şükela:  tümü | bugün
 • eddie vedder'ın mini operası olarak tanımladıgı sırasıyla alive, once ve footsteps'ten olusan trilogy. mother love bone'un geride kalan üyelerinden stone gossard'ın yaptıgı 5 enstrümental parcadan olusan demo kasedi jack irons vasıtasıyla o sıralar san diego'da ikamet etmekte olan, gece bir benzincide calısıp, gündüzleri ise surf yapıp yazarak cizerek geciren eddie vedder'ın eline gecer. vedder demodaki 3 parcanın üzerine kendi yazdıgı sözleri kaydeder ve geriye gönderir. bu üçlemeye de mamasan adını verir. gerisi ise malum. mamasan trilogy 18 haziran 92'de zurich, isviçre konserinde ilk kez olarak sırasıyla calınmıstır. genelde sarkı sözlerini acıklamaktan kacınan vedder bu sefer bu konserde geleneği bozmustur, şöyle ki;

  "i asked what language they speak here in zurich-and i guess there's many of them. do you understand english when i talk to you? [yes] cause i was gonna tell you a little story. the next three songs - we've never really played them together but they go together. it's all one story and umm - you wanta hear about? i haven't told anybody about this before and i don't want to ruin any interpretations of the songs that you have, you know, but it's about - it's about incest, and it's about murder and you know all those good things - and...ahh if you can picture it in your mind, the third song takes place in a jail cell - so this is our own little mini-opera here."
 • pearl jam'in ten'de once ve alive ile baslamis olan ve ilk defa lost dogs albumunde studyo kaydi yayinlanan footsteps ile tamamlanmis sarkilar uclemesi.
  mamasan = mom + son
  bu uclemedeki sarkilar babasini kaybetmis bir cocugun annesiyle olan iliskisi ve onu bir seri katil olmaya surukleyen olaylar zincirini iceriyor.
  tabii bu mamasan trilogy ismi, unofficial bir isim. fakat bu 3 sarkinin baglantisini eddie de reddetmiyor.
 • iste buyuk amme hizmeti, mamasan uclemesinin orjinal kayitlari! hemen http://www.pearljamlive.com/ adresine giriyoruz, sitenin mukemmeligini bir miktar inceledikten sonra asagidaki menuden extras'i seciyoruz, karsimiza cikan listeden semptember xx, 1990 eddie vedder/stone gossard demoyu indirdigimizde bu muhtesem nostalji yumagini stream olarak rahatca dinleyebiliyoruz. once biraz sok edebilir, demedi demeyin.*
 • "it's about incest; and it's about murder; and you know all those good things. and if you can picture it in your mind, the third song takes place in a jail cell. so this is our own little mini-opera here." - eddie vedder, 6/18/92

  "it was a kind of a sick, disturbed rock opera -- if nietzsche were to write a rock opera..." - jeff ament

  alıntılardan da anlaşılabileceği gibi, mamasan 3 şarkıdan oluşan bir mini operadır. pearl jam'in mini operası. ensest, cinayet, hapishane-idam üçgeninde yol alan mükemmel bir eser, pearl jam'in voltron'udur.

  öncelikle bu üçlemeyi oluşturan şarkılar sırasıyla şöyledir:

  - alive
  - once
  - footsteps

  ilk iki şarkıyı şüphesiz ki duymayan kalmamıştır. footsteps ise aynı albüme (ten) ait bir b-side'dır. ayrıca b-side'ların toplandığı lost dogs albümünde de bulunmaktadır. footsteps, temple of the dog'da bulunan times of trouble ile aynı besteye sahiptir. şarkıları benzetirseniz şaşırmayın.

  bu üçleme aynı zamanda pearl jam'in de başlangıcıdır. en kısa şekilde şöyle anlatabiliriz:
  mother love bone'un dağılmasından sonra stone gossard, jack irons aracılığı ile tanıdığı eddie vedder'a üç adet bestesini gönderir. eddie vedder da bu bestelerin üzerine söz yazıp, kaydedip geri gönderir. alive, aslında dollar short isminde olması planlanan bir şarkıdır. once ise agytian crave isimli bir enstrümental demodur başlarda. footsteps'in hikayesini biliyorsunuz zaten bir önceki paragraftan. eddie ise bu olayları şöyle açıklıyor:

  "jack [ırons] sent me three of their songs. i had them in my head from the night before at work, and i went surfing and had this amazing day. the whole time i was out there surfing, i had this stuff going through my head -- the music -- and the words going at the same time. i put them down on tape and sent it off. i didn't really know what stone [gossard] and jeff [ament] wanted. the music just felt really open to me. then i thought, 'wow, the music is really good; maybe i should have paid more attention. maybe i should have written it down. maybe i should have really listened to it before i sent it off.'

  böyle bir üçlemenin varlığı ilk defa '92 zürih konserinde ortaya çıkmıştır.

  "do you understand english when i talk to you? cuz i was gonna tell you a little story that the next three songs -- we've never really played them together, but they go together. it's all one story, um...do you want to hear about it? i haven't told anybody about this before. i don't want to ruin any interpretations of the songs that you have, you know?" (ingilizce konuştuğumda beni anlayabiliyor musunuz? çünkü bundan sonraki üç şarkıda size küçük bir hikaye anlatacağım. bunları daha önce beraber çalmadık, ama bu şarkılar beraber ilerliyorlar. hepsi bir tek hikayeyi anlatıyorlar. bunu daha önce kimseye anlatmadım biliyor musunuz? şarkıdan çıkarmış olabileceğiniz manayı bozmak istemedim.) daha sonra ise sadece 4-5 konserde arka arkaya çalındı sanırım bu şarkılar.

  üçlemeyle ilgili bilgiler bunlar:

  alive, bütün bu olayların başlangıcıdır. mutlu sayılabilecek bir ailede baba ölür. anne, babayı çaresiz bir şekilde sevmektedir. çocuk büyüdükçe babasına benzer. anne başka birisiyle evlense bile asla kimseyi eski kocası kadar sevemeyecektir. oğlu dışında... çocuğun büyüme çağının sorunlarına bir de babasının ölümü eklenmiştir. bunlarla uğraşırken annesinin kendisine karşı hissettiklerinden habersiz büyür.

  şarkının ikinci kısmında ise çocuğun olan bitenden haberi olur artık. "'oh she walks slowly into a young man's room. i can remember to this very day... the look... the look!"

  sonrasında ise annenin kurşun gibi sözleri gelir. şarkının isminin niye alive olduğunu anlarız:

  is something wrong, she said
  well of course there is
  you're still alive, she said
  oh, and do i deserve to be
  is that the question
  and if so... if so who answers? who answers?

  anne aslında "you're still alive" derken konuştuğu oğlu değildir. o karşısında sevdiği eşini görmektedir. fakat ona oğlu cevap verir bu sözler üzerine: "do i deserve to be?"

  once, alive'da yaşanan olaylardan sonra çocuğun durumunu anlatır. çocuk, başına gelenlerle nasıl başa çıkabileceğini bilemediği için kontrolünü kaybeder (once upon a time i could control myself). bir katil olmuştur artık.

  "i got a backstreet lover on the passenger seat,
  i got my hand in my pocket, so determined, discreet... i pray!"

  kısmından anlaşılabileceği gibi kahramanımız modern bir karındeşen jack olmuş, fahişeleri öldüren bir seri katile dönüşmüştür. sanırım eddie vedder bu durumu "kötü bir hayatla hesaplaşmanın modern yolu." olarak niteliyordu. bu tip bir seri katil olmayı yani.

  footstepsile mamasan üçlemesi hapishanede, idamı beklerken biter. bu şarkıyla ilgili şöyle söylüyor eddie: "that song sounded like sitting in a jail cell. it's about a guy who was tortured as a child, which is the reason behind him turning into a mass murderer."

  i did what i had to do.
  if there was a reason. it was you.

  bu kısımda kime seslendiğini açıklamaya gerek duymuyorum. "i got scratches all over my arms. one for each day since i fell apart." kısmıyla son bir kez vurduktan sonra "footsteps in the hall..." diyerek biter bu mükemmel üçleme. kahramanımızı götürmeye gelmişlerdir artık.

  eddie vedder, rolling stone'a verdiği röportajda bu üçlemenin hikayesini anlattıktan sonra şöyle der: "i'm just glad i became a songwriter."

  katılmamak elde değil.
 • öncelikle uzakdoğuda gelişen ve daha sonra neredeyse tüm dünyadaki kadın muhabbet tellallarına verilen ad.
  (bkz: kuki)