• mamoığn gibi bir okunuşı vardır. genizden şeabılır.
  • l'etranger'ın ingilizce çevirisinde mom yerine kullanılması tercih edilmiş kelime. ayrıca ünlü örümcek şeklinde (bkz: louise bourgeois) heykeli.
  • en büyük örümcek heykeli olup, "maman" yani anne anlamına gelmektedir. metafor olarak anne gücünü ima edip koruma ve yetiştirmeyi anlatmaktadır. varoluşu simgeleyen heykellerin başında gelir. lakabı spiderwoman/ örümcek kadın'dır, bu isimle bilinir.
  • (bkz: origin)
  • fıransızca anne, ermenice annem anlamına gelen kelime. ayrıca louise bourgeois'ın heykeli imiş.

edit: bi de kürtçe'de ebe anlamına geliyormuş.*
  • fransızcada anne anlamına gelir ama asıl anneyi karşılayan kelime mere'dir. ingilizce üzerinden açıklamaya çalışırsak mere daha çok mother kelimesini karşılarken maman mommy'yi karşılar. tabii ben fransızcanın gündelik kullanımına çok aşina değilim ama bir evladın kendi annesine yönelik kullanacağı bir kelime geliyor bana. "ta maman" (senin annen) gibi bir kullanım benim kulağımı tırmalıyor, pek karşılaşmadım. yukarıda bahsedildiği üzere yabancı kitabındaki kullanımı yanlış hatırlamıyorsam şöyleydi: " aujourd'hui maman est morte. ou peut être hier. je ne sais pas."
  • nam-ı diğer guggenheim spider.
  • hem fransa hem de abd vatandaşı louise bourgeois’nın çelik ve mermerden yaptığı 1999 tarihli , 9 x 8 x 10 metrelik boyutları ile dünyanın en büyük heykellerinden biri sayılan eser; bir örümcek tasviri. eserin ismi ise ‘anne’ kelimesinin fransızcasına benziyor. çünkü ‘maman’ sanatçının annesine bir övgü.

sanatçının çıkış noktası annesini bir örümceğe benzetmesi. bourgeois, 21 yaşındayken kaybettiği annesini bir örümcek gibi zeki buluyor. ayrıca örümceklerin hastalık yayan sinekleri yemesini yardımsever ve korumacı buluyor. tıpkı annesi gibi.

örümcek figürü bourgeois’nın eserlerinde ilk defa görünmüyor. geçmişte de örümcekler üzerinden birçok örnek ile annesini defalarca anlatıyor.
  • (bkz: tokyo ghoul)adlı animenin üçüncü ve dördüncü sezonunda saiko yonebayashi adlı yeni karakterin ken kaneki'ye hitap şeklidir. kulağa çok tatlı gelen bu kelime fransa dilinde anne olarak da kullanılabiliyor.
hesabın var mı? giriş yap