şükela:  tümü | bugün soru sor
 • manzarasi muhtesemdir. tabi zamaninda bu kaleyi oraya yapmalarinin sebebi raki-balik degil, acik bir gunde kibris'a kadar olan alandaki tum deniz trafiginin gorulebilir olmasindandir.
  (bkz: mamur)
 • geçici unesco dünya kültür mirası listesine alınmıştır.
 • cahil ve görgüsüz islamcıların ağzına sıçtığı dünya mirası.
  mersin valiliği'ne restorasyon yaptırırsan kalenin burçlarına beyaz mermer koyar tabii. mermerden, yüksek minareden, söveden başka bir şey bilmeyen azgelişmiş dinci kafasıyla dünya mirası tabii ki ters mıknatıslanma yapacaktı.
  allah da belanızı versin, ülkenin geldiği hale bak.

  http://www.radikal.com.tr/…on_rezaleti_daha-1210809

  "restorasyon ülkemizde maalesef yenileme olarak algılanıyor. işte anamur mamure kalesi restorasyon rezaletine yeni bir örnek.
  haber: ömer erbil - omer.erbil@radikal.com.tr / arşivi
  facebook'ta paylaş
  radikal - anamur mamure kalesi 2012 yılında unesco dünya mirası geçici listesine girmeyi başarmıştı. geçmişi 3. yüzyıl'a kadar dayanan 39 kuleli tarihi kale listeye alınınca restorasyon başlatıldı. mersin valiliği’nce yürütülen restorasyon 'keşke yapılmasaydı' denilecek hale geldi. çimento kullanılarak yürütülen restorasyon görenleri hayrete düşürüyor. günümüz çimentosuyla yapılan restorasyon kalenin orijinal dokusunu bozdu.

  yüzölçümü 23 bin 500 metrekare olan kale, anadolu selçuklu sultanı aleaddin keykubat tarafından 1221’de fethedilirken çok yıprandı. daha sonra kale yeniden yapıldı. 1300’lü yılların başında karamanoğlu mehmet bey tarafından kale kuşatma yoluyla alınınca yine büyük zarar gördü. mehmet bey kaleyi mamur (yeniden imar) edince de adını 'mamuriye' koydu. o tarihten sonra da osmanlı döneminde kale birkaç kez onarım gördü.

  restorasyonu yürüten firma harcın içindeki oranların koruma kurulu tarafından onaylandığını açıklıyor. hatta izolasyon maddesi olarak da kaktüs bitkisini kaynatarak elde ettikleri bir tutkaldan faydalandıklarını belirtiyor.

  3 yıl süreceği belirtilen restorasyon için derhal bilimsel bir heyet hazırlanıp restorasyonun bir an önce denetlenmesi gerekir. lakin restorasyon bu şekilde sürdürülecek olursa mamure kalesi’nin unesco dünya mirası listesine girmesi mümkün değil.

  dünya mirası geçici listesi'ne tarihi kalenin alınması için uğraş veren türkiye genç işadamları derneği başkanı ali yücelen de restorasyona isyan etti. yücelen, ‘burçlara beyaz mermer koymuşlar, çimento ile duvarları sıvamışlar. eski hali bile daha güzeldi’ şeklinde tepki gösteriyor."
 • anamur'un 7 km doğusunda, deniz kenarında, anadolu'daki en iyi korunmuş kalelerden biridir. milattan önce 3. yüzyılda romalılar tarafından ele geçirildikten sonra yeniden inşa edilmiştir. karamanoğlu ibrahim bey tarafından restore edildikten sonra mamure adını almıştır.
 • mersin'in anamur ve bozyazı ilçeleri arasında yer alan tarihi(?) kale.

  yıllardır restorasyonda olduğu için kalenin içine girmek yasak, ancak etrafını dolaşabiliyorsunuz. henüz restore görmeyen yerlere girmek ve eski surlara çıkmak serbest. kalenin etrafında yamulmuyorsam tatlı sudan bir çember var ve içinde de bir sürü su kamplumbağası var, çok güzel. şurada.

  neyse, restorasyon konusuna geleyim. belki ben restorasyondan anlamıyorum ama, restore ediyoruz deyip yeni kale yapacaksak hiç yapmayalım daha iyi.

  aşağıda, kalenin restore olan kısımları ile olmayanlarını karşılaştırabileceğiniz birkaç fotoğraf da yüklüyorum. zaten yukarıdaki entryler de restorasyon sırasında kalenin tarihi dokusunun nasıl katledildiğini anlatıyor ama, korkarım şile'de görülen sünger bob anıtı kadar gündeme gelememiş.

  henüz restore edilmemiş surlar
  restorasyon görmemiş iç kısım bu fotoğrafta arka tarafta restore edilen surlar ve burç görülebilir.

  restorasyonu biten burç
  restore edilmiş surların dış kısmındaki sıvalar

  elhamdülillah, yepyeni bir kalemiz olmuş.

  henüz restore olmayan burçların üzerinden restorasyonun tamamlandığı kale içi de gözüküyordu. malesef o an ekşi'de paylaşırım diye düşünmüyordum ve iç tarafın resmini çekmedim. ama surlara çıkan merdivenler yemin ediyorum kale yapıldığında bile bu kadar yeni durmuyordur. adamlar yeniden merdiven döşemişler resmen...
  merdivenin taşları şu fotoğraftaki beyaz taşlarla aynıydı.

  bonus:
  bu da benim gibi imla takıntısı olan ruh hastalarına gelsin.
  kalenin hemen karşısındaki bir yazı

  not: yetkililer veya bu işin uzmanları mutlaka daha iyisini bilirler. belki tarihi yapıya birebir uyularak restore edilmiştir, gg olmasın. ama ben restore adı altında resmen bu yapıların yeniden inşa edilmesine karşıyım.
 • unesco dünya mirası geçici listesi’ne girmiş roma döneminden kalan önemli bir yapı olmasına karşın, restorasyon çalışmaları sırasında pvc pencere ve mermer kullanılması tepki çeken tarihi yapı.

  http://www.hurriyet.com.tr/…ye-pvc-pencere-40960629