şükela:  tümü | bugün
 • 9.0/10 oranı ile yüksek bir ımdb puanına sahip film.
 • çeçen ve gürcü savaşını konu edinen dram, savaş türünde muhteşem bir film.
 • sinir bozucu derecede güzel olan film.

  --- spoiler ---

  hiç tanımadığın bir insanı soğukkanlılıkla, sebepsiz yere öldürmeye çalıştığını; ancak o insanı tanıma fırsatın olsa aslında öldür(e)meyeceğini, doğal olarak savaş denen siktir boktan icadın ne kadar siktir boktan bir icat olduğunu bizlere bir kere daha, farklı bir şekilde gösteriyor.

  filmin geçtiği yerlerde yaprakları dökülmüş, ocak ocak duran küçük ağaçlar var. sanırım onlar fındık ocakları. o yüzden orası benim köyüm gibiydi. o çamurlu yollardan ben de onlarla birlikte yürüdüm, o odunları yararken ben de onlarla birlikte odun taşıdım.

  ahmed ile niko'nun sonda dost olacağı apaçık ortada ama filmi izlerken istemsiz olarak bu geldi aklıma.
  http://vimeo.com/21362582

  --- spoiler ---
 • zaza urushadze'nın muhteşem filmi. 1990 yılında abhazya'daki savaş sırasında geçiyor.

  savaş yüzünden bölgede bulunan pek çok estonyalı kaçmı, geride ise çok az insan kalmıştır. bir mandalina bahçesini adam etmeye çalışan (birbirine komşu) ivo ve margus da bunlardan ikisidir. ancak, uzak durdukları savaş kapılarına kadar gelir ve birbiriyle çatışan iki taraftan kurtulan ahmet (çeçen) ve niko (gürcü) ivo'nun evinde kalmaya başlar.

  filmin nasıl geliştiği hakkında bir şey söylemeyeceğim. evet, savaş gibi boktan ve toplu bir cinayetin olduğu yerde hiçbir şeyin anlamı yok. ne fark eder ki?

  bu filmi mutlaka seyredin.

  http://www.imdb.com/title/tt2991224/
 • daha once bize savasi bol kanli bir sekilde cepheden anlatan bircok film cekildi. bu filmin en onemli ozelligi, fazla bomba patlatmadan, bir asker ve arkada kalan sevgilisi klisesine girmeden savasi iki hane uzerinden sadece 4 kisinin hayatina odaklanarak anlatmaya calismasi. bunda kesinlikle basarili oldugunu dusunuyorum. "savas yikicidir ve anlamsizdir" temali filmlerden benim izlediklerim arasinda bu film kadar savasin insanlar uzerinde biraktigi yikimi ve drami bu kadar sade ve etkileyici bir sunumla anlatanina rastlamadim.

  her savasin bir amaci vardir. toprak, somuru, petrol, politika... ayni zamanda savaslarin degismeyen ortak ozellikleri vardir: olum, gozyasi, askerler, siviller, terk edilmis evler... askerler savasabilmek icin silahtan cok once milli ideolojiyle donatilirlar. cunku bir askerin neden oldugunu bilmesi gerekir. bu daha sonra olen askerin devlet tarafindan kutsanmasiyla taclandirilir.

  niko ve ahmed, abhazya da 90 larin sonunda cecenler ve gurculer arasinda baslayan savasta ayri tarafta savasan 2 askerdir. ivo ve arkadasi marcus ise butun estonyalilar evlerini terk etmesine ragmen topraklarini terk etmemis mandalina zamanini bekleyen 2 tarafsiz sivil. ivo, insanligin vicdanini simgeliyor. marcus savasin kapilarina yaklastiginin farkinda. birgun savas, niko ve ahmed i yari olu bir vaziyette ivo nun evinin onune getirir. ivo, hem cecenin hem de gurcunun kimin hangi tarafta olduguna bakmadan ikisininde hayatini kurtarir ve evinde bir kavga olmamasi icin ikisinden de soz alir. iki yarali iyilesirken bu esnada resmi ideolojileri carpisir. iki tarafin dinleri carpisir. ivo, savasin anlamsizligini onlara kavratir kavratmasina; ama yine de savasin en buyuk ganimeti olan olumun mandalina bahcesinden iceri girmesinin onune gecemez.

  bilge ivo, ne guzel soyler. "hangi taraftan oldugu ne farkeder. ikisi de ayni yere gomulur."

  izleyin, izlettirin.
 • şiir gibi filmdir.

  --- spoiler ---

  -yani oğlunu gürcüler mi öldürdü?
  -evet, ama ne fark eder ki?
  -nasıl yani? oğlunun mezarının yanına bir gürcü gömdün.
  -ahmed, fark eder mi?
  - ....
  -cevap ver!
  -hayır, fark etmez.

  --- spoiler ---
 • savaş, margus' un toplanamadan dalında kalan mandalinaları gibi sahipsiz ve kimsesiz bırakıyor malesef. savaşın ardında bıraktığı acı, ancak bu kadar sakin karşılanır ve ancak bu kadar keskin anlatılırdı kuşkusuz.
 • güzelliğini bir yana bırakarak coğrafya bilgim hakkında beni derin düşüncelere gark eden film. estonya ile gürcistan, çeçenistan, abhazya arasında bağlantı kurmaya çalışmaktan filme konsantre olamadım. google maps bile estonya'dan abhazya'ya yol tarifi hesaplayamıyor lan. biri bana açıklasın lütfen o estonyalı ihtiyarların orada ne işi vardı?
 • 2013'ün varşova film festivali'nde izleyici ödülü'nü kazanmış filmdir.
 • 4 adam, 8-9 figuran, 2 ev, 3-4 araba, biraz mandalina ağacı, 3-5 silah ile çekilebilecek en güzel filmlerden biridir. tabi çeçen rolündeki arkadaşın gürcü olmasına şaşırmasam da tip olarak çeçenlere gerçekten benzemesi başka bir hoş olan filmdir.

hesabın var mı? giriş yap