şükela:  tümü | bugün
11 entry daha
  • bazı nedenlerden dolayı kendini yönetemeyecek durumda olan ülkelerin, kendi kendini idare edecek duruma gelene kadar başka ülkelerin üzerinde yönetim oluşturma durumuna manda adı verilir.

kendisini koruyamayak konumda olan ülkelerin kendisine bir koruyucu ülke bulmasına himaye adı verilir.

şimdi ben bu başlığı hortlattım çünkü günümüzde bu kavramlar da değişti.

manda bir ülkenin yönetimi ya da idari işlerinin başka devletlerin eline verilmesi ve o devletlerin iç işlerine karışma yetkilerine sahip olmasıydı. şimdi ülkemizi değerlendirdiğimizde iç işlerimizde bağımsız mıyız? hangi güç tarafından yönetildiğimizi bile bilmiyoruz. abd mi rusya mı ingiltere mi alman ya mı? yerine göre hizmet veriyoruz resmen.

himaye güçlü olan devletlerin siyasi ve sosyal açıdan kendini koruyamayacak durumda olan ülkeleri kanatları altına alıp kendi çıkarları dahilinde diğer ülkelerin sömürgesi olmaktan kurtarmasıydı. şimdi ülkemizi değerlendirdiğimizde biz kimin kanatları altındayız? başkalarını beni rahatsız ettiği kadar etmeyebilir ama ben gerçekten şu ifadeden tiksiniyorum; !!!
    ben 2013-2014 eğitim yılında anayasa 2014-2015 de idare dersi aldım. bundan dolayı görmüş olduğumuz ders içerikleri çok farklıydı. şimdi yapılan değişiklikleri kabullenmekte o kadar zorlanıyorum ki. resmen devletin her kurumunu, kuruluşunu, vakfını, derneğini cumhurbaşkanlığı himayesine aldılar. herşeyi ve herkesi cumhurbaşkanlığı himayesine aldılar.
    cumhurbaşkanlığı himayesinde!!!!
    peki cumhurbaşkanlığı kimin himayesinde?

şimdi benim teorik olarak fikrim hür vicdanım hür. ama uygulamada ben manda ve himaye altındayım!