şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---

  niels arden oplev adli danimarkali yonetmen tarafindan beyazperdeye aktarilmis stieg larsson romani.noomi rapace ve michael nyqvist basrolleri paylasiyor.
  her roman adaptasyonunda oldugu gibi okuyucusunu tatmin etmeyecege benzeyen bu filmde sik sik apple notebook ekrani izlemekte , filme romanin sigdirilmasi adina hizli gecisler ve anlati bolluguna maruz kalmakta , gerim gerim gerilmekte , diken ustunde oturmakta , merak etmekte ve ettirilmekteyiz.

  bu tarz bir filmi isvecce seyretmek filmin ilgincligini tabii ki arttiriyor. belki de abd aksanli birkac tanidik aktor ayni kurguyu onumuze serse filme bakis acimiz daha assagilardan olacak ..

  --- spoiler ---
 • klasik iskandinav sinemasinin kaliplariyla aciklanamayacak olan, bir nevi hollywood-iskandinav kirmasi bir film bu. cok leziz ama.
 • 2009 yılında sinema uyarlaması yapılmış roman. 152 dakikalık süresiyle nispeten uzun bir yapım olmuş.

  http://www.imdb.com/title/tt1132620/
 • sonunda çok yakında pegasus yayınları tarafından türkçesi yayınlanacak olan, milenyum serisi'nin ilki olan stieg larsson kitabı.
 • niels arden oplev'in yönetmenliğinde çekilmiş aynı isimli kitaptan uyarlama film. ama göründüğü kadarıyla kitaptan çok şey kaybetmiş, neredeyse 600 sayfayı bulan kitaptaki her ayrıntıyı vermesi beklenemez elbette ama çok temel bazı şeyleri kaybettiği açık. üstelik pek çok, ayrıntı denemeyecek kadar belirleyici nokta da değiştirilmiş. kitabın çok hızlandırılmış, yüzeysel kalmış ve kısmen de değiştirilmiş bir versiyonu olmasına rağmen, -noomi rapace'nin lisbeth salander için oldukça yaşlı görünmesi dışında- başarılı oyunculuklar filmi daha keyifle izlenir hale getirmiş.
 • --- spoiler ---

  film, asıl mevzuya girmeden önce ana karakterlerin içerisinde bulunduğu psikolojiyi gözümüze sokmaktadır, lisbeth karakterinin yaşadığı tecavüz olayı ve sonrasında kadınlara yönelmesi, mikael karakterinin aldığı hapis cezası sonrası dergiden atılma girişileri gibi. kanımca filmi güzel yapan faktörlerden biridir bu.

  --- spoiler ---
 • artık türkçesi de bulunan kitap. 7 kasım'da pegasus yayınları tarafından tüyap kitap fuarında ejderha dövmeli kız adıyla satışa sunuldu. çevirisi ali arda tarafından isveççeden yapıldı.
 • okuduğum 200 sayfa itibariyle bende şahane bir izlenim bırakmış, adeta 3 ayrı kitabı bitirmiş kadar doyurmuş eserdir. okumayı bırakıp kafamı kaldırdığımda gece 3'ü gösteriyordu saatler. devam mı edeyim? uyuyayım mı? diye bile düşünmedim okumaya devam edecektim ancak o uykulu halle kitaptan yeterince tat almam, detayları kaçırırım diye bıraktım. şimdi akşam olmasını ve kitapla baş başa kalmayı iple çekiyorum. hiç tereddütsüz tavsiye edilir hatta okuma zevkiniz kaçmasın diye spoiler bile yazmadım o kadar süperim.
 • isveç'te yaşayan kadınların maruz kaldıkları cinsel saldırılara kitabın dört ana bölüm başlığında dikkat çekilmiş stieg larsson kitabıdır.

  --- spoiler ---
  kısım 1
  isveç'te kadınların yüzde 18'i hayatında bir kez bir erkek tarafından tehdit edilmiştir.

  kısım 2
  isveç'teki kadınların yüzde 46'sı bir erkek tarafından darp ediliyor.

  kısım 3
  isveç’te kadınların yüzde 13’ü ağır cinsel şiddete maruz kalıyor.

  kısım 4
  isveç’te cinsel şiddete maruz kalan kadınların yüzde 92’si en son yaşadıkları cinsel şiddeti polise bildirmediklerini belirtiyorlar.
  --- spoiler ---