yapılan torpillerle ilgili çok sayıda mesaj geldi, yazık gerçekten. şu olayda bile torpil yaptırmak, buna izin vermek...
  yazan arkadaşlardan da izin alarak gelen mesajlarda ki torpil olaylarını paylaşacağım.
 • alışılageldik bir rezalet.
  maltepe'de de önceki celpten kalan bir er, tv'lerde stratejik bilmem ne yorumlayan birinin oğluna torpil yapıldığını acikca söyledi.
 • doğru ise alenen bir skandaldır ve milli savunma bakanlığının ivedilikle ilgilenmesi gerekmektedir
 • duygusal sebeplerden gerçeklemiş mevzudur.
 • bedelli askerlikte bile torpil yaptıran boktan insanları göstermiştir. torpil yaptırana bişey demiyorum, bu duruma sebebiyet veren albaya kızıyorum.
 • gerçekse (ki mevcut konjonktürde inanırım) vah bu milletin, vah o silahlı kuvvetlerin hâline.

  ülkenin en düzgün işleyen, en disiplinli kurumu 17 yılda delik deşik edildi, anaokuluna döndü.

  bir tüpçü silahlı kuvvetlerden üstün müdür?

  "askerlik öldü general! sinsi siyasetçilere sırf üniformalı oldukları için asker diyemem"

  (bkz: ruh adam)
 • yazılanlar doğru ise büyük rezalettir. başta albay olmak üzere, yetkisi ve ilgisi olan herkes hakkında soruşturma başlatılmalıdır. tsk'nin yıldan yıla eriyip, iyice içinin boşaltılmasını sadece izleyebiliyoruz.

  hiçbir çözüm bulunamıyor ise normal bedelli 25 bin, torpilli bedelli 40 bin olarak güncellenmesi gerekiyor.
 • torpil ülkenin her kademesine sirayet ettiği için olabilecek skandaldır.

  ulan bari bedelli için torpil yaptırmayın. hepi topu 21 gün askercilik oynuyorsunuz, sanki gabar dağına uzun dönem askerlik için gidiyorsunuz.
 • bedelliler genel olarak torpillidir. "bu benden de torpilli olamaz" kaygısı yersizdir.

  ha, haksızlık mı, evet. yanlış mı evet.

  bana göre bedelli askerlik baştan aşağı haksızlık.
  kimse fukaraya empati kurmaz zaten güzel ülkemde.
 • her dönemde olan durumdur benim dönemde de vardı böyle adamlar ülkenin her yerinde var en azından askerde mıntıkada içtimada hakkını gasp ediyorlar alışmadık mı?
273 entry daha