• 13.yüzyılın başlarında çaka bey'in kardeşi tonyukuk kaptan komutasında 3 kadırga dolusu türkmen cebelitarık'ı geçerek irlanda denizi'nde korunaklı yapısını beğendikleri man adası'na çıkarlar ve bir koloni kurarlar. ardından gelen moğol istilası, anadolu selçuklu devleti'ni yıktığından zaman içinde bu koloni ile irtibat kesilir. bu küçük türkmen kolonisi yüzyıllarca kah irlandalıların kah ingilizlerin baskısı altında inim inim inler ancak türkmenliklerinden ödün vermez. nihayet adam gibi bir lider yüzyıllar sonra bu bir avuç türkmene yardım elini uzatır ve aile efradı ile beraber maaşlarından arttırdıkları 3-5 kuruşu göndererek adadaki türkmen varlığının devam etmesini sağlar.
  • türküsü bile vardır:

adasına girdim dekont elinde
    swift'in kordonu ince belinde
    belinde a-man, a-man

kaşları ke-man, ke-man,
    sıtkı'sı ayan...
  • dünyada man,
    ahirette iman.
  • 2.dünya savaşında da adı geçen türkmenler. alman hava kuvvetleri britanya'yı bombalarken bir luftwaffe komutanı "führerim neden man adasını bombalamıyoruz?" diye sormuş, führer de derin bir iç çektikten sonra "eğer orayı bombalarsak tüm türkmenleri öldürmemiz gerekir, aksi takdirde bir tanesi dahi hayatta kalırsa yeni bir yaşam alanı kurup bunun intikamını bizden alır" demiştir.
  • para taşıyan tırları karadan yürütmeleriyle ünlüdürler.

hatta tırları bile yürütmüşlerdir.
  • bono'nun üçüncü kuşaktan dedesi de man adası türkmenidir.
  • civar bey önderliğinde bir grup türkmenin, te amerika falan yok yani, kadırgalarıyla dünyanın yuvarlak olduğunu ispat etmeye çalışırken ufak bir rota hatası yaparak ingiltere'nin solundaki adaya uğrayıp yurt edinmesiyle oraya yerleşmiş soydaşlar.

rivayet odur ki, 12 kişilik bu yiğitlerle 2000 kişilik ingiltere garnizonu+ada sakini arasındaki döğüşler pek kanlı ve çetin geçer. türkmen taarruzuna dayanamayan earl aethel rewullgr bir antlaşma önerir. antlaşmaya göre ingilizler (o zamanki adlarıyle angllar) bu 12 kişiye yerleşke vermeyi kabul eder. civar bey'e ise garnizon içinde bir konut vereceklerdir. daha sonra anlaşmadan caymak isteyen earl, kale içinde bir ayı postu kadar yer verebileceğini söyler. postu alıp dilediği yere serip orada yaşamasına izin verilecektir.

az malın gözü olmayan civar bey ise postu lime halinde upuzun bir ipe çevirtip tüm adayı alır. bu us oyunundan da yenilen angllar mecburen adadaki garnizonu dağıtıp evlerine dönerler. adaya ise uzun zaman lost island deseler de, bu yiğitlik ve akıldan etkilendikleri türkmen beyine hürmeten "isle of man" demeyi daha evla görmüşlerdir. bilindiği gibi "man" ingilizcede adam demektir civar ben adamdır.

şu anda orada, bir zamanlar yönetici sınıfından olan 12 türkmen idarecisinin süper çıkmasıyla dinini ve dilini unutmayan 25 bin türkmen yaşamaktadır. soydaşlarımıza sahip çıkalım!!

ediı: krokilller in uyarısı ile bayrağı açıklamayı unuttuğumu fark ettim. yapılan kanlı döğüşlerden sonra kan gölüne dönen meydanda civar beyin bacaklarının yansıması görülür. buna tarih boyunca 3 bacaklı tuğ denmiştir. öhm, üçüncü bacağı da anladınız sayıyorum.
  • man kelimesi malum farsçadan gelme. adam demek. bu türkmen atalarımız selçuklu döneminde iran'da farslarla savaşmış, yiğit mert yani adam gibi adam oldukları için kendilerine "adam gibi türkmen" anlamında man türkmenleri denmiş.
hesabın var mı? giriş yap