şükela:  tümü | bugün
 • yanindaki abdullah ile muhte$em bir ikili olu$turan,silindir $apkasıyla dikkat çeken,biyikli yimirta adam.büyücüydü bu.tav$an falan çikartirdi $apkadan.

  <mandrake> bal dudakli abdullahim nereye koydun $u tav$anlari ?
  <abdullah> abdullah'in kurban olsun sana mandrakem al.
 • cocuklugumda kacirmadan her sayisini okudugum abrakadabraci, kristal kupune hastaydim netekim
 • onu bunu hipnoz edip maceradan maceraya atılan çizgi roman kahramanı (sihirbazdır aslen)
  bunun ikizi vardı bi de derek. bu ikisi çocukken uzaklarda bana nedense atlantis'i anımsatan herkesten gizli bi akademi'ye veriliyolar. orda yetişiyolar sihirbaz oluyolar. mandrake'nin azılı bi düşmanı vardı o da orda yetişmiş ama sonra kötü yola düşmüş (dark side) adı da lucifer diyesim geliyor ama -tamamen sallıyor da olabilirim. işte bu mandrake, mandrake'nin nişanlısı mıdır nesidir narda hanımefendi ve de abdullah (afrikalı bir prens olur kendisi) ha bi de abdullah'ın hatun, kötülüklerle savaşır dururlardı. evi de xanadu adında süper sevdiğim bi mekandı.
 • bilgisayar oyunlarının olmadığı,yada bizim hayatımızda olmadığı çizgi roman devrinde en kahraman hero kim sorusuna vermiş olduğum cevaptı küçükken..zagor,mister no,gordon,teksas,tommiks istediği kadar güçlü olsun,mandrake onları kurbağa yapsa olay biterdi yani..
 • xanadu'da oturur
 • mandrake 1934 yılında (yani amerikadaki great depression döneminde) lee falk tarafından yaratılmış.falk ilk başlarda kendisi çizmesine rağmen phil davis'e devretmiş, 30 sene kadar phil davis çizmiş. onun ölümünden beri fred fredericks çizmekte (en son ağustos 2000 sayısı çıkmış sanırım)

  mandrake'nin bizim abdullah bildiğimiz o afrikalı kankasının adı amerikan versiyonunda lothar. eski okul arkadaşları kötü ve karizmatik kadın da aleena. sevgilisi narda da cockaigne krallığının prensesidir bu arada. çok güzeldir mandrake.. süperdir.
 • mandrake'nin süper önemli bir özelliği de lee falk'un 1934 yılında interracial bir takım kurmuş olmasıdır. o dönemde zencilere karşı alabildiğine ırkçılık olduğunu hatırlarsak mandrake'nin en yakın arkadaşı lothar (abdullah) afrikalı, sevgilisi narda da öyle egzotik bir başka millettendir. (comic tarihinde ilk defa diye kaydedilmiş. uzaylıları saymıyoruz)
 • atropa belladonna ile ayni aileden bir bitki (mandragora veya seytan elmasi olarak da biliniyor)
  anestezik etkisi varmis ve cok miktarda alindiginda delilige neden olabiliyormus...
  kokunun insan sekline benzetilmesi degisik batil inanclara yol acmis...
 • süper kahraman desen değil işi gücü incik bokla boncukla ilüzyon. yanında da bi beslemesi var abdül arap, alemden aleme akıyolar işte. teması da "gül yanaktan bir ilüzyon alayım ışıg oyunu yapayım hipnotik takılayım".
 • bitki olan mandrake'yle ilgili batıl inanç koparıldığı zaman deliliğe yol açan bir ses çıkarması şeklindedir o yüzden yüzyıllarca çeşit çeşit koparma teknikleri geliştirildiği rivayet edilir. (ses çıkardığı inancı da herhalde köküyle beraber insana benzemesinden) az miktarda afrodizyak, çok miktarda öldürür.

  harry potter'ın gitmekte olduğu hogwarts school of sorcery'de derste bunlardan yetiştiriyorlardı, bayağı zorlanıyorlardı hatta. mandrake'ler küçükken zararsızdı ama büyüdükçe azıyorlardı saksılarda..