şükela:  tümü | bugün
  • asıl adı namò'dur.valar'ın hüküm verenidir. hiçbir şeyi unutmaz, iluvatar'ın aklında sessizce bekleyen şeyler dışında olacak her şeyi bilir.
  • feanturi* den biri**.karısı dokumacı vaire'dir.
  • quenya da "hapsediliş, güçlü zindan" anlamına gelir. kendisi bir vala dır aratar içinde sayılır. mandos aslında aman da yaşadığı yerin adıdır. asıl ismi olan namo da quenya da "yargıç,takdir edici" manasına geldiği için bu isimlerle de çağırılır.
  • silmarillion'da feanor ve yanindakilere noldorun lanetini aciklarken tolkienin yazdigi en karizmatik ve etkileyici cumleleri soyleme serefine erismis olan ruhlarin koruyucusu.

    "ye have spilled the blood of your kindred unrighteously and have stained the land of aman. for blood ye shall render blood, and beyond aman ye shall dwell in death's shadow. for though eru appointed to you to die not in ea, and no sickness may assail you, yet slain ye may be, and slain ye shall be: by weapon and by torment and grief; and your houseless spirits shall come then to mandos. there long shall ye abide and yearn for your bodies, and find little pity though all whom ye have slain should entreat for you. and those that endure in middle-earth and come not to mandos shall grow weary of the world as with a great burden, and shall wane, and become as shadows of regret before the younger race that cometh after. the valar have spoken."
  • mandos, ölülerin ruhunu valinor'un batısındaki kendi yönetimindeki salonlarda tutar (bkz: halls of mandos)... feanor yönetimindeki noldor, valar'a karşı gelip silmarilleri takip etmek amacıyla orta dünya 'ya dönüş yolculuğuna çıktığında, feanor'un ettiği yemine karşılık (bkz: oath of feanor), mandos, noldor'a görünerek, noldor'u orta dünya'da bekleyen büyük acı ve yıkımdan bahseder (bkz: doom of mandos). mandos'un bu hükmü öyle kuvvetli olmuştur ki, feanor'u takip eden finarfin, halkıyla birlikte yolculuktan vazgeçerek valinor'a geri döner, ancak feanor, fingolfin ve halkları, alqualonde'de teleri elflerine karşı işledikleri katliamın (bkz: kinslaying) verdiği suçluluk duygusuyla, geri dönülmez bir yola girdiklerinin farkında olarak orta dünya'ya yaptıkları yolculuğa devam ederler...
  • aynı zamanda bir onuncu nesil yazar.
  • kendi nick'inin altına yazması gereken nesildaş yazar. yaz hadi utanma.
  • "oh great mandos high among valar i come to you in sorrow and with a broken heart..."

hesabın var mı? giriş yap