*

şükela:  tümü | bugün
 • düşük dozda çekilen meme röntgeni.
  memede doktor muayenesi ile anlaşılmayacak saptanamayacak kadar küçük şişlik,beze,ur gibi gariplikleri tespit eder. meme kanserinde erken teşhisi sağlar..40 yaşını geçen kadınların 2 senede bir çektirmesi gerekmekteymiş...
  (bkz: meme kanseri)
 • mammografi nin türkçede kullanılan şekli ..ne kadar türkçe olduğu tartışılır ..latince olmayan hali (bkz: ne dedim simdi ben)
 • acaip can acıtan bişiymiş..ama bi o kadar da gerekli ve önemli bişiymiş...
 • kadınların hiçbirinin filmi aynı olmadıı gibi,iki gögsün de görüntüsü birbirinin tıpatıp aynısıymış..
 • memedeki olağandışı gelişmeleri saptamaya ve kötü huylu tümörlere erken tanı koymaya yarayan bir yöntemdir...
  şikago memoryıl hastahanesının yaptıgı araştırmalara göre dünyadaki 14 kadından birinin meme kanseri olduğunu ve bunların da üçte birinin bu hastalıktan öldüğünü düşünürsek erken tanının önemi daha iyi anlaşılmaktadır..
  bu yöntem memenin doğrudan x ışınları ile incelenmesidir... inceleme için hasta mammograf denilen özünde bir çeşit röntgen olan aletin önüne oturtulur...meme x ışınına duyarlı bir levha üzerine yerleştirilerek sıkıştırılır...bu sıkıştırma hareketinde bedensel aci reaksıyonu olmamakla beraber memeye operatör tarafından sert davranılmaz..zaten gayet ve doğal yumuşaklığı olan meme nazikce tabla üzerine alttan kavranarak ve uçları ile hafif oynanarak hasta içinde olay zevkli bir hale getirilerek görüntüleme işlemi için hazırlık yapılır...
  artık çekim için hazır olan her iki göğüstende ayrı ayrı açılar değiştirilerek filmler alınır...mammografi cihazları diğer röntgen cihazlarından daha farklı şekilde tasarlanmışlardır ve x ışınlarının zararlı etkileri en aza indirgenmiştir...mammografi yağ içeriği fazla olan memelerde daha iyi sonuç verir...emzirmemiş genç bayanlarda, emzirme döneminde ve gebelikte yağ oranı azaldığı için küçük kitlelerin ayırt edilmesi güçleşmekte ve tanı koymada güçlük çekilmektedir..
 • 40 yaşın altında yapılmaması gereken radyolojik tanı yöntemi.
 • aynı zamanda, tümör gözle görülür ve elle tutulur büyüklükte olduğu halde, sonuç olarak temiz tanısı verme olasılığı da gerçekte yaşanmış olan tanı yöntemi. (hatta gerçekliği ispat etmek açısından: bir sonraki adımda biyopsi ile kötü huylu tümör olduğu da anlaşılmıştır.)
 • 40 yaşın altında yapılmaması değil,
  40 yaşa kadar doktor tarafından gerek duyulmadıkça yapılmayabilinen yöntem.

  nitekim ailede meme kanseri varsa ve sizin memenizde
  çok dokulu, bu işe müsait bir memeyse ve de doktorunuz isterse
  20 yaşında da yaptırmalısınız, 30 da.

  en kapsamlı tarama yöntemi hala.
 • amerika'da ücretsiz olarak seyyar bir şekilde yaptırılabilen tıbbi işlem.

  http://www.4webmarketing.biz/images/scam.jpg
 • bütün kadınlara müjdelemek isterim ki mamografi çok da uzak olmayan bir gelecekte son derece sıkıntısız bir işleme dönüşebilir:

  http://jp.hamamatsu.com/…on/pdf/scientific_0908.pdf

  özetle hasta, özel bir masaya yüzüstü yatarak memesini ılık su dolu bir oyuğa yerleştiriliyor.
hesabın var mı? giriş yap