şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: metonya)
 • rusya ,
  hem yakın,hem tanışıyoruz yıllardır,epeyce bir hayran kitlesi de oluştu zaten
 • 27 mayıs 1960 tarihinde yapılan ve türkiye cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askeri darbe ile a.b.d. mandası olmuşuz zaten
  bu da dipnot
  türkler daima abd'yle işbirliği istediler. amerikalıları ben de seviyorum ve öyle davranıyorum" diyerek söze girdi. belli ki canı sıkkındı. maaşların ödenmesine 3 gün kalmıştı ve hazinede para yoktu. "önceki yönetim, cuntayı (warren " ülke" yazmış ve yanına soru işareti koymuş) felaket bir mali kargaşa içinde bıraktı" diye anlatmaya başladı ve devam etti: "maliye bakan yardımcısına hazinede kaç para olduğunu sordum. 'maaşlar ve diğer ödemeler için 180 milyon lira gerekiyor ama 23 milyon var' dedi. ilk maaşları ödemenin ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yok. abd, türkiye'ye yaptığı olağan ödemesini, 1 haziran'dan önce yapıp destek olabilir mi?" warren "cuntanın ve geçiçi hükümetin ilk maaş çeklerini ödemesinin ne kadar önemli olduğunu anlıyorum. ama bazı şeylerin açıklığa kavuşması gerekiyor" diye yanıtladı. çünkü, mali yardımı konuşmadan önce washington'un yeni yönetimi tanımasını beklemek gerektiğini düşünüyordu. gürsel canı sıkkın "anlıyorum" deyince, warren, görevinin sorun yaratmak değil, çözüme yardımcı olmak olduğunu vurguladı ve "önceki hükümetin ne zaman ihtiyacı olsa hazırdım. beni görmek isterseniz her zaman hazırım. samimi bir görüşmeye çağırdığınız için teşekkür ederim" deyip ayağa kalktı. gürsel de "ben de, sadece geldiğiniz için değil, akılcı tavsiyeleriniz için de teşekkür ederim. söylediklerinizi aklımızda tutacağımızdan emin olabilirsiniz" diyerek büyükelçinin elini sıktı. mesajın altındaki notta ise "abd'nin türk hükümetine fonlardan avans verdiği" yazıyor ama miktarı belirtilmiyor.

  kaynak: http://www.haber3.com/…si-250430h.htm#ixzz3pn9bnxho
 • (bkz: mandadan sonra tecavüz edenin ırkı değişir)
  (bkz: mandadan sonra öldürenin ırkı değişir)
  (bkz: mandadan sonra küfredenin ırkı değişir)
  tanım: 16 yaşındaki berkecan'ın iremsu'yu etkilemek için gösterdiği insan üstü çaba.

  sen mandayı çok yanlış öğrenmişsin genç. deden falan varsa sor anlatsın sana.
 • (bkz: izmir)

  çözümü dışarıda aramayalım bence. izmir büyükşehir belediyesi gibi iyi yönetilelim, izmir insanı gibi mantık ön planda olsun, izmir insanı gibi atatürk'ü örnek alalım bence ülke biraz düzelir.
 • bayrağımızın sol üst köşesinde bir union jack fena durmazdı hani.
 • hiç bir ülke mandasına veya himayesine girilecek ülke değildir, olamaz.
  hindistan gibi ülkelerin neler çektiğini biliyoruz.
 • uruguay iyidir candır, yalnız o kişi başı 5 kök olayı biraz düşündürüyor insanı.
 • hükümet saolsun bize sormadan yapmış bi şekiller. hayır belki ben manda ve himaye kabul edilemez diyeceğim ?