şükela:  tümü | bugün
  • manavgat'ta koruma bölgesinde bulunan tabelayla işaretli caretta caretta yuvaları ve yumurta gömdükleri alanları, bir grup maganda tarafından cip ve atv araçları ile bozulup tahrip edilmiş. yumurtalar ciddi zarar görmüş ve birçoğu maalesef ki kırılmış.

    manavgat'ta caretta caretta katliamı

    kimseye zararı olmayan doğa için olabildiğince önemli bir canlının üreme alanını, yuvasını, yumurtalarını sakladığı gömü alanlarını ezmek, bozmak, basım bir vahşettir nasıl bir caniliktir, ne biçim bir cinayettir! kimseye zararı olmayan yumurtadan çıkar çıkmaz denize giden bir daha da görmediği hayvana neden zarar verir insan denen aşağılık mahluk! anlamakta cidden güçlük çekiyorum.

    bu hayvanlar neredeyse ülkemizin bazı bölgelerinin sembolü oldular. doğa turizmi olarak bile sunulabilinecek kadar harika bir süreç var. hayvanları strese sokmadan tedirgin etmeden, gözlemlenebilir, fotoğraflanabilir ve bu doğa şenliğine şahitlik edilebilecekken.. canice, gaddarca yuvaları bozup içerisinde bir canın olduğunu umursamayarak ezip talan etmek... ne desem boş! umarım o hayvanlara zarar verenlerin de evleri yerle yeksan olur.
  • o magandaları bulup, o yumurtalar tek tek makatlarına yerleştirip, oradan kaplumbağa yavrularının olgunlaşmasını sağlamak lazım. başka şekilde anlamazlar çünkü.