şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mammon, asmodeus'un yalakası ve mephistopheles'in en has elemanı modelinde bir kişidir. mephistonun gölgesinde pek ayrılmasa da asmodeus'un sözünden de çıkmaz, özetle yalakadır.

  tüm bu ezik karakteristiğe rağmen baator'un 3. katına* sahiptir (bir çeşit modere ortamlarda moderatore yavşamak benzeri bir durumun getirisi olsa gerek).

  tip olarak bira göbekli amerikalılara benzer, ancak biraz daha iridir. yalaka olsa da boru değildir, en azından yüzüne küfretmeyin çok çabuk alınıyo.
 • incil'de kötü olarak kabul edilen, zenginlikleri simgeleyen aramice sözcük.
 • the book of mozilla'da internet explorer'a yapılan gönderme
 • --- spoiler ---

  this is constantine. john constantine, asshole.

  --- spoiler ---
 • incilde ismi geçen kalde ya da süryani tanrısı.
 • (bkz: mammon and the archer)

  sevginin, paradan daha önemli olduğunu vurgulayan bir amerikan kısa öyküsü.
 • lidya dilinde şeytan dışkısı yani para anlamına gelir.

  ayrıca yedi büyük günahtan biri olan açgözlülüğü simgeleyen şeytanın oğullarından biridir.

  aramice’de zenginlik anlamına gelen “mamon” sözcüğü, “para” ya da “para kazanma hırsı” demektir. oradan grekçe’ye telaffuzu değişmeden aynı anlamda geçmiş. oradan da batı dillerine küçük değişiklerle yayılmış: ingilizce (money), almanca (mammon), fransızca (monnaie), ispanyolca (moneta) hep aynı kökten.

  aramice konuşan hz. isa’nın dilinde orijinal haliyle (mamon) kullanılmış: “hiç kimse iki efendiye kulluk edemez. ya birinden nefret edip öbürünü sever, ya da birine bağlanıp öbürünü hor görür. siz hem tanrı’ya hem de paraya (mamon) kulluk edemezsiniz!” (matta: 6/24, luka: 12/33-36, 16/13).

  aramice mamon kökünden gelen “menn” sözcüğü kur’an’da aynı manayı çağrıştırır şekilde kullanılır: “ve sizi bulutla gölgeledik, size kudret helvası (menn) ve bıldırcın (selva) gönderdik; “verdiğimiz güzel nimetlerden yiyiniz.” (taha; 80). fraxinus omus ağacının torba şeklinde ve içi sıvı dolu yerine yapılan kesiklerden çıkan kudret helvasının botanikteki ismi de aynı kökten; manna… yiyen kişiye güç ve kudret verdiği için kökün anlamına uygun olarak manna denmiştir.
 • mephistopheles:
  "aydınlatmıyor mu bu tören nedeniyle
  sayın mammon** bu görkemli sarayı?
  bir mutluluktur senin bunu görmen,
  ben seziyorum hırçın konukları, artık." goethe - faust (çev. ismet zeki eyuboğlu)

  "sonra söze başladı:

  çünkü bu zamanın oğulları kendi nesline karşı nurun oğullarından akıllıdır. ve ben size diyorum. haksızlık mammonu ile kendinize dostlar edinin de, o tükendiği zaman, sizi ebedi meskenlere kabul etsinler." james joyce - dubliners (grace*)

  (bkz: walpurgis gecesi/@ibisile)
  (bkz: ploutos/@ibisile)
  (bkz: asmodeus/@ibisile)
 • desktop üzerinden coinlerinizi takip edebileceğiniz mac ve windows versiyonları bulunan uygulama.
  biraz daha geliştirilmeye ihtiyacı olsa da kullanışlı gözüküyor.