şükela:  tümü | bugün
 • bir askeri tabir. herhangi bir çatışmada bir askerin herhangi bir nedenle yerde hareketsiz kaldığını ifade eder. en muhtemel sebebi yaralanmış olmasıdır. genelde sniperlar bir elemanı karın boşluğundan falan vururlar. millet telsizden falan bağırır "man down, man down" sonra birileri yardım etmek isteyıp kafasını çıkardıkça sniper saydırır mermileri. man down olur size men down. inleyen askerler yardım için feryat eder ama kimse kafayı kaldıramaz. feci bir durumdur. neymiş? savaş hoş bir şey değilmiş. sevişmek en iyisiymiş.

  ha eğer abd gibi taşaklı bir ordu mensubu iseniz, ki zaten man down demek için bir anglo-sakson orduda olmak icap eder, bu sözden sonra telsizin ucundaki hava kuvvetleri iki saldırı bir taşıma helikopteri yollayıp sniper'ın saklandığı bina ve 50 metre çapındaki tüm çevre birimleri mermi manyağı yapar. down olan elemanları toplayıp sahra hastanesine götürür. ya da filmlerde öyle oluyor. ama hiç olmazsa daha iyi değil mi?
 • unreal tournamentta olen adamlarin kullandigi repliktir. ancak olen bir adamin nasil hala telsiz mesaji atabildigi ise apayri bir sorundur**.
 • tam karşılığı chicken translate eder isek "adam düştü", "asker aşşaa" vb gibi olan, fakat elbet türk askeri jargonunda da bir karşılığı olan bir terimdir...
  gerçi pek bilmek istediğimiz ya da rapor etmek isteyebileceğimiz bir durum olmamasıyla beraber bakış açımız açısından ya da biz düşen adamı rapor etmeyip onunla vakit kaybetmeden düşürenin mi işini bitiriyoruz direk bilemiyorum tabii...
 • queensryche'in 2009 cikisli concept albumu american soldier'in, ilk izlenimlere gore, en iyi degilse de, en catchy sarkisi; gumbur gumbur bir giris, gurul gurul akan bir altyapi ve nihayet hem sozleri hem de vokal melodileri ile olaganustu bir nakarat... bu sarkiya konu olan hikayeyi ise soyle anlatmis geoff "the author" tate:

  “there’s a story i was told, a solider came back from the vietname era / conflict. he described being really unconfortable with staying in one place. so he packed up everything he had in a car, and spent several years just driving… drove, 12 hours a day, until he ran out of gas ….”

  ...ve soyle dokmus bu hikayeyi sozlere:

  hey, i'm okay.
  another day, another nightmare begins.
  and the sound that i hear
  is the relentless firing in my head.

  shifting gear in the driver's seat as
  the finger of god signals me
  and this concrete bloodline carries me.
  never thought i'd bring the war back home.

  i'm a number; i'm a casualty of war
  for a cause i never had the chance,
  didn't understand the score.
  they told me that i'd be okay,
  assume civilian life, live day to day.
  but when i think about it my hands still shake,
  and i know what i am . . .
  man down!

  i'm in overdrive, barely alive!
  as long as i keep moving, i'm all right.
  was that a muzzle flash from my past
  or just my mind misfiring?

  with one eye in mirror i see
  the cavalry of god coming up on me.
  bumper to bumper, traveling fast,
  waving satan over . . .

  i'm a number; i'm a casualty of war,
  for a cause i never had the chance,
  never understood the score.
  they told me that i'd be okay,
  assume civilian life, live day to day.
  but when i think about it my hands still shake,
  and i know what i am . . .
  man down!
 • loud isimli albumun en cok one cikanlarindan olup, populer kulture maruz birakan bir rihanna hediyesi.
 • insanı gırtlak spazmına iten rihanna parçası. herhangi bir ingilizce parçayı kendinize göre seslendirmeye çalıştığınızda şarkıcısına göre ayak uydurabilirsiniz. ama rihanna bu parçasıyla ben de dahil bir çok insanı krizlere sokacak sanırım. olmuyor arkadaşım çabala çabala bir yere kadar. o kelimelere o koordineyle dilimi döndüremedim gitti. ayrıyetten şarkının ne kadar özel ve güzel bir parça olduğunun da bu entry dahilinde ayrıca dile getirilmesini pek uygun karşılamıyorum. söz konusu albümünde* kesinlikle en çıban şarkısıdır bu. ben farklıyım diye bağırır.
 • rihanna'nın içine sean paul kaçmış bir şekilde söylediği güzel şarkı. ayrıca 'oh why, oh why' kısımları bu şarkıyı başka kimse söyleyemesin diye eklenmiş diyorlar..
 • bir haftadır dinliyorum bir yıl daha dinleyebilirmişim hissi uyandırıyor bende, rihanna olmak isteten şarkı. rum ba ba ba bam rum ba ba ba bam diyorum.
 • rihanna'nın içine rus işi winnie the pooh kaçmış bu şarkıda..tabi orijinal adıyla söyleyecek olursak vinni pux geliyor rihanna'nın ilham kaynağı..güzel şarkı bu arada

  http://www.youtube.com/watch?v=m1ltthtyur8
 • son günlerde metro fm 'de sıkça duyduğum reggae tadındaki askeri terimi içinde barındıran rihanna şarkısı şarkı loud albümünden çıkmıştır hatun kişinin o ayrı adeta eşref-i mahluk tur kendisi o apayrı..!