şükela:  tümü | bugün
  • david copperfieldin tüm foyasını ortaya çıkaran, adamın aslında büyü yapmadığını, herşeyin bir kandırmaca olduğunu ortaya çıkaran ünlü ilim irfan adamı. ama kabahat david copperfieldda değil, bende.. nasıl inanmışım, nasıl olmuş da konu mankeni kadını gerçekten kesiyor sanmışım, havada uçtuğunu sanmışım, hepsi de benim eşşekliğim.. meğer hepsi göz yanılmasından başka birşey değilmiş.. gerçek din mandrake diniymiş, asıl güç ondaymış. yanarım yanarım david copperfielda saf saf inandığım günlerime yanarım !

david copperfieldin sırrını çözen show tv ekibi.. siz başkaymışsınız bambaşkaymışsınız yahu.. pozitif bilim neymiş bugun sizden öğrendim, meğer o ağzım açık izlediğim, büyü sandığım şeyler çelik halatlarla kamera hileleriyle yapılan şeylermiş.. sapıklık yolunda giden bir vatandaşı yola getirdiniz, ne söylesem az, ne söylesem anlamsız.. susayım ben..
  • su ülkede taninan 3-5 sihirbazdan biriydi. en son 5-6 sene evvel gülhane parkinda görmüstüm. 5-10 tl gibi komik paralara illüzyon ögretiyordu, numara ögrenmek isteyenlere. o an anladim ki, su ülkede ne yaparsan yap, hirsizlik yapmadigin sürece unutulup gidip, 60 yasinda 3-5 kurusa mahkum hale geliyorsun.

mekani cennet olsun.
  • yanindaki abdullah ile muhte$em bir ikili olu$turan,silindir $apkasıyla dikkat çeken,biyikli yimirta adam.büyücüydü bu.tav$an falan çikartirdi $apkadan.

<mandrake> bal dudakli abdullahim nereye koydun $u tav$anlari ?
    <abdullah> abdullah'in kurban olsun sana mandrakem al.
  • atropa belladonna ile ayni aileden bir bitki (mandragora veya seytan elmasi olarak da biliniyor)
    anestezik etkisi varmis ve cok miktarda alindiginda delilige neden olabiliyormus...
    kokunun insan sekline benzetilmesi degisik batil inanclara yol acmis...
  • insanı gerçekten yaşadığı ortamdan çıkaran ve masal dünyasına götürebilen, caanım resimli roman karakterlerinden biridir. sihir ve gizem dünyasına girdiği için diğerlerinden biraz ayrılır. gerek teksas, gerek tommiks, gerekse zagor ve mister no daha gerçekçi olaylara dayanır. mandrake ve kızılmaske ise daha çok gizem içerdiğinden okuyucuyu başka bir dünyaya götürme açısından daha başarılıdır. abdullah karakteri, müslüman olması açısından türk okuyucuya da sıcak gelmiştir.yalnız, sürekli bir kaplan derisinden imal edilmiş elbiseyle daltaşak gezmesi akıllarda soru işareti bırakmıştır hep
  • gülhane parkında kendisinden aldığım şaka bardağı ile kendisi unutmayacağım usta.

allah rahmet eylesin.
  • mandrake ve yardımcısı abdullah, bir odada bayılmış birisini bulurlar. bu kişiyi götürmek zorundadırlar. abdullah aynen şunları söyler:

odada sadece bayıltma ilacı var. bayıltma ilacıyla onu ayıltmak zor olacak

der ve mandrake'nin de yardımıyla kişiyi ayıltır.
  • aşçısı hojo aynı zamanda inter intel'in başkanıdır ama kimse bilmez.
  • abd kökenli bir çizgi kahramanıdır.

aşağıda tüm hikayeleri orijinal yayın tarihleriyle birlikte listelenmiş.
    http://www.mandrakewiki.org/…hp?title=daily_stories

"lee falk", mandrake'yi "11 haziran 1934"ten "13 şubat 1999"a kadar 65 yıl boyunca yazmış.
    ve "13 mart 1999"da rahmetli olmuş.

http://www.mandrakewiki.org/…dex.php?title=lee_falk

"phil davis" "11 haziran 1934"ten "1 mayıs 1965"e dek mandrake'yi çizmiş.
    ve 16 aralık 1964'te rahmetli olmuş.

http://www.mandrakewiki.org/…x.php?title=phil_davis

fred fredericks ise "3 mayıs 1965"ten "6 temmuz 2013"e kadar mandrake'yi resimlemiş.
    aynı zamanda 1999 ile 2013 arasında mandrake'nin senaryosunu yazmış.

ama emekli olduğunu söyleyip "6 temmuz 2013"te son hikayeyi yarıda bırakıp gitmiş.
    ve "10 mart 2015"te rahmetli olmuş.

http://www.mandrakewiki.org/…?title=fred_fredericks

şu anda mandrake'de yeni macera yayınlanmıyor.
    eski maceralar tekrarlanıyor.

80 yıldır görülmedik bir şey.
    resmen çağ kapandı yav.

"lee falk"a da
    "fred fredericks"e de
    "phil davis"e de teşekkürler.
  • şu boktan hayatımda 3-5 dakika da olsa bana güzel anlar yaşatmış, güzel insan. hiç tanımam etmem fakat öldüğü haberini duyunca üzüldüm. mekanı cennet olsun.