şükela:  tümü | bugün
  • 1964 yilinda aldus books limited tarafindan londra'da yayimlanan, carl gustav jung denetiminde jung, marie-louise von franz, joseph lewis henderson, aniela jaffé ve jolande jacobi tarafindan yazilan kitap.

bbc'nin talebiyle jung'a gidip kendisiyle televizyonda yayimlanmak üzere bir görüsme yapan john freeman, daha sonra bu görüsmeyi izleyen aldus books yöneticisi wolfgang foges'in talebiyle jung'a genis halk kitlelerinin anlayabilecegi bir kitap üzerinde calisma teklifini götürür. buna cok sicak bakan jung, ekibini toplar ve psikologlari degil toplumu hedef alan söz konusu yapiti hazirlar.
    temelde sembollerin ruhsal ve toplumsal özellikleri üzerinde yükselir ve ilkel insanin ruhsal yalinligina, duruluguna yönelim olarak tanimlanabilecek bir egilimle yazilmistir bu kitap. insanlarin zorlanmadan anlayabilmeleri icin yazilmis olusu ve bu noktadaki büyük basarisi ile deger kazanmistir.

yapiti ile yasamini ayni ay icinde tamamlayan jung'un mesalesini chris stevens devralmis, her firsatta da göndermelerle bu yapiti bize animsatmistir.

43 yillik bir gecikmeyle ali nahit babaoglu tarafindan hakki ile cevrilerek dilimize kazandirilmis ve okuyan us tarafindan yayimlanmistir. fiyati gayet tuzlu, ama bir kenara para ayirip alin derim.
  • bu kitap, okuduğumu şeyler'in 3. programında küçük bir değerlendirmeye tabi olmuştur, evet.

programı dinlemek için:
    http://muharrir.blogspot.com/…o-kadar-guzel-ki.html

indirmek için:
    http://www.fileserve.com/file/8fkxxst
  • mutlaka okumalısınız diyebileceğim bir kitap değil.

kitapta kayda değer dipnotlar var. ancak vereceğiniz zaman ve kar ilişkisine bakınca ben çok da memnun kalmadım. açıkçası ben junk abiyi ali şeriati sayesinde okumaya karar verdim. ama oldukça yanlış bir kitapla işe girişmişim. kitap 4 bölümden oluşuyor ve bunlardan sadece 1. bölüm "bilinçdışına yaklaşım" jung tarafından dillendirilmiş. ha elbette diğer bölümlerde jungçı psikoloji ekseninde.

dediğim gibi zamanınız varsa güzel dipnotlar olan bir eser ama beklentiyi siz gene de minimumda tutun.